Osoby starsze – korzyści płynące z posiadania psa

13 sierpnia 2018

W chwili, gdy osiągamy określony wiek i żyjemy samotnie (niezależnie od okoliczności) wówczas ważne jest, aby posiadać kogoś do towarzystwa. Osoby starsze czerpią wiele korzyści z posiadania psa. Jest to również niezwykle pozytywne dla samego psa! Dowiedz się dlaczego!

Dlaczego osoby starsze powinny mieć psa?

Wszyscy uwielbiamy zwierzęta za ich towarzystwo i uczucie jakim nas darzą. Często są nawet dla nas motywacją, aby wstać wcześnie rano. Osoby starsze wielokrotnie są samotne – wdowy/wdowce bez bliskiej rodziny – często wykazują skłonność do chorowania na depresję. W połączeniu z innymi czynnikami np. w przypadku choroby czy kalectwa – są pozostawione same sobie.

Dzieci i wnuki osób wiekowych często uważają, że zwierze przysporzy seniorowi więcej problemów niż korzyści. Jednakże na przekór panującej opinii jest wręcz przeciwnie. Wśród korzyści płynących z posiadania zwierząt na starość znajdziemy:

Osoby starsze a pewność siebie

Okres emerytury na pozór szczęśliwy i bezproblemowy – to tak naprawdę skomplikowany czas w życiu człowieka. Wielokrotnie nadwyżka czasu i brak zajęć sprzyja pojawieniu się skrajnych uczuć.

Osoby starsze często odczuwają samotność, brak zainteresowania i generalnie nagle tracą chęć do życia.

Posiadanie zwierząt może nadać życiu sens; możliwość opiekowania się kimś, bycia odpowiedzialnym za drugą istotę. Nie wspominając o takich przyziemnych rzeczach jak np. wstanie z łóżka.

Kobieta starsza z psem

Zmniejszony poziom napięcia i stresu

Gdy jesteśmy smutni, mamy depresję lub jesteśmy po prostu zmęczeni – interakcja z psem może okazać się bardzo pomocna. Udowodniono naukowo, iż posiadanie zwierzaka znacząco zmniejsza niepokój, lęki, stany nerwowe i stres w chwilach, gdy nasze życie całkowicie się zmienia.

Osoby starsze a socjalizacja

Wychodzenie z psem na spacery do parku jest znakomitym sposobem na spotkanie nowych ludzi, którzy również spędzają tam czas ze swoimi czworonogami.

Posiadanie psa wymusza na nas wyjście z domu. Ponadto opieka nad naszym towarzyszem pomaga Nam uporządkować hormonogram i lepiej zorganizować czas.

Lepsze zdrowie

Regularne spacery z psem dostarczają nam dawki świeżego powietrza i aktywności fizycznej. Codzienną rutynę możemy potraktować jak sport, który w dodatku pozytywnie wpłynie na zdrowie układu krążenia.

Spacery pomogą obniżyć poziom cholesterolu, niwelują zwyrodnienie stawów biodrowych oraz regulują poziom cukru we krwi.

Doborowe towarzystwo

Możliwość posiadania zwierzaka, który leży u naszych stóp, gdy oglądamy telewizję, czytamy książkę lub szydełkujemy jest po prostu cudowna.

Gdy jesteśmy smutni, znudzeni lub zmęczeni – nasz towarzysz zawsze będzie Nas wspierał. Dzięki czworonogom osoby starsze nie będą już więcej odczuwały samotności.

Jak wybrać psa dla starszej osoby?

Jest kilka ważnych kwestii do rozważenia, gdy decydujemy się na prezent w postaci psa dla seniora. Musimy pamiętać, że osoby starsze nie mają dużo siły, aby zadbać o większe psy. Niestety, ale nie mają również werwy, aby zabawiać małego szczeniaka.

Szczeniaki mogą również niszczyć rzeczy w domu albo załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne tam, gdzie nie powinny. Istnieje kilka ważnych cech jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy decydujemy się na psa:

Pies w średnim wieku

Szczeniaki i starsze psy wymagają od właścicieli dużo więcej uwagi. Właśnie dlatego zwierzęta w średnim wieku, które mają więcej niż trzy lata, ale nie więcej niż pięć – będą najlepszym rozwiązaniem.

pies i kobieta

W ten sposób osoba starsza i pies będą się wspólnie starzeć i lepiej dogadywać. Jednocześnie pies będzie miał zapewnioną opiekę. Adopcja starszego psa jest sama w sobie czymś pięknym, bo w ten sposób ratujemy jego życie.

Niewielkie rozmiary

Najlepszą opcją jest wybór niewielkiej rasy. W ten sposób zniwelujemy praktycznie do zera ryzyko związane z ciągnięciem smyczy i konieczność siłowania się ze zwierzęciem na spacerach. Co więcej, gdy pies jest już dojrzały – ryzyko jakichkolwiek nieprzyjemnych niespodzianek jest minimalne.

Ponadto małe psy jedzą zdecydowanie mniej niż ich więksi rówieśnicy i są lepiej przystosowane do życia w małych mieszkaniach w bloku.

Na koniec: zawsze należy wziąć pod uwagę pielęgnację psa; wybierajmy psy z krótką sierścią, dzięki temu unikniemy bałaganu. Istotna jest również osobowość psa – przytulas, lubiący towarzystwo i mający zrównoważony temperament.