Pies liże swoją ranę – czy na to pozwolić? Kilka informacji o psiej ślinie

25 czerwca 2018

Psy i inne zwierzęta mają tendencję do wielokrotnego lizania ran w celu złagodzenia bólu lub swędzenia. Czy jednak to dobry znak, gdy Twój pies liże swoją ranę? Czy ludzie powinni pozwolić na to?

Jak to często bywa w prawie wszystkich przypadkach, naukowcy nie mogą dojść do porozumienia w tej sprawie. Nic nie jest całkowicie pewne. To, co wydaje się dziś niepodważalną prawdą, jutro może stać się przestarzałe.

Dlatego my postanowiliśmy podjąć ten temat i dowiedzieć się czy kiedy pies liże swoją ranę to sobie nie szkodzi. Aby dowiedzieć się więcej o tym wątku zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Nie ma naukowego potwierdzenia na ten temat

Tak więc dzisiaj możemy wskazać, że chociaż udowodniono, że psia ślina ma pewne właściwości lecznicze, znajdują się w niej również bakterie, które mogą spowodować infekcje na ranach. Dlatego lepiej nie pozwalać swojemu psu lizać jego ran. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u weterynarza, aby uzyskać fachową pomoc lekarską.

Jest jeszcze jeden problem, na który nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Brzmi następująco: czy powinieneś pozwolić swojemu psu by polizał ranę Twojego dziecka?

Obecnie wydaje się, że pomimo obecności pewnych korzystnych substancji w ślinie psa istnieje również ryzyko infekcji ze względu na obecność w niej zarówno szkodliwych mikroorganizmów.

Plusy i minusy, kiedy pies liże swoją ranę

Analiza chemiczna psiej śliny pokazuje, że zawiera ona w sobie białka przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Dlatego pomaga leczyć różne obrażenia i redukować blizny. Istnieją jednak inne zarazki w ślinie, które mogą spowodować pogorszenie sytuacji. Zwłaszcza jeśli rana jest bardzo duża lub głęboka.

Ponadto jeśli rana jest zawsze wilgotna ze względu na ciągłe lizanie, prawdopodobnie zagojenie jej będzie trwało więcej czasu niż powinno. Pies liże się kompulsywnie, co może spowodować, że rani siebie jeszcze bardziej.

Jak leczyć rany psa?

Jeśli rana twojego psa jest powierzchowna, możesz opatrzyć ją samodzielnie postępując zgodnie z instrukcjami zalecanymi przez specjalistę. Weterynarz doradzi Ci jaki środek antyseptyczny będzie odpowiedni dla skóry Twojego psa, a jeśli będzie konieczne jaki rodzaj leku i odpowiednia dawka będzie wskazana.

Jeśli jednak rana jest głęboka lub zauważysz inne niepokojące oznaki – natychmiast zabierz swojego pupila do lekarza weterynarza.

Aby uchronić Twojego psa od lizania swojej rany powinieneś ją przykryć bandażem lub gazą. Należy również monitorować i kontrolować zwierzę, aby upewnić się, że go nie zdejmuje. Jeśli będzie to robił najlepszym rozwiązaniem będzie użycie kołnierza elżbietańskiego.

Informacje o ślinie psa

Według najnowszych badań ślina psa wzmacnia układ odpornościowy ludzi, którzy z nim żyją w jednym domu. Na przykład może pomóc w zapobieganiu alergii u nich.

W Kolumbii, student z Uniwersytetu w departamencie Santander w mieście Cucuta ustalił w swojej pracy licencjackiej, że ślina hamuje wzrost niektórych bakterii, które są odpowiedzialne między innymi za proces gojenia.

Natomiast badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Arizonie wykazało, że drobnoustroje znajdujące się w psim żołądku mają probiotyczny wpływ na organizm ludzki. To korzystne działanie jest przekazywane wraz z śliną psa i wzmacnia florę bakteryjną u każdego człowieka.

Na te chwilę nie pozwól, by Twój pies lizał swoje rany

Podsumowując, nikt nie może kwestionować faktu, że ślina psa ma właściwości antybakteryjne. Jednakże żadne badania nie potwierdziły, że nie zawiera też niektórych właściwości, które mogą być szkodliwe.

Z tych powodów nie powinno się pozwalać swojemu psu lizać własnych ran i ran innych psów i ludzi, szczególnie jeśli chodzi o dzieci.

Nawet jeśli wierzysz, że natura jest mądra, a pies, który liże swoje rany kieruje się instynktem i to pozwala mu się wyleczyć, oznacza to, że możesz również powiedzieć, że robi to, ponieważ jest to jedyne „narzędzie” dostępne dla niego, by złagodzić jego dyskomfort lub ból.

Bądź na bieżąco z „Twoje zwierzęta”, ponieważ będziemy Cię na bieżąco informować o wszelkich nowościach, które pojawią się w dziedzinie badań naukowych.