Pies łzawi? Jakie są przyczyny tego zjawiska?

17 marca 2019
Zwierzęta, w tym przypadku psy, rzeczywiście mają wiele reakcji fizjologicznych takich samych, jak ludzie. Ale to jednak nie wszystko. Nie wiemy bowiem tak do końca, czy na przykład psy rzeczywiście potrafią wyrazić swoje uczucia tak samo, jak ludzie i wykorzystując do tego te same sposoby.

Jeśli jesteś pierwszy raz w życiu właścicielem czworonoga i zauważyłeś, że Twój pies łzawi z oczu, prawdopodobnie nie wiesz, dlaczego tak się dzieje lub co masz w takim wypadku zrobić. Czasami mało znaczące rzeczy, takie jak to, zdarzają się Twojemu zwierzakowi nagminnie.

Ale jednak całkiem normalnym zjawiskiem jest to, że martwisz się nieco na zapas. Szczególnie jeśli nie wiesz, co się dzieje z Twoim pupilem.

Zwierzęta, w tym przypadku psy, rzeczywiście mają wiele reakcji fizjologicznych takich samych, jak ludzie. Na przykład pies łzawi z oczu tak samo, jak człowiek. Ale to jednak nie wszystko. Nie wiemy bowiem tak do końca, czy na przykład psy rzeczywiście potrafią wyrazić swoje uczucia tak samo, jak ludzie i wykorzystując do tego te same sposoby.

Czytając dalszą część naszego dzisiejszego artykułu będziesz w stanie dowiedzieć się, dlaczego Twój pies łzawi z oczu i czy powinno Cię to zjawisko zaniepokoić, czy też nie. Zapraszamy zatem do lektury!

Pies łzawi tylko z oczu, czy także płacze z jakiegoś powodu?

Prawdopodobnie zauważyłeś również, że Twój pies nie jest wyjątkiem. Wszystkie psy mają charakterystyczne ślady i przebarwienia pod oczami. Jest to niepodważalną oznaką tego, że każdy pies łzawi przez praktycznie cały czas.

Pytanie jednak zasadnicze brzmi: czy psy potrafią okazywać swoje uczucia poprzez płacz, czy też po prostu łzawią tylko bez żadnego związku ze swoim stanem emocjonalnym?

Smutny pies

Nawet jeśli miłośnicy zwierząt mówią, że psy i wszystkie inne gatunki zwierząt mają swoje uczucia, nie oznacza to od razu tego, że potrafią je okazywać na przykład pod postacią płaczu. Istoty ludzkie są jedynymi gatunkami zwierząt, które ronią łzy wtedy, gdy są smutne.

Jeśli myślisz o tym, czym tak naprawdę jest „płacz”, to są to po prostu łzy płynące z oczu. I chociaż prawdą jest, że psy także ronią łzy, to jednak robią to bez żadnego związku ze swoimi uczuciami lub emocjami. Oznacza to po prostu, że Twój pies nie płacze w sensie okazywania emocji. On po prostu łzawi tylko z oczu. To wszystko.

Dlaczego oczy psów nieustannie łzawią?

Poniżej znajdziesz kilka powodów, dla których Twój pies łzawi z oczu:

Zablokowane kanaliki łzowe w głowie

Wiele psów rodzi się z zablokowanymi kanalikami łzowymi, co sprawia, że wyglądają tak, jakby wiecznie płakały. Ze względu na to, że ich oczy nie są w stanie pozbyć się łez w naturalny sposób, płyn ten gromadzi się w powiekach i następnie samoistnie z nich wypływa na znajdującą się poniżej sierść.

Jest to problem łatwy do rozwiązania przy pomocy naprawdę bardzo drobnego zabiegu chirurgicznego. Jednak wielu weterynarzy odradza tę formę pomocy psu. A to dlatego, że w bardzo wielu przypadkach zdarza się, że cała sytuacja po krótkim czasie powtarza się, skutkiem czego tak zoperowany pies łzawi ponownie.

Uwarunkowania związane z rasą Twojego psa

Rasa może być kolejnym czynnikiem, który powoduje, że pies łzawi. Wynika to z tego, że ten konkretny czynnik genetyczny decyduje o kształcie oka, ilości łez i sposobie ich gromadzenia. Psy o dużych oczach łzawią o wiele bardziej intensywnie niż psy o oczach cechujących się niewielkim rozmiarem.

Z kolei duże psy wymagają więcej wody do poprawnego nawilżenia oka, co z kolei oznacza, że ich oczy wydzielają o wiele więcej płynu łzowego.

Inne rasy cechujące się obfitą pokrywą z sierści na pysku również mogą się bardzo intensywnie łzawić. W tym konkretnym przypadku będzie to jednak spowodowane tym, że futro nieustannie podrażnia ich oczy.

Zapalenie spojówek

Innym powodem, dla którego oczy psa łzawią bez przerwy, jest zapalenie spojówek. Łatwo to zauważyć, ponieważ oczy Twojego psa nie wyglądają wtedy tak, jak zawsze. Kiedy Twój pies łzawi w sposób naturalny, nadal będzie szczęśliwym, zdrowym i świetnie wyglądającym zwierzęciem.

Jeśli jednak zapadnie na zapalenie spojówek, jego oczy staną się czerwone i półprzymknięte. Na dodatek Twój czworonożny przyjaciel nie będzie miał tyle samo energii, co do tej pory.

Wszelkiego rodzaju alergie

Alergie to kolejny powód, dla którego pies łzawi. Mogą być one związane z psim jedzeniem lub występować z powodu innego elementu powodującego uczulenie Twojego pupila. To typowa fizjologiczna, która działa jako mechanizm obronny przeciwko tym wszystkim czynnikom, które w jakiś sposób podrażniają ciało zwierzęcia.

Pies i emocje

Podobnie jak w przypadku zapalenia spojówek, przy alergii oczy Twojego psa mogą być również czerwone i spuchnięte. Zwierzę jednak będzie jednocześnie kichać i wykazywać szereg innych objawów.

Jeśli dzieje się tak akurat w przypadku Twojego psa, powinieneś zabrać go do weterynarza. W ten sposób będziesz mógł dowiedzieć się, jaki rodzaj alergii nęka Twojego pupila i podjąć odpowiednie środki zaradcze w celu zlikwidowania przyczyny jego dolegliwości.

Co zrobić, jeśli Twój pies łzawi z oczu?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to oczyścić oczy Twojego czworonożnego pupila letnią, czystą wodą. Kiedy już to zrobisz, upewnij się, że w jego oczach nie ma niczego, co mogłoby je dodatkowo drażnić.

Jeśli znajdziesz coś takiego, możesz użyć zimnego naparu z rumianku lub roztworu soli fizjologicznej w celu głębokiego oczyszczenia okolic oczu i uwolnienia psa od dręczących go dolegliwości.

Zawsze pamiętaj jednak o tym, aby zwracać baczną uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu lub wyglądzie zachodzące u twojego psa. Im szybciej będziesz działać, tym lepiej. Twoim obowiązkiem jest dbanie o swojego zwierzaka i zapewnienie mu jak najlepszej jakości życia.