Sterylizacja – czy to dobre rozwiązanie dla zwierząt?

12 listopada 2018

Sterylizacja przynosi liczne korzyści zwierzętom na kilka sposobów. Ale nie ma jedynie samych zalet. Wiele osób poddaje swoje zwierzęta temu zabiegowi natychmiast po przywiezieniu ich do domu. Uważają one, że jest to kwestia zdrowia i bezpieczeństwa ich pupili.

Czy jednak sterylizacja jest jednak zawsze dobra dla zwierząt domowych?

Jeśli interesuje Cię ta kwestia, to warto poświęcić kilka minut na nieco bardziej szczegółowe poznanie zalet i wad tej typowej procedury operacyjnej.

Zacznijmy od tego, że posiadanie zwierzęcia domowego wymaga co najmniej odrobiny odpowiedzialności. Kiedy dana osoba przyjmuje psa lub kota pod swój dach, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest jak najszybciej zabrać zwierzę do weterynarza.

Sterylizacja – dlaczego w ogóle bierzemy ją pod uwagę?

Podkreślamy jeszcze raz , że wizyta u weterynarza to naprawdę jedna z pierwszych rzeczy, które należy zrobić. Jednocześnie zupełnie normalnym zjawiskiem jest to, że właściciel zwierzęcia rozważa w tym momencie, czy sterylizacja zwierzęcia jest rozwiązaniem wartym ryzyka.

Według powszechnego mniemania zabieg ten służy przede wszystkim temu, aby zapobiec nadmiernemu rozwojowi populacji dzikich osobników tej rasy na danym obszarze. A jak to wygląda w przypadku zwierząt domowych?

Wykastrowany pies

Tysiące zwierząt wyłapywanych jest każdego roku z miejskich ulic z powodu nadmiernej liczebności ich populacji. Szczególnie dotyczy to bezpańskich psów. Bez wątpienia sterylizacja odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu tego problemu.

Po drugie, istnieją sposoby przeprowadzenia tej procedury w sposób możliwie bezbolesny dla psa i niewpływający negatywnie na jego zdrowie.

Właściciel zwierzęcia musi być jednak dobrze poinformowany o możliwych skutkach sterylizacji. Ogólnie rzecz biorąc zalecany wiek zwierzęcia w przypadku tego zabiegu wynosi od 6 do 8 miesięcy.

Należy jednak mieć na uwadze to, że po operacji zachowanie Twojego pupila ulegnie zmianie. Lekarz weterynarii poinformuje Cię o wszystkich szczegółach przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu.

Czy sterylizacja jest dobrym rozwiązaniem dla zwierząt domowych?

Sterylizacja niesie ze sobą wiele zalet. Do najważniejszych z nich zaliczają się między innymi:

 • Sterylizacja eliminuje wystąpienia ryzyko nowotworu jąder u samców. Rozwój tej śmiertelnej choroby zostanie powstrzymany przez usunięcie jąder. Rak jądra jest naprawdę częstym problemem zdrowotnym u starszych wiekiem samców – psów i kocurów.
 • Sterylizacja zapobiega rozwojowi raka macicy i innych powiązanych z nim chorób u samic.
 • Sterylizacja zapobiega problemom z prostatą u samców. Pamiętać należy jednak o tym, że zabieg ten nie eliminuje wszystkich chorób gruczołu krokowego w 100%. Niemniej jednak znacznie redukuje możliwość wystąpienia raka prostaty.
 • Samice poddane sterylizacji nie mają żadnych niedogodności spowodowanych krwawieniem menstruacyjnym (rują lub cieczką). Zapobiega to także pewnym innym chorobom, które często dopadają samice – zarówno suki, jak i kotki.
 • Ponadto w przypadku samic sterylizacja zapobiega licznym problemom spowodowanym ciążą urojoną (istniejącą jedynie w psychice zwierzęcia). To niepożądane zjawisko jest bardzo częste u suk, u kotek występuje stosunkowo rzadko.
 • Po sterylizacji zwierzę będzie miało tendencję do rzadszego oddawania moczu z powodu braku odczuwania potrzeby stałego oznaczania swojego terytorium. Może to stanowić ogromną ulgę dla wielu właścicieli zwierząt domowych, którzy trzymają zwierzęta w mieszkaniach.
 • Sterylizacja redukuje także skłonność zwierząt do uciekania z domu. Po wysterylizowaniu pies lub kot nie odczuwa potrzeby ścigania innych zwierząt. To kolejna wielka korzyść wynikająca bezpośrednio z kastracji.

Po przeanalizowaniu tego zagadnienia eksperci wskazują, że sterylizacja jest procedurą o wielu różnych korzyściach. Przesłaniają one potencjalne wady tego rozwiązania. Dlatego też prosta operacja chirurgiczna może rozwiązać poważne problemy zdrowotne, jakie może mieć Twoje zwierzę w przyszłości.

Wady sterylizacji

Oczywiście sterylizacja niesie ze sobą także i pewne wady. Oto kilka przykładów najpopularniejszych z nich:

Pies u lekarza

 • Inne zwierzęta mogą uznać, że wykastrowane psy i koty są bardzo dla nich atrakcyjne. Z drugiej jednak strony, niektóre z nich mogą również stać się agresywne wobec wykastrowanego pupila.
 • Zwierzęta po sterylizacji mogą rosnąć szybciej niż normalnie. W efekcie z łatwością stają się większe i cięższe.
 • Sterylizacja zwiększa ryzyko wystąpienia chorób takich jak kostniakomięsak (łac. osteosarcoma) i dwa rodzaje nowotworów będących śmiertelnym zagrożeniem dla życia zwierzęcia.
 • Pies lub kot wykastrowany przed ukończeniem 5 miesiąca życia będzie bardziej narażony na dysplazję stawu biodrowego i pęknięcie więzadła krzyżowego czaszki. Te dolegliwości mogą powodować bardzo poważne komplikacje szczególnie w późniejszych latach życia zwierzęcia.
 • U psów i kotów po sterylizacji występuje większe ryzyko rozwoju niedoczynności tarczycy.
 • Sterylizacja może również wpływać stymulująco na apetyt i spowalniać metabolizm zwierząt. W efekcie Twój pupil może mieć tendencję do nadwagi i otyłości.

Jakie zatem są wnioski końcowe

Co do odpowiedzi na pytanie „czy sterylizacja jest dobrym rozwiązaniem dla zwierząt domowych?”, wielu ekspertów twierdzi, że sterylizacja ma więcej zalet niż wad. Jednak znajomość tematu jest zawsze dobrym pomysłem przed podjęciem decyzji.

Ważne jest jednak to, aby porozmawiać z weterynarzem. Szczególnie wtedy, gdy nadejdzie czas, aby podjąć decyzję o tym, czy poddać swojego pupila zabiegowi sterylizacji. Weterynarz zawsze zapewni Ci profesjonalnej porady i kompletu niezbędnych informacji.

Podobnie w przypadku właścicieli zwierząt. Mogą uzyskać oni odpowiednie porady w klinikach weterynaryjnych, dotyczące specjalnych potrzeb ich ukochanych pupili.

Nie zapominaj, że sterylizacja powoduje zmiany w zachowaniu. Po wykastrowaniu zwierzę będzie miało tendencję do działania w inny sposób. Jednak stanie się tak dopiero, gdy się do tego przyzwyczai. Nie zapominajmy, że jest to wielka zmiana fizjologiczna. Zwierzę potrzebuje czasu, aby przyswoić zmiany w naturalny sposób.