Jak określić wiek psa na podstawie wyglądu?

24 lipca 2018
Jeżeli chcesz określić wiek psa i nie masz na ten temat żadnych danych, możesz w przybliżeniu oszacować go sam

Kiedy znasz wiek biologiczny psa łatwo jest przeliczyć go na odpowiednik ludzkich lat. Jest to bardzo istotna informacja dla jego właściciela by mógł podjąć właściwe decyzje dotyczące diety, sterylizacji czy kastracji. By podjąć kluczowe decyzje dotyczące opieki i pielęgnacji, należy najpierw określić wiek psa.

Jak określić wiek psa na podstawie wyglądu?

Problem może pojawić się, gdy z jakiegoś powodu nie mamy dokładnych informacji na temat biologicznego wieku psa. Nic nie szkodzi! Są sposoby by w dość dokładnym przybliżeniu określić wiek psa na podstawie:

  • Zębów
  • Rozmiaru
  • Mięśni
  • Kondycji sierści
  • Oczu

Zęby

Znawcy koni doskonale wiedzą, że przeglądając ich zęby można określić ich wiek oraz ogólny stan zdrowia. Czy w przypadku psów ta metoda również się sprawdza?

Na podstawie wyglądu uzębienia można w dużym przybliżeniu określić wiek psa. Do 8 tygodnia życia mają one zęby mleczne. W wieku siedmiu miesięcy pies ma już ukształtowane pełne uzębienie stałe.

Dlatego, gdy pies ma już wszystkie stałe zęby, lecz są one białe, bez przebarwień i kamienia nazębnego, można przypuszczać, że jest w wieku pomiędzy 18 miesięcy do 2 lat.

pysk psa

Kiedy pies ma ponad dwa lata, nabierają one żółtego odcienia oraz widoczny staje się kamień nazębny. W wieku 3 do 5 lat można zaobserwować nieco starte siekacze.

Kiedy pies osiąga wiek 5 lat – kamień nazębny dość często powoduje zapalenie dziąseł –  mogą one być czerwone i podrażnione.

Stan uzębienia może co prawda być doskonałą wskazówką co do wieku psa, jednak należy mieć na uwadze także inne czynniki, które mogą wpłynąć na stan uzębienia – niektóre rasy gryzą różne przedmioty a tym samym ścierają zęby znacznie szybciej niż inne.

Rozmiar psa

Jeżeli pies nadal rośnie najprawdopodobniej ma mniej niż dwa lata. Wyjątkiem są tutaj małe psy, które osiągają swój maksymalny rozmiar do pierwszego roku życia. Z drugiej strony, bardzo duże psy często rosną jeszcze po przekroczeniu drugiego roku życia.

Muskulatura

Bardziej zdefiniowana muskulatura wskazuje na młody wiek psa, gdyż zazwyczaj im jest młodszy tym bardziej aktywny. U starszych psów z kolei lepiej widoczne są kości i tkanka tłuszczowa. Należy jednak wziąć pod uwagę indywidualne warunki psa, takie jak dieta i poziom aktywności fizycznej.

Sierść

U młodszych psów sierść jest delikatna i miękka, u starszych zaś bardziej szorstka, łamliwa i przerzedzona. Starsze psy często mają również siwe włosy w okolicy nosa.

jak określić wiek psa po wyglądzie sierści

Przeliczanie wieku psa na ludzkie lata

Jak wspomnieliśmy na początku punktem wyjściowym by określić wiek psa w ludzkich latach jest jego wiek biologiczny.

Należy pamiętać, że taka kalkulacja nie jest możliwa w przypadku psów poniżej dwóch lat, ponieważ pierwszym krokiem w obliczeniach jest odjęcie liczby dwa. Kalkulacja ta wygląda następująco: Od wieku biologicznego psa odejmij dwa, rezultat pomnóż przez 4. Następnie dodaj 21 i w ten sposób uzyskasz wiek psa w przeliczeniu na ludzkie lata.

Na przykład, jeżeli Twój pies ma 10 lat, ludzkim odpowiednikiem tego wieku jest 53 lata. Obliczenia wykonujemy następująco:

10 – 2 = 8

8 x 4 = 32

32 x 21 = 53

Oczywiście pamiętajmy, że są to obliczenia orientacyjne. Ta metoda nie bierze pod uwagę wielkości  ani rasy psa, więc nigdy nie będzie całkowicie precyzyjna.

Powyższa kalkulacja nie będzie dokładna w przypadku bardzo dużych ras. Na przykład, dog niemiecki w przeliczeniu na ludzkie lata będzie miał około 80 lat – ale według tej kalkulacji miałby tylko 53 lata. Nie jest to więc najlepsza metoda w przypadku dużych psów, natomiast świetnie sprawdza się u mniejszych i średniej wielkości ras.

Należy jednak pamiętać, że choć mamy do dyspozycji powyższe metody, jedynie specjalista po dokładnych „oględzinach” psa będzie w stanie dokonać takiego przeliczenia i podać nam wynik w dokładny w 100 %.