Spadek wagi u psa - przyczyny

14 Wrzesień, 2019
 

Spadek wagi jest powszechny w większości przewlekłych patologii. U większości psów jest uważany za normalny, jeśli jest spowodowany ćwiczeniami lub zmianami w diecie. Jednak gdy spadek wagi jest nagły i gwałtowny – może to być objaw poważnej choroby.

Zasadniczo utrata masy ciała u psów jest uważana za znaczną, gdy przekracza 10% normalnej masy. Istnieją tabele orientacyjne pokazujące odpowiednią wagę zwierzęcia w zależności od rasy i wieku. Warto jednak wziąć pod uwagę możliwość niewielkich zmian w idealnej wadze zwierzęcia w zależności od czynnika genetycznego.

Podobnie należy wziąć pod uwagę, że czynniki, takie jak sezonowość lub stres mogą powodować niewielkie zmiany w stanie fizycznym zwierząt domowych. Jednak zmiany te są zazwyczaj tymczasowe i nie stanowią ryzyka dla zdrowia.

Spadek wagi u psa – na co zwrócić uwagę?

Chociaż w przypadku znacznego spadku masy ciała, należy udać się do weterynarza – właściciele mogą przeprowadzić wstępną ocenę stanu swojego zwierzęcia:

 • Dotykając rękami boku ciała możemy wyczuć żebra, ponieważ zniknęła pośrednia warstwa tłuszczu.
 • Obserwując psa z góry lub z boku możemy zaobserwować wyraźnie zaznaczoną talię.
 • Po zważeniu, widzimy dużą utratę kilogramów u zwierzęcia w stosunku do poprzednich pomiarów.

Niektóre pytania, które weterynarz często zadaje właścicielom odnoszą się do apetytu, trudności w połykaniu lub wyglądu kału. Aspekty podlegające ocenie to również sterylizacja lub profilaktyczne leczenie dirofilariozy.

 
pies u weterynarza

Ogólnie rzecz biorąc ten wywiad uzupełniany jest egzaminem fizycznym. W jego skład wchodzą badania krwi, moczu, kału, a nawet zdjęcia rentgenowskie.

Choroby powodujące spadek wagi

Spadek masy ciała u psów może być związany z wieloma przewlekłymi chorobami, nawet jeśli tylko na pewnym ich etapie. Do najczęstszych patologii należą:

 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W tym przypadku utracie masy ciała towarzyszą wymioty, biegunka, zaparcia i letarg. Objawy te powodują brak apetytu, a w konsekwencji utratę masy ciała.
 • Przewlekła niewydolność nerek. W tym przypadku nerki mają problem z wydalaniem lub misją metaboliczną, co powoduje osłabienie zwierzęcia.
 • Rozpad przełyku lub rozszerzenie przełyku. Psy cierpiące na tę chorobę, zwykle duże psy, mają spuchnięty i powiększony przełyk niezdolny do skutecznego transportu pokarmu.
 • Zewnętrzwydzielnicza niewydolność trzustki (ZNT). Gdy trzustka nie wytwarza niezbędnych enzymów trawiennych, czy to ilościowo czy jakościowo, psy nie otrzymują niezbędnych składników odżywczych. Dlatego, pomimo dużego spadku wagi, cierpiące na nią zwierzęta odczuwają żarłoczny apetyt. To samo dotyczy chorób wątroby.
 
 • Cukrzyca. Ta patologia jest dość powszechna wśród psów, szczególnie starszych. Zazwyczaj jest z nią związana nadmierna szczupłość. Jest to nawet jeden z objawów, które pomagają w diagnozie psów chorych na cukrzycę.
śpiący wychudzony pies: spadek wagi może być objawem toczącego się procesu chorobowego

Lista chorób przewlekłych związanych z utratą masy ciała u psów jest długa, ponieważ większość patologii wpływa na apetyt i poziom aktywności zwierzęcia. W przypadku znacznego, nieuzasadnionego spadku wagi wskazana jest przezorność, i jak najszybsze udanie się do specjalisty.

 • RoyalCanin. Why is my dog losing weight? (S.f). Recuperado de https://www.royalcanin.com/us/dogs/health-and-wellbeing/why-is-my-dog-losing-weight
 • VetWest. Rapid weight lost in dogs. (S.f). Recuperado de https://www.vetwest.com.au/pet-library/rapid-weight-loss-in-dogs
 • Ward, E. (S.f). VCA. Weight loss-Abnormal in dogs. Recuperado de https://vcahospitals.com/know-your-pet/weight-loss-abnormal-in-dogs