Rodzaje znieczuleń dla zwierząt

9 listopada 2019
Z pomocą leków znieczulających można złagodzić ból podczas operacji chirurgicznych przeprowadzanych na zwierzętach.

Rodzaje znieczuleń dla zwierząt to istotny temat dla każdego, kto posiada chorego pupila.Znieczulenie polega na stosowaniu leków w celu uniknięcia odczuwania bólu. Weterynarze stosują tę procedurę do wykonywania różnych operacji chirurgicznych na zwierzętach domowych.

Środki znieczulające można także stosować na zwierzętach agresywnych, aby je uspokoić, a nawet do przeprowadzania badań, takich jak prześwietlenia i endoskopie.
Zastosowanie znieczulenia jest różne dla każdego zwierzęcia. Zależy to od wielu czynników, takich jak rasa, wiek, waga, rozmiar, gatunek i wcześniejsze choroby.

Przed podaniem znieczulenia

Przed podaniem zwierzęciu jakiegokolwiek rodzaju leku, lekarze przeprowadzają szereg procedur w celu ustalenia protokołu, którego będą używać. Ponadto dbają także o to, by ciało zwierzaka było w odpowiedniej kondycji. Pamiętajmy, że niektóre zwierzęta nie powinny być znieczulane.

rodzaje znieczuleń dla zwierząt

Aby uzyskać niezbędne informacje, przed zastosowaniem znieczulenia lekarze przeprowadzą:

  • kompleksowe badanie krwi,
  • elektrokardiogram,
  • pełne i szczegółowe badanie fizyczne.

Rodzaje znieczuleń dla zwierząt

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa rodzaje znieczuleń dla zwierząt domowych:

Znieczulenie miejscowe

Miejscowe środki znieczulające to substancje, które po nałożeniu na tkankę nerwową w odpowiednich stężeniach złagodzą ból. Jest to najrzadziej stosowany rodzaj znieczulenia.

Znieczulenie miejscowe wywołuje efekt kojący, utrudniając wysyłanie impulsów nerwów czuciowych od receptora do kory mózgowej. Weterynarz stosuje je na określonym obszarze. Tego rodzaju znieczulenia używa się podczas miejscowych zabiegów i operacji.

Substancje odpowiedzialne za znieczulenie miejscowe początkowo trafiają do krwiobiegu i po pewnym czasie są eliminowane. W przeciwieństwie do znieczulenia ogólnego nie powodują nieprzytomności pacjenta.

Ten rodzaj znieczulenia jest tymczasowy. Jednak mimo wszystko wiąże się z pewnym ryzykiem. Niektóre czynniki ryzyka to wiek, stan kwasowo-zasadowy, zapalenie wątroby lub marskość wątroby i niedożywienie.

Znieczulenie ogólne

Ten rodzaj znieczulenia jest stosowany najczęściej. Jego działanie jest podstawą ogólnego pojęcia znieczulenia. Efekty znieczulenia ogólnego to:

  • Hipnoza: stan „snu”, utrata przytomności.
  • Analgezja: utrata wrażliwości; zwierzę nie odczuwa bólu.
  • Rozluźnienie mięśni: utrata ruchliwości.
  • Utrata odruchów: zanik mimowolnych odruchów.
  • Amnezja: zwierzę nie pamięta operacji.

Należy pamiętać, że zwierzę musi pościć przed otrzymaniem tego rodzaju znieczulenia. Co więcej, im bardziej bolesna procedura, tym większa dawka anestezji jest wymagana. Znieczulenie to pozwala lekarzowi weterynarii na wykonanie jak najlepszej pracy. Jeśli zwierzę się porusza lub gryzie narzędzia, specjalista nie będzie w stanie wykonać tak precyzyjnych ruchów.

anestezja dla zwierząt

Znieczulenie ogólne stosuje się podczas poważnych operacji, takich jak kastracja lub sterylizacja, złamania, operacje w nagłych przypadkach. Używa się go podczas leczenia poważnych ran, a także problemów dentystycznych. Jest tak, ponieważ ten rodzaj znieczulenia podawany zwierzętom chroni ich drogi oddechowe.

Ogólnie rzecz biorąc, ryzyko płynące z podawania znieczulenia zwierzętom domowym jest niskie. Jednak w niektórych przypadkach należy rozważyć, czy nie jest ono większe niż korzyści z operacji.

Etapy znieczulenia ogólnego dla zwierząt domowych

Faza 1: premedykacja

Faza ta polega na stosowaniu leków rozluźniających mięśnie, aby zwierzę nie odczuwało bólu. Lekarze zaczynają od tego leku, dzięki czemu Twój pupil się uspokaja i jest mniej zestresowany. Środki te pozwalają także na obniżenie kolejnych dawek leku i sprawiają, ze faza powrotu do świadomości jest łatwiejsza.

Faza 2: wprowadzenie do znieczulenia

Na tym etapie lekarze zakładają cewnik, który pozostanie podłączony przez całą procedurę, aby umożliwić stosowanie leków dożylnych. W fazie tej zwierzę jest całkowicie uśpione. Ułatwia to intubację dotchawiczą, stosując gazy znieczulające i przepływ tlenu.

Chirurdzy zazwyczaj nakładają zwierzęciu maskę, w celu podania gazów. Maska ta jest przezroczysta, dzięki czemu drogi oddechowa są ciągle widoczne.

Faza 3: utrzymanie znieczulenia

Jest to etap, podczas którego przeprowadzana jest operacja – czyli najważniejszy moment całego procesu. Gazy znieczulające i tlen są podawane przez cały czas trwania operacji, ponieważ są odpowiedzialne za utrzymywanie zwierzęcia w uśpieniu.

Faza 4: przywracanie świadomości

Ostatnia faza to zatrzymanie przepływu gazów znieczulających. Podawany jest jedynie tlen. Lekarz bardzo ostrożnie usuwa rurkę intubacyjną i czeka, aż zwierzak się rozbudzi. Pamiętaj, że nigdy nie powinno się zostawiać zwierzęcia samego: musi być ono przez cały czas pod nadzorem.