Pluskwa skrzydlata i choroba Chagasa

10 Październik, 2019
 

Choroba Chagasa występuje głównie w Ameryce Południowej, a jej główną przyczyną jest pluskwa skrzydlata. Choroba Chagasa występuje głównie na obszarach wiejskich w Ameryce Południowej. Praktycznie wszystkie przypadki zachorowań są spowodowane przez tego samego owada. Jest nim pluskwa skrzydlata.

Robak, insekt, owad… Pluskwa skrzydlata ma wiele pseudonimów, ponieważ w różnych regionach nazywają ją w inny sposób. Zazwyczaj zostawiają ugryzienia na twarzy lub szyi.

Po ugryzieniu często pozostawia zanieczyszczone odchody na powierzchni skóry, które mogą przedostać się do Twojego organizmu poprzez drapanie, kontakt z oczami lub drobne nacięcia na skórze.

Pluskwa skrzydlata – jak przenosi chorobę Chagasa?

Przyczyną całego zamieszania jest pasożytniczy mikroorganizm występujący w odchodach pluskwy, zwany trypanosoma cruzi. Ten owad podczas ugryzienia wypróżnia się, a jego odchody mogą przedostać się do krwi.

pluskwa skrzydlata

Aby ugryzienie pluskwy było skuteczne potrzebuje ona około 20 minut. W ciągu dnia, kiedy dana osoba jest w ciągłym ruchu jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego pluskwy zazwyczaj atakują w nocy, gdy ich ofiara śpi.

 

Ponieważ owad bardzo często gryzie w twarz zarażenie jest jeszcze bardziej skuteczne, ponieważ mamy tendencję do drapania i nieumyślnego rozprowadzania odchodów pluskwy po całej twarzy i ranie. Możemy się również zarazić dotykając zainfekowanymi rękoma oczu lub nosa.

Jednym ze zwierząt najbardziej narażonych na ugryzienia tego owada są ptaki, które są jego głównym środkiem transportu do miast. Gołębie cierpią najbardziej z powodu tego pasożyta. I ciężko jest spotkać miasto, w którym nie byłoby tysiąca tych ptaków latających po ulicach.

Pluskwa skrzydlata  i objawy choroby

Jest to choroba wyleczalna. Początkowe objawy są bardzo powszechne: gorączka, wymioty, złe samopoczucie, biegunka, wysypka, obrzęk powiek lub ból w różnych częściach ciała, takich jak szyja lub głowa.

pluskwa na ciele

Jeśli zajmiesz się chorobą na czas będą to jedyne konsekwencje. Ale jeśli tego nie zrobisz możesz pogorszyć sytuację do tego stopnia, że zaczniesz cierpieć na nieregularne bicie serca, które może prowadzić do nagłej śmierci. Zwiększają się w ten sposób szanse na udar mózgu, słabe krążenie z powodu powiększonego serca lub problemy z układem trawiennym, które prowadzą do poważnych zaparć.

 

W przypadku tak typowych objawów konieczne jest wykonanie badania krwi w celu zdiagnozowania choroby. W przypadku jej wykrycia zwykle wykonuje się więcej prób na różnych narządach, aby wykluczyć ewentualne problemy.

Jak zapobiegać chorobie?

Obecnie nie ma żadnego leku ani szczepionki, które byłyby w stanie zapobiec rozwojowi choroby Chagasa w naszym ciele. Jedyne, co możemy zrobić podróżując do krajów Ameryki Łacińskiej to unikać spania na łonie natury lub pod strzechą.

Najlepszą opcją jest stosowanie produktów odstraszających owady, szczególnie przed snem, czyli wtedy, gdy owad zwykle szykuje się do ataku. W każdym razie, jeśli zobaczymy ugryzienie na twarzy i podejrzewamy, że może to być ugryzienie pluskwy najlepiej udać się do lekarza.

Inne sposoby zarażenia się chorobą

Oprócz zarażenia przez ukąszenie owada choroba ta może być przenoszona z matek na dzieci podczas ciąży, poprzez transfuzje krwi zawierającą ten mikroorganizm lub doustnie, chociaż najczęstszym i najniebezpieczniejszym przypadkiem pozostaje ugryzienie pluskwy.

 

Unidiversidad.Vinchucas: Cómo combatir al vehículo del mal de Chagas. 5 enero 2018.

  • unidiversidad.com.ar/vinchucas-en-el-centro

Medlineplus. Enfermedad de Chagas. 29 mayo 2019.

  • medlineplus.gov/spanish/chagasdisease.html

Infochagas. Lo que hay que saber sobre la enfermedad de Chagas.

  • infochagas.org/que-es