Niewydolność wątroby, czyli dlaczego mój kot jest żółty

09 Czerwiec, 2020
Żółta skóra u kota jest bezpośrednim wynikiem żółtaczki, która podobnie jak u ludzi jest oznaką problemów z wątrobą.
 

Żółknięcie skóry jest jednym z objawów wskazujących na niewydolność wątroby u kota. Jeśli u Twojego kota pojawi się żółta skóra, objaw występujący w chorobie zwanej również żółtaczką, koniecznie odwiedź lekarza weterynarii. Żółtaczka może wystąpić u kotów niezależnie od wieku, rasy czy płci.

Jeśli Twój kot ma żółtą skórę, prawdopodobnie ma również niektóre z następujących objawów: ospałość, wymioty, biegunka, częste oddawanie moczu, pomarańczowy mocz, utrata masy ciała i zmiany nawyków żywieniowych.

Przyczyna żółtej skóry u kotów

Głównymi przyczynami żółtej skóry u kotów są problemy z wątrobą. Może to być stłuszczenie wątroby, marskość wątroby, problemy zapalne w jelitach i wątrobie, infekcje wirusowe i bakteryjne oraz rak. Niektóre leki i toksyny, takie jak metale ciężkie, mogą również powodować niewydolność wątroby.

Istnieją również problemy, które nie są oznakami niewydolności wątroby, a które mogą powodować żółtą skórę u kotów. Dotyczy to między innymi pasożytów krwi, choroby dirofilariozy, niedokrwistości, niedoboru odporności i reakcji na transfuzje krwi.

Jakie są objawy niewydolności wątroby?

Ponieważ objawy niewydolności wątroby nie są charakterystyczne, właściciele mogą mieć trudności z rozpoznaniem potencjalnego problemu. Jeśli Twój kot nie jadł przez dwa lub trzy dni lub ma inne powiązane objawy, musisz udać się do weterynarza.

Niewydolność wątroby jest poważną chorobą i może zagrażać życiu. Wczesna diagnoza i leczenie mają kluczowe znaczenie dla ewentualnego powrotu do zdrowia. Wątroba jest odpowiedzialna za wiele ważnych funkcji, takich jak filtrowanie toksycznych substancji z krwi, trawienie składników odżywczych oraz przechowywanie witamin i minerałów.

 
badanie chorego kota

Mnogość funkcji wątroby sprawia, że jest podatna na uszkodzenia. Jej zdolność do regeneracji zmniejsza jednak prawdopodobieństwo trwałych obrażeń.

U kotów z niewydolnością wątroby może również wystąpić zespół neurologiczny zwany encefalopatią wątrobową. Charakteryzuje się takimi zachowaniami, jak bezcelowe chodzenie, obracanie się i duże ciśnienie w głowie. Utrata apetytu i skrajna utrata masy ciała również mogą być objawami tego stanu.

Rozpoznanie niewydolności wątroby u kotów

Niewydolność wątroby powoduje wzrost ilości bilirubiny, co powoduje żółtaczkę i zażółcenie skóry, zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Lekarz weterynarii przeprowadzi badanie krwi kota, które pomoże określić, czy ilość bilirubiny jest nieprawidłowa.

Weterynarz wykona również badanie moczu, aby zidentyfikować możliwą przyczynę zażółcenia skóry. Może to być wszystko: od infekcji wirusowej, przez raka, po chorą wątrobę. Ważne jest, aby wykonać jak najwięcej badań, aby zaplanować najskuteczniejszy przebieg leczenia.

Niewydolność wątroby u kotów – leczenie

Gdy lekarz weterynarii określi przyczynę zażółcenia skóry, możesz przygotować plan leczenia dla swojego kota. Żółtaczka to coś, czego nie można po prostu leczyć w domu, ponieważ istnieje wiele ukrytych czynników, które mogą prowadzić do przebarwienia skóry.

 

Kiedy zostanie ustalony sposób leczenia niewydolności u Twojego kota, musisz go cały czas monitorować podczas powrotu do zdrowia. Koty, które również przeszły operację, będą potrzebowały czasu na odpoczynek i powinny być trzymane na małej przestrzeni, aby przyspieszyć gojenie i uniknąć obrażeń.

kot w kocu

Ważne jest, aby mieć oko na kolor i stan skóry kota. Trzeba również monitorować jego nawyki żywieniowe i picie, odprowadzanie moczu i ruchy jelit, a także poziom energii zwierzęcia. Weterynarz zaleci także okresowe kontrole po każdym zabiegu.

Zmiany w diecie

Kiedy kot zostanie wypisany z lecznicy, musisz skupić się na zminimalizowaniu obciążenia wątroby poprzez zmniejszenie ilości tłuszczów, białek, węglowodanów i leków, które wątroba musi przetwarzać.

Możesz to zrobić częściowo poprzez zapewnienie wysokiej jakości diety o wysokiej zawartości białka, bogatej w kalorie, ale lekkostrawnej i o niskiej zawartości sodu. Twój kot będzie musiał jeść często, ale muszą to być małe posiłki, aby zminimalizować obciążenie organizmu. Twój weterynarz może również przepisać suplementy uzupełniające dietę.

 

Niewydolność wątroby a powrót do zdrowia

Jeśli chory kot przeżyje pierwsze dni leczenia, prognozy są zazwyczaj dobre. Możesz się spodziewać, że pupil wyzdrowieje w ciągu trzech do sześciu tygodni. Ważne jest, aby trzymać się wszystkich zaleceń weterynarza i przestrzegać ograniczeń dietetycznych. Konieczne są wizyty kontrolne w celu zapewnienia odpowiedniego powrotu do zdrowia.

Musisz także upewnić się, że Twój kot nie jest zestresowany. Znajdź mu spokojne miejsce do odpoczynku i powrotu do zdrowia. Musisz dokładnie monitorować wagę, nawodnienie i ogólny stan zdrowia kota oraz niezwłocznie informować lekarza weterynarii o wszelkich zmianach.

  • https://www.hillspet.com/cat-care/healthcare/cat-liver-disease
  • https://www.manhattancats.com/article-archive/hepatic-liver-disorders/jaundice-when-your-cat-turns-yellow/
  • https://www.petmd.com/cat/conditions/digestive/c_ct_jaundice