Kardiomiopatia przerostowa u kotów: leczenie i opieka

19 Marzec, 2020
Kardiomiopatia przerostowa u kotów często przebiega bezobjawowo, dlatego czasami jest zbyt późno wykrywana.
 

Jej nazwa jest nieco trudna do wymówienia, ale faktem jest, że kardiomiopatia przerostowa u kotów jest jedną z najczęściej występujących chorób serca u kotów domowych. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz o niej wiedzieć.

Czym jest kardiomiopatia przerostowa u kotów?

Ta choroba serca jest jedną z najczęstszych u kotów. Kardiomiopatia przerostowa jest pogrubieniem masy mięśnia sercowego lewej komory serca.

Główne przyczyny kardiomiopatii przerostowej nie są jeszcze znane. Jednak naukowcy wiedzą, że koty cierpiące na tę chorobę mają podwyższony poziom hormonu wzrostu. W niektórych przypadkach jest to dziedziczne.

Jednocześnie występuje częściej u niektórych ras, takich jak persy, kot kartuski, sfinksy, kot brytyjski krótkowłosy, ragdoll i maine coon. Dlatego naukowcy uważają, że przyczyną tego mogą być wady genetyczne.

Kardiomiopatia przerostowa kotów charakteryzuje się zaburzeniem czynności rozkurczowej. Częściej występuje u samców niż u samic. Ponadto młode koty w wieku od pięciu miesięcy do sześciu lat często chorują na tę chorobę.

Kardiomiopatia przerostowa może wystąpić na trzech poziomach: łagodnym, umiarkowanym lub ciężkim. Ten ostatni zwiększa sztywność lewej komory serca i może upośledzać przepływ krwi do mięśnia sercowego. Może to prowadzić do śmierci komórek lub zwłóknienia.

Kardiomiopatia przerostowa u kotów
 

Wiele kotów z kardiomiopatią przerostową nie ma widocznych objawów. Właśnie dlatego weterynarze często nie wykrywają choroby wystarczająco wcześnie.

Weterynarz może zidentyfikować trudności w oddychaniu, skurczowy szmer, tachykardię, zaburzenia rytmu serca, duszność, a nawet porażenie kończyn tylnych.

Ponieważ jednak wszystkie te objawy są typowe dla innych powszechnych chorób serca, czasami specjaliści nie wiedzą, jaka jest ich przyczyna. Dlatego nie diagnozują od razu kardiomiopatii przerostowej.

Najlepszym sposobem na jego wykrycie są konkretne testy, takie jak EKG i USG serca. Za pomocą pierwszego badania specjalista może wykryć nieprawidłowe bicie serca.

Drugie z nich może wykryć każdy zwiększenie grubości komory, rozszerzenie lewego przedsionka lub zmniejszenie „światła” w lewej komorze.

Leczenie choroby

Po postawieniu diagnozy weterynarz będzie odpowiedzialny za przepisanie odpowiedniego leczenia, którego celem będzie poprawa działania rozkurczowego, zapobieganie wystąpieniu zakrzepów z zatorami lub leczenie zastoinowej niewydolności serca.

Ponadto leczenie będzie zależeć od wielu czynników, takich jak wiek i ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Pamiętaj, że na tę kocią chorobę serca nie ma lekarstwa. Możesz jednak pomóc swojemu zwierzakowi żyć z chorobą w najlepszy możliwy sposób.

podawanie kotom leków
 

Najczęstsze leki stosowane w tym przypadku to:

  • Inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) w celu zmniejszenia obciążenia serca
  • Leki moczopędne w celu zmniejszenia gromadzenia się płynów w jamie opłucnej i płucach
  • Leki beta-adrenolityczne zmniejszające częstość akcji serca w przypadku wystąpienia tachykardii
  • Kwas acetylosalicylowy w celu zapobiegania powstawania zakrzepów
  • Antagonisty kanału wapniowego w celu rozluźnienia mięśnia sercowego

Opieka nad kotem z kardiomiopatią przerostową

Jeśli zaś chodzi o opiekę nad kotem, musisz upewnić się, że Twój kot je pokarm o niskiej zawartości soli. Jest do tego specjalna karma. Zapobiegnie to zatrzymywaniu płynów, co może pogorszyć jego sytuację.

Powinno się w jak największym stopniu zmniejszyć stres lub napięcia w domu, aby zwierzę było spokojne i dostatecznie odpoczywało i nigdy się nie bało.

Kot nie powinien podejmować aktywności fizycznej ani stresować się, gdy cierpi na kardiomiopatię przerostową. Konieczna jest jednak zabawa w rozsądnym zakresie oraz krótkie spacery po domu.

Oczywiście kluczem jest ścisłe przestrzeganie instrukcji weterynarza. Należy zabrać swojego kota do weterynarza i wykonać wszystkie badania, które lekarz uzna za konieczne.

Kardiomiopatia przerostowa u kotów jest dość powszechna, chociaż niewiele o niej wiemy. Jednak wczesne wykrycie i przestrzeganie leczenia może poprawić stan zdrowia kota, który na nią cierpi.

 

Häggström, J., Luis Fuentes, V., & Wess, G. (2015). Screening for hypertrophic cardiomyopathy in cats. Journal of Veterinary Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.jvc.2015.07.003

Paige, C. F., Abbott, J. A., Elvinger, F., & Pyle, R. L. (2009). Prevalence of cardiomyopathy in apparently healthy cats. Journal of the American Veterinary Medical Association. https://doi.org/10.2460/javma.234.11.1398

Payne, J. R., Borgeat, K., Connolly, D. J., Boswood, A., Dennis, S., Wagner, T., … Luis Fuentes, V. (2013). Prognostic indicators in cats with hypertrophic cardiomyopathy. Journal of Veterinary Internal Medicine. https://doi.org/10.1111/jvim.12215

Schober, K. E., Savino, S. I., & Yildiz, V. (2016). Right ventricular involvement in feline hypertrophic cardiomyopathy. Journal of Veterinary Cardiology. https://doi.org/10.1016/j.jvc.2016.08.001