Twój pies uległ wypadkowi? Co wtedy należy zrobić?

04 Kwiecień, 2019
Pierwszym krokiem w razie wypadku Twojego ukochanego pupila jest zachowanie spokoju i unikanie paniki za wszelką cenę. Przykryj zwierzę kocem i sprawdź jego puls, a następnie jak najszybciej zanieś je do najbliższego gabinetu weterynaryjnego.
 

Wypadki, rany, urazy i złamania to prawdziwa zmora! Nawet rutynowy spacer z Twoim psem po okolicy może doprowadzić do któregokolwiek z tych wyjątkowo niepożądanych zdarzeń losowych. Ale jak należy postępować, jeśli Twój pies uległ wypadkowi?

W przypadku każdego rodzaju sytuacji awaryjnej najważniejszą kwestią jest wiedza na temat tego, jak postępować, aby uratować życie Twojego psa w przypadku potencjalnego zagrożenia.

Bezpośrednio po tym, gdy Twój pies uległ wypadkowi, powinieneś jak najszybciej, lecz jednocześnie bardzo ostrożnie położyć psa na jego lewym boku i natychmiast przykryć kocem. Jeśli w wyniku wypadku otrzymał on silne uderzenie, będzie natychmiast potrzebował fachowej pomocy medycznej.

Jeśli Twój pies jest nieprzytomny wskutek odniesionych urazów, upewnij się, że jego szyja jest w pełni wyprostowana tak, aby powietrze mogło z łatwością dostać się do jego układu oddechowego. Sprawdź, czy klatka piersiowa zwierzęcia wyraźnie unosi się i opada.

Jeśli jego oddech jest równy, sprawdź także puls Twojego pupila, najlepiej mierząc go po wewnętrznej stronie jego tylnych łap. Należy pamiętać o tym, że normalne tętno dla psa o masie poniżej 13 kg wynosi od 100 do 160 uderzeń na minutę.

Pies w kocu
 

Policz liczbę uderzeń serca przez 15 sekund i pomnóż tę liczbę przez 4, aby obliczyć puls na minutę. Wykonaj obliczenia jeszcze raz, aby upewnić się, że uzyskałeś odpowiednią wartość.

Najbardziej delikatną częścią całego procesu jest fizyczne przetransportowanie Twojego psa do gabinetu weterynarza lub na pogotowie weterynaryjne. Wynika to z dość oczywistego powodu.

Z uwagi na potencjalne obrażenia i urazy, może to okazać się dla niego niezwykle bolesną, albo przynajmniej mocno niekomfortową sytuacją. Podczas przenoszenia zwierzęcia trzymaj je owinięte w koc.

Jeśli zamierzasz pojechać samochodem, nie zostawiaj rannego psa leżącego na podłodze samochodu. Pamiętaj o tym, że gdy będziesz musiał pokonywać wyboje lub nagle wdepnąć w pedał hamulca, może to spowodować u niego jeszcze gorsze obrażenia.

Jeśli Twój pies uległ wypadkowi, może mieć urazy, krwotoki, złamania i inne obrażenia…

Co możesz zrobić w przypadku różnego rodzaju obrażeń? W niektórych przypadkach konieczne będzie udzielenie Twojemu zwierzęciu pierwszej pomocy. Oto najczęściej spotykane scenariusze wydarzeń:

Silne krwawienie

Jeśli Twój pies uległ wypadkowi wskutek którego silnie krwawi, musisz natychmiast zatamować upływ krwi. Aby to zrobić, musisz zastosować dowolnego rodzaju kompres (najlepiej wykonany z tkaniny – włókien bawełnianych, gazików kosmetycznych itp.) namoczonych w wodzie.

Chory pies pies uległ wypadkowi
 

Po zatrzymaniu krwawienia zgól sierść zwierzęcia wokół zranionego obszaru tak, aby można było go wyczyścić. Operacja taka jest niezbędna, ponieważ umożliwia ona szybsze gojenie się rany. A następnie jak najszybciej udaj się do weterynarza.

Pogryzienie lub podrapanie

Jeśli rana jest wynikiem zadrapania lub ugryzienia przez inne zwierzę, należy dodatkowo wyczyścić zranione miejsce obszar, a także obciąć sierść w tym rejonie.

Używaj do tego celu letniej wody i łagodnego środka dezynfekującego dla wrażliwej skóry. Następnie nałóż krem o właściwościach antyseptycznych. Jeśli rana jest głęboka, natychmiast udaj się do weterynarza.

Złamanie kości

Jeśli Twój pies uległ wypadkowi, wskutek którego doznał złamania, zachowaj bezwzględną ostrożność podczas obchodzenia się ze zwierzęciem. Unikaj gwałtownych ruchów.

Możesz spróbować unieruchomić złamanie tylko wtedy, gdy masz jakiekolwiek doświadczenie i wiedzę na temat pierwszej pomocy.

Wykorzystaj do tego celu na przykład krawat, czasopisma, sznurek itp. Jeśli nie wiesz, co robić dalej, najlepiej nie ruszać uszkodzonej części ciała, aby zapobiec dalszym obrażeniom u Twojego psa.

Podtopienie lub podduszenie

Jeśli Twój pupil wykazuje objawy uduszenia lub podtopienia, na przykład po upadku do wody, najlepszym sposobem na pozbycie się problemu jest uniesienie zwierzęcia za tylne łapy. Ta z pozoru dość brutalnie wyglądająca czynność jest niezbędna do tego, aby woda zalegająca w płucach psa mogła wydobyć się z nic przez jego pysk dzięki sile grawitacji.

 

Jeśli wygląda na to, że Twój pies nie oddycha, spróbuj wykonać sztuczne oddychanie. W tym celu powinieneś naciskać rytmicznie jego ciało po obu stronach klatki piersiowej.

Inna sztuczka polega na zakryciu nosa zwierzęcia jedną ręką i użyciu drugiej dłoni do uformowania czegoś w rodzaju rurki i wydmuchiwania za jej pomocą powietrza w pysk Twojego pupila.

Potencjalna możliwość zatrucia się

Przypadkowe zatrucie to innego rodzaju poważne ryzyko, na które pies może zostać narażony podczas codziennych swoich aktywności. Oznaki zatrucia są dość oczywiste dla każdego.

Obejmują one między innymi wymioty, zawroty głowy, konwulsje itp. Twój zwierzak może nawet zacząć toczyć pianę z pyska.

Zatruty pies

W takich sytuacjach pierwszym i zasadniczym krokiem jest zidentyfikowanie trującej substancji i umieszczenie jej w słoiku, aby pozwolić ją zbadać weterynarzowi. W międzyczasie podawaj swojemu psu wodę lub mleko, aby spróbować rozcieńczyć truciznę znajdującą się w jego żołądku.

Jeśli toksyczna substancja zetknęła się ze skórą Twojego psa, przemyj ją dużą ilością wody tak, aby wskutek lizania się po tym miejscu nie połykał dodatkowych dawek trucizny.

 

Jeśli to konieczne, możesz nawet wyciąć jego sierść ze strefy zanieczyszczonej trującą substancją, jak już wspomnieliśmy w jednym z poprzednich punktów.

Zagrożenia związane z oczami i ogólnie wzrokiem

Podczas typowego spaceru istnieje naprawdę wiele różnych niebezpieczeństw, na jakie może natknąć się Twój pies. Ziarna piasku, fragmenty gałęzi drzew, czy dowolny z unoszących się w powietrzu lekkich i drobnych przedmiotów mogą dostać się do oka Twojego pupila.

Problemy z oczami u psa pies uległ wypadkowi

Jeśli dostrzeżesz na gałce ocznej swojego psa jakiekolwiek obrażenia, a sama powieka będzie opuchnięta, nie próbuj otwierać jej na własną rękę. Zamiast tego udaj się ze swoim zwierzęciem do weterynarza po fachową pomoc.

Zestaw pierwszej pomocy dla Twojego psa

Zawsze przechowuj w domu pełną apteczkę przystosowaną do zapewnienia podstawowej opieki medycznej swojemu psu. Będziesz potrzebować w niej na przykład takich akcesoriów, jak:

  • Rękawiczki jednorazowe
  • Nożyczki
  • Jodyna
  • Bandaże
  • Termometr
  • Bawełniane i sterylne gaziki
  • Woda utleniona
  • Alkohol lub spirytus
  • Gazy, taśmy chirurgicznej itp.