Rozwolnienie u starszego psa – co zrobić?

27 lipca 2019
Chociaż istnieją domowe leki na rozwolnienie u psa, jeżeli objawy są bardzo poważne musisz zabrać go do weterynarza: jeśli rozwolnieniu towarzyszą wymioty, brak apetytu, ból brzucha, utrata wagi lub w biegunce znajduje się krew...

Starsze zwierzęta często mają problemy z korzystaniem z toalety, a szczególnie z rozwolnieniem. Rozwolnienie u starszego psa ma zazwyczaj nieco inne przyczyny, niż u młodszych psów.

Artykuł ten ma na celu pomoc jedynie w łagodnych przypadkach biegunki, musisz zabrać pupila do weterynarza, jeśli rozwolnieniu towarzyszą inne, poważniejsze objawy, takie jak wymioty, krew w stolcu czy utrata wagi.

Rozwolnienie u starszego psa: skąd się bierze?

Jeśli chodzi o rozwolnienie u starszych psów, to może mieć ono postać ostrą lub przewlekłą. Ostra biegunka, która może być czasami rezultatem złej diety, trwa tylko kilka dni; z kolei biegunka przewlekła trwa kilka tygodni i jest procesem chronicznym.

W przypadku biegunki u starszych psów należy pamiętać, że mają inne potrzeby żywieniowe niż młode psy. Wielokrotnie, zmiana pokarmu na taki, który dostosowany jest do wieku pupila, może rozwiązać problem.

Czasami jednak zmiana pokarmu może być przyczyną rozwolnienia, więc musisz sprawdzić, jak wprowadzić nową karmę, aby temu zapobiec.

rozwolnienie u starszego psa - leczenie

Rozwolnienie u starszego psa rzadko kiedy spowodowane jest infekcją wirusową. Jednak infekcje pasożytnicze – nawet jeśli są rzadsze niż u szczeniąt – mogą wystąpić. Dlatego należy pamiętać o odrobaczeniu zwierzęcia, aby temu zapobiec.

Starsze psy zazwyczaj nie są tak niespokojne, jak szczenięta. Jednakże psy często jedzą i piją to, co znajdą podczas spaceru. Jednym ze sposobów zapobiegania rozwolnieniu u psa jest zabranianie mu picia z kałuż, wąchania śmieci czy odchodów innych psów.

Kiedy należy zabrać psa do weterynarza?

Interesujące może być stosowanie domowych środków, które są bezpieczne dla naszych pupili, ale większości chorób nie da się rozwiązać za pomocą artykułów, które można znaleźć w Internecie. Trzeba udać się do weterynarza.

Jeśli w biegunce znajduje się krew lub jest ona bardzo wodnista, musisz jak najszybciej udać się do weterynarza.

chory pies

Ponadto biegunce mogą towarzyszyć wymioty. W przypadku, gdy pies zwymiotował, ważne jest, aby również zabrać go do weterynarza. Musisz to zrobić także wtedy, gdy zwierzę przestało jeść lub wydaje się, że boli je brzuch.

Domowe leki na rozwolnienie u starszych psów

Jeśli biegunka ma łagodny przebieg, Twój pies powinien dostać dużo wody, aby uzupełnić utracone płyny. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest przeprowadzenie jednodniowej głodówki, aby żołądek zwierzęcia mógł dojść do siebie; jednakże zrób to tylko, jeżeli pies normalnie jadł.

Jest kilka rzeczy, które pies z biegunką powinien zjeść. Ponadto możesz też podać mu probiotyki, które sprzedawane są u weterynarza lub spróbować, takich pokarmów jak jogurt naturalny czy kefir, są one bowiem naturalnym źródłem probiotyków. Należy podawać je w niewielkich ilościach.

Jeśli pies nie dojdzie do siebie w ciągu kilku dni, może to być coś poważniejszego, niż zwykła niestrawność czy lekkie zatrucie. Dlatego musisz natychmiast zabrać go do weterynarza.

Musisz pamiętać, że niestrawność lub problemy trawienne mogą powodować biegunkę; jednak rozwolnienie u starszych psów może być również objawem poważniejszych chorób, takich jak niektóre wirusy, problemy bakteryjne, a nawet nowotwory. Z tego powodu najlepiej nie bagatelizować biegunki i pilnować swojego przyjaciela.

https://twojezwierzeta.pl/zdrowie/zatrucia-ibuprofenem-u-naszych-psow/