Psia depresja: zapobieganie i leczenie

28 Kwiecień, 2019
 

Psia depresja naprawdę istnieje. Tak, jak ludzie, tak i psy mogą mieć depresję. Niestety, ale obecnie depresja jest bardzo często spotykanym zaburzeniem. Oczywiście przeprowadzono wiele badań na jej temat, dzięki czemu powstały bardzo interesujące dane dotyczące tej choroby.

Co ciekawe, psia depresja nie różni się znacznie od ludzkiej. Najlepszy przyjaciel człowieka, który jest najbardziej empatycznym zwierzęciem, cierpi w podobny sposób.

Psia depresja, zapobieganie

Zapobiegnięcie tego rodzaju chorobom umysłowym u pupili jest możliwe. Eksperci mówią, że dobrze jest pozwolić zwierzęciu rozwinąć dobre nawyki behawioralne. To najlepszy sposób na uniknięcie takich zaburzeń, jak stany lękowe i depresja. Psa można porównać do dziecka, jeśli chodzi o pewne zachowania. Musisz wziąć pod uwagę jego potrzeby emocjonalne i fizyczne.

smutny pies

Zawsze najlepiej jest zacząć od prostych rzeczy. Twój pies musi mieć odpowiednie warunki. Musi dostawać zdrowe jedzenie, świeżą wodę, rozrywkę, musi się socjalizować z innymi zwierzętami, itd. Zwierzę powinno być rozluźnione i szczęśliweW rzeczywistości, dosyć łatwo można zapobiec psiej depresji.

 

Czas wolny

Zajęcia rekreacyjne i socjalizacja są podstawowymi czynnikami dla pupili. W zależności od rozmiaru psa, będzie musiał wychodzić na dwór od jednego do trzech razy dziennie – i nie tylko po to, by skorzystać z toalety! Podczas spaceru zwierzę może poćwiczyć, socjalizować się, bawić i odkrywać zmysły.
Ważne są również czynniki psychologiczne. Pies zawsze potrzebuje stymulacji emocjonalnej. Zabawa z nim, rozmowa, poświęcanie mu uwagi to podstawowe sposoby na zapewnienie mu jej. Zwierzę musi również czuć się kochane i doceniane przez rodzinę. Nie zapominaj, że większość psów koegzystuje tylko z ludźmi. Czasami ciężko może być im się przyzwyczaić do mieszkania z innym gatunkiem.

Upewnij się, że zwierzę nie spędza zbyt wiele czasu w samotności. Może to być przyczyną stanów lękowych oraz depresji. Psy są bardzo towarzyskimi zwierzętami, bardziej, niż ludzie. Jeśli zbyt długo są same, będą smutne i zniechęcone. Na późniejszym etapie zmieni się to w depresję.

Leczenie psiej depresji

Natychmiast podejmij działanie, jeśli Twój pies ma już depresję, ponieważ choroba ta wpływa na psy tak samo, jak na ludzi. Może mieć jednak gorsze konsekwencje u psów, ponieważ są one niezwykle wrażliwe. W inny sposób odczuwają emocje – agresję, strach, smutek, euforię i wiele więcej. Są wyjątkowymi istotami, których emocje są niezwykle intensywne.Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w zachowaniu psa, dobrze jest odwiedzić etologa. Etolog to specjalista od zachowania zwierząt. Może zalecić odpowiednie leczenie depresji, w zależności od sytuacji. Leczenie zazwyczaj obejmuje zmianę psich nawyków.
Leczenie psiej depresji obejmuje pewne techniki korekty zachowania. Specjalista odwiedzi dom zwierzęcia, dzięki czemu zapozna się z sytuacją. Jednakże proces terapeutyczny obejmuje wiele cierpliwości, zwłaszcza ze strony właściciela.

 

Pozytywne wzmacnianie

Pozytywne wzmacnianie jest techniką, która przynosi bardzo dobre wyniki. Obejmuje wzmocnienie ze stymulacją zwierzęcia. Zostanie ono nauczone dobrych nawyków w oparciu o nagrody oraz okazywanie uczuć. Etolog poprowadzi właściciela zwierzęcia, aby on/a także był/a zaangażowana w leczenie.Istnieją również inne techniki przy poważniejszych przypadkach. Terapia multimodalna, na przykład, wykorzystuje antydepresanty oraz leki przeciwlękowe. Jednak to rozwiązanie powinno być ostatnią deską ratunku. Najpierw powinno się popracować nad nawykami behawioralnymi zwierzęcia.

przytulany pies

Terapia alternatywna

Istnieją inne nowoczesne terapie alternatywne, które brane są pod uwagę. Homeopatia, terapia kwiatowa Bacha i akupunktura to niektóre z nich. Jednak w każdej sytuacji to weterynarz zawsze powinien być pierwszą osobą, która zbada zwierzę.
Psy zazwyczaj dobrze reagują na terapie behawioralne. U ludzi jest inaczej. To, że zwierzę jest bardziej wrażliwe i intuicyjne sprawia, że zaburzenia emocjonalne są łatwiejsze w leczeniu. Niewiele jest znanych przypadków psiej depresji, które skończyły się śmiercią. Mimo to zawsze powinno się być czujnym i podjąć leczenie tak szybko, jak to możliwe.