Salmonella - czy możesz się nią zarazić od psa?

30 Lipiec, 2019
Istnieje wiele chorób, które możemy „przekazywać sobie” między zwierzętami a ludźmi. Jedna z nich jest wywoływana przez bakterię zwaną Salmonella i, aby jej uniknąć, niezbędna jest absolutna higiena.
 

Salmonella to niebezpieczna bakteria, która wywołuje chorobę zwaną Salmonellozą i dotyka zarówno ludzi, jak i zwierząt. W tym artykule powiemy Ci, co powinieneś wiedzieć o tej chorobie, jak jej uniknąć u psa, i jak zmniejszyć ryzyko infekcji. Zobaczymy również, jak bardzo niebezpieczna jest Salmonella.

Salmonella u psów: co trzeba wiedzieć

Bakteria Salmonella może się dostać do organizmu psów przez niepoprawnie umytą żywność, zanieczyszczoną wodę lub kał innego zakażonego zwierzęcia.

Wiele psów, które spożywają surową żywność jest szczególnie podatnych na tę chorobę. Ale bakteria atakuje również te, które cierpią na niedożywienie, żyją w nadmiernych populacjach lub mają problemy immunosupresyjne.

Zwierzęta z pasożytami jelitowymi lub te, których zła stan zdrowia się przedłuża, są również bardziej narażone na Salmonellę. Szczenięta i starsze psy to jeszcze inne grupy ryzyka tej infekcji.

Głównymi objawami infekcji Salmonellą są biegunka, wymioty i gorączka. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte na czas, zwierzę może się odwodnić, co grozi poważnymi konsekwencjami, do śmierci włącznie. Ponadto, infekcja może doprowadzić do ropni w wątrobie, płucach lub nerkach (jeśli bakterie dostaną się do krwiobiegu).

Aby ustalić, czy Twoje zwierzę ma salmonellozę, konieczne jest wykonanie badanie kultury kału. Niektórzy weterynarze mogą również poprosić o badanie krwi w przypadku ostrej infekcji.

badanie kału
 

Ponieważ Salmonella jest zwykle odporna na wiele powszechnych antybiotyków, specjaliści przepisują ten rodzaj leczenia – sulfonamidami lub chinolonami – tylko u ciężko chorych psów. W pozostałych przypadkach zazwyczaj wystarcza podawanie płynów i zdrowa dieta.

Czy mój pies może mnie zarazić Salmonellą?

Pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć jest zmniejszenie ryzyka, że nasze zwierzę złapie Salmonellę. Aby to zrobić, musisz dokładnie myć jedzenie, które mu podajesz. W przypadku, gdy dajemy psu surowe mięso, upewnijmy się, że pochodzi ono z higienicznego źródła.

Ponadto, należy również zwracać uwagę na zachowanie psa, gdy wychodzi na spacer lub ma kontakt z innymi zwierzętami. Zapobiegaj wąchaniu, czy nawet spożywaniu obcych stolców lub wody pitnej, jeśli pojemnik nie jest czysty.

Jeśli masz więcej niż jednego psa w domu, wprowadź bardziej restrykcyjne środki higieny, aby zwierzęta nie mogły zarażać się nawzajem. Unikniesz również zarażenia innych członków rodziny.

Pies w toalecie

Salmonelloza jest chorobą uważaną za jedną z „chorób odzwierzęcych”. Oznacza to, że może być przenoszona ze zwierząt na ludzi. Z tego powodu musimy bardzo restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny w domu, bez względu na to, czy mamy zarażone zwierzę domowe, czy nie. I dotyczy to również sytuacji, gdy nawet nie wiemy jeszcze o chorobie.

 

Środki ostrożności

Na przykład, usuwaj odchody psa tego samego dnia, używając rękawic i szczelnie zamykając worek na śmieci. Dezynfekcja obszarów, w których zwierzę zazwyczaj załatwia swoje potrzeby, jest również kolejnym przydatnym środkiem zapobiegawczym.

Po zakończeniu czynności związanych z odchodami psa lub jego przedmiotami, należy zawsze dokładnie umyć ręce. Zalecamy również, abyś nie pozwalał swojemu zwierzakowi „całować” się w twarz, a po każdej zabawie użyj mydła antybakteryjnego.

Wierzcie lub nie, ale psy i koty to dwa główne gatunki przenoszące Salmonellę. Jeśli masz żółwie lub ptaki, jako zwierzęta domowe – w tym kurczaki – powinieneś zastosować te same środki ostrożności.

Dlatego na pytanie, czy Twój pies zarazić Cię Salmonellą, odpowiedź brzmi „tak”. Ale można tego uniknąć. To tylko kwestia ostrożności, aby w miarę możliwości unikać źródeł zakażenia i zwiększyć środki higieny w domu. Jeśli je zastosujesz, ani Twój zwierzak, ani nikt z Twojej rodziny nie będzie cierpiał na salmonellozę!

 
  • Terrier, B., & Martinez, V. (2012). Salmonelosis. EMC – Tratado de Medicina. https://doi.org/10.1016/s1636-5410(06)70402-0