Zapalenie przyzębia u psów - charakterystyka

Jest to jedna z najczęstszych chorób jamy ustnej zwierząt domowych. Szczególnie tych od 2. roku życia. Najczęściej spotyka też małe rasy psów.
 

Zapalenie przyzębia spowodowane jest pojawieniem się płytki bakteryjnej, która gromadzi się na zębach i w dziąsłach. Co ważne, jest uleczalna we wczesnym stadium schorzenia. Jeśli zlekceważysz problem, pozbawisz dziąsła niezbędnej opieki – może prowadzić to do poważnych konsekwencji.

Na czym polega zapalenie przyzębia u psów?

Choroba ta dotyczy jamy ustnej psów. Jest ona bardziej powszechna, niż nam się wydaje. Powinniśmy za wszelką cenę unikać jej ewolucji i przykrych konsekwencji. Pamiętaj, że w każdym przypadku to prewencja stanowi najlepsze rozwiązanie. Jeśli jednak dojdzie do problemu, skup się na skutecznym leczeniu.

zapalenie przyzębia u psów

Lekceważone zjawisko może prowadzić do utraty zębów. Może dojść też do infekcji innych narządów wewnętrznych, takich jak serce czy płuca.

Zapalenie przyzębia u psów – przyczyny

Główną przyczyną zapalenia przyzębia u psów, tak jak i u ludzi jest pojawienie się płytki nazębnej w jamie ustnej. Wytwarzana jest przez nagromadzenie bakterii, które w połączeniu z transportowaną śliną tworzą żółtawą warstwę na zębach. Mocno przylega do podstawy i dziąseł. Powoduje zaczerwienienie i zapalenie przyzębia, oraz zapalenie dziąseł.

Oprócz tego, schorzeniu często towarzyszy cuchnący oddech zwierząt. To jeden z najczęstszych objawów, który sygnalizuje nam potencjalne występowanie schorzenia.

 

Zobacz też: Cuchnący oddech psa – jak się go pozbyć

Czym skutkuje zapalenie przyzębia?

Należy pamiętać, że mimo kiedy ząb wydaje się w zupełności zdrowy, płytka bakteryjna niszczy tkanki, które utrzymują zęby i powoduje ich rozluźnienie. Powstają również kieszenie między zębem a dziąsłem. To wypycha dziąsło, uwidaczniając czasami korzenie, co stanowi ogromny ból dla zwierząt.

Jeśli płytka bakteryjna i kamień nie zostaną usunięte, co można rozwiązać przy pomocy specjalistycznego czyszczenia – możemy doprowadzić do uszkodzenia struktury zębów.

Konsekwencje zapalenia przyzębia

Jeśli przy odrobinie czujności, uda nam się rozpoznać problem we wczesnym stadium (nieświeży oddech, zaczerwienienie) można skutecznie wyleczyć chorobę. Ważne jest, aby mieć wszystko pod kontrolą, nawet kiedy objawy ustaną. Pozwoli to zapobiec powrotom schorzenia.

Zapalenie przyzębia u psów, w nieco bardziej zaawansowanej fazie – charakteryzujące się chociażby zapaleniem dziąseł może wywoływać bardziej złożone uszkodzenia.

Mowa tu o utracie tkanki, a nawet kości zęba, ponadto destrukcji tkanek utrzymujących zęby na swoim miejscu. Prowadzić może to do osłabienia i złamania szczęki.

Schorzenie to na danym etapie można już tylko kontrolować, jednak nie uda się go odwrócić w 100 %. Jeśli wdrożymy odpowiednie leczenie, uchronimy się przed ryzykiem występowania zakażenia płuc, wątroby, czy serca.

 

Rozpoznaj i lecz w czas

W tym artykule ustaliliśmy już, że nieświeży oddech jest pierwszym sygnałem organizmu, próbującym ostrzec nas przed zapaleniem i chorobami przyzębia.

W wielu przypadkach uznajemy to, za naturalne, szczególnie w przypadku naszych czworonogów, którzy smakują często w mało wyrafinowanych potrawach. Także opuchnięte i zaczerwienione dziąsła są takim sygnałem alarmowym.

W miarę postępu schorzenia, obrzęk staje się silniejszy i związany z większymi dolegliwościami. Pojawiają się mocne zaczerwienienia. Może prowadzić to do dyskomfortu i bólu podczas jedzenia. 

zęby pies je z miski

Gdy płytka bakteryjna postępuje, przylega do jamy między dziąsłami a zębem, wtedy też problem znacznie pogarsza się. Szczególnie niebezpieczny jest moment, w którym zauważymy, że zęby stają się luźniejsze.

Diagnoza i opieka

W zależności od przypadku i stopnia zaawansowania zapalenia przyzębia, często wykonuje się płytki radiograficzne. Chodzi o obserwowanie i kontrolę ukrytej przestrzeni pod dziąsłami.

Jeśli nasze zwierzę charakteryzuje wczesne stadium, leczenie koncentruje się na kontroli płytki nazębnej i zapobieganiu jej powstawania. Ważne jest codzienne szczotkowanie zębów zwierząt specjalną pastą do zębów.

Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana, konieczne będzie przeprowadzenie ogólnego czyszczenia w celu usunięcia kamienia nazębnego i płytki nazębnej. Kuracji powinno towarzyszyć później stosowanie żeli antybiotykowych.

 

W najpoważniejszych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie procedury czyszczenia za pomocą ultradźwięków.

Czasami wymagana jest interwencja chirurgiczna, aby usunąć zainfekowane kawałki.

Zapalenie przyzębia i choroby jamy ustnej psów – jak zapobiegać?

Przede wszystkim należy pamiętać o zdrowym, odpowiednim odżywianiu. To dieta stanowi klucz do zdrowia zwierząt. Zadbaj o odpowiednią suchą karmę. Unikaj mokrych gotowych pokarmów dla psów. Zrezygnujcie też ze słodyczy i innych niezdrowych, przetworzonych produktów. 

Stwórzcie też w swojej rodzinie, wraz z pupilami, nawyki dokładnego czyszczenia jamy ustnej. Obejmuje to szczotkowanie i stosowanie produktów opóźniających pojawianie się płytki nazębnej i kamienia.

Pamiętaj, że rynek stomatologiczny i farmaceutyczny oferuje też mnóstwo rozwiązań dla zwierząt. Można zaoferować psu paski, których zadaniem jest eliminowanie kamienia nazębnego. Stanowić mogą skuteczną broń, w walce z tym schorzeniem.

Być może zauważysz, że pies walczy z bólem pyszczka i traci apetyt? W skrajnych przypadkach może dojść do gorączki i osłabienia. Oczywiście, w razie wszelkich wątpliwości, czy pierwszych niepokojących sygnałów – udaj się do specjalisty i zaufanego lekarza weterynarii. Dokonaj przeglądu, pamiętając o systematycznej kontroli.