Pies wykrywa raka piersi u swojej właścicielki

13 Grudzień, 2018
 

Zwierzęta domowe w ostatnich latach były wykorzystywane do różnych zadań, w tym wykrywania poważnych chorób, takich jak raka, cukrzycy i innych. Dziś opowiadamy historię psa, który uratował życie swojej właścicielki, ponieważ wykrył raka piersi, jeszcze zanim ktokolwiek o nim wiedział.

Jest wiele rzeczy, za które musimy podziękować naszym zwierzakom, ale bycie wdzięcznym za ocalenie naszego życia nie jest czymś, co może się wydawać niemożliwe. Przeczytaj tę historię i daj się zaskoczyć instynktem i wielką miłością, jaką czują do nas nasze zwierzęta domowe.

Pies wykrywa raka piersi u swojej właścicielki

Karin Gibson jest 62-letnią kobietą, właścicielką pięknego czarnego labradora. Nie mogła sobie wyobrazić, że pewnego dnia ten pies uratuje jej życie. Wszystko zaczęło się, gdy na wakacjach jej pies zaczął dziwnie się zachowywać.

Nie przestał na nią wchodzić i wąchał ją kompulsywnie. Wiele razy dziennie dotykał łapami jednej z jej piersi.

Sama Karin twierdzi, że chociaż Paddy – jej pies, zawsze był bardzo czuły, stał się zbyt przylepny rzucając się na nią, wąchając jej oddech, wpatrując się w nią i dotykając jej piersi.

Karin zaczęła się martwić i stwierdziła, że nic nie traci wykonując kilka testów. Jakie było jej zdziwienie, kiedy lekarze wykryli guza w klatce piersiowej, w tej samej piersi, którą Paddy ciągle dotykał! Dzięki Paddy i jego nieomylnemu węchowi można było wykryć go na czas i usunąć bez żadnych komplikacji.

Karin nie może sobie wyobrazić, ile zawdzięcza swojemu pięknemu labradorowi.

 

Przypadek Paddy’ego nie jest odosobniony, ponieważ istnieją inne historie, kiedy psy wykryły raka u swoich właścicieli. Zobaczmy niektóre z nich.

Inne psy, które wykryły raka

  • Max. Ten szczeniak był w stanie wykryć raka swojego właściciela, nawet gdy badanie kliniczne było negatywne. Jednak zwierzę nalegało, dlatego powtórzono testy aż w końcu udało się znaleźć guza i jego właścicielka mogła pomyślnie przejść operację.
  • Marine. To był pies wyszkolony w Japonii, który miał 90% skuteczność w wykrywaniu raka.
  • Ledy. Ledy jest małym psem, który zaczął węszyć i kompulsywnie dotykać szyi swojej właścicielki. Kiedy poszła ona na badanie okazało się, że miała guza.
Border Collie na plazy a wyczuwanie raka

To tylko niektóre przypadki zwierząt, które wykryły raka. Ale jak one to robią? Opowiemy Ci o tym w dalszej części.

Jak pies może wykryć raka?

Według wielu badań, psy mają zdolność wykrywania raka poprzez zapach. Setki psów zostały przeszkolone w różnych laboratoriach i wszystkie przeszły te same próby. Musiały wąchać ludzi zdrowych i tych, którzy już chorują na raka. Wszystkie zwierzęta zareagowały w ten sam sposób.

Wydaje się, że nowotwory wydzielają prawie niedostrzegalny zapach, który psy są w stanie wyczuć. Testy te przeprowadzono przy pomocy oddechu i kału chorych. Po oddechu skuteczność wyniosła 98% w porównaniu do 95% w przypadku kału. Niesamowite naukowe osiągnięcie!

 

Naukowcy twierdzą, że choć użycie psów do wykrywania raka jest niepraktyczne, ich węch i te testy mogą prowadzić do opracowania nowego czujnika do wykrywania najbardziej agresywnych typów raka, zanim rozprzestrzeni się on na inne części ciała.

Niewątpliwie historie takie, jak ta o Paddy’m i Karin już wypełniają sieci społecznościowe i na pewno usłyszymy więcej podobnych, ponieważ fakt, że pies może wykryć nowotwór jest już naukowo udowodniony.