Nosówka u psów: objawy, leczenie i infekcja

29 maja 2019
Groźna choroba jaka jest nosówka, wpływa na układ trawienny i oddechowy, a także na system nerwowy psa... Czy wiesz, że nosówka może być śmiertelna?

Nosówka psia jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób naszych czworonożnych przyjaciół. Psia nosówka wpływa zarówno na układ oddechowy, jak i trawienny zwierzęcia. A w bardziej zaawansowanych przypadkach może mieć również reperkusje w działaniu systemu nerwowego.

W tym artykule informujemy Cię, jakie są objawy, jak wygląda leczenie i jakie są drogi zakażeniu tą chorobą.

Jak rozwija się nosówka psia?

Przyczyną psiej nosówki jest wirus należący do rodziny Paramixoviridae – ten sam, który wywołuje odrę u ludzi. Atakuje on nie tylko psy trzymane w domowym gospodarstwie, ale także inne gatunki, takie jak szakal, lis, wilk, kojot, szop pracz i ostronos.

Chociaż choroba ta nie przenosi się na ludzi, ma bardzo wysoki stopień zaraźliwości wśród zwierząt i może narazić ich życie na niebezpieczeństwo. Dotyczy głównie szczeniąt i starszych psów, ze względu na to, że te pierwsze nie zostały zaszczepione, a te drugie nie mają silnego układu odpornościowego.

Przestrzeganie obowiązkowego harmonogramu szczepień jest najlepszym sposobem uniknięcia zarażenia i rozprzestrzeniania się nosówki u psów. Istnieje specyficzna szczepionka, która pozwala uniknąć zachorowania, ale jej skuteczność nie jest całkowita.

W jaki sposób nosówka przenosi się z chorego zwierzęcia na zdrowe?

Kiedy zwierzę zarażone nosówką kaszle, kicha lub po prostu gdzieś przebywa, „roznosi i pozostawia” cząsteczki wraz z wirusem w powietrzu. Jeśli zdrowy pies przechodzi przez to miejsce lub oddycha powietrzem z tymi mikroorganizmami, następuje zakażenie.

Nosówka u psa

Z kolei, jeśli chory pies je lub pije wodę z pojemnika, z którego później korzysta inny, zdrowy pies, również istnieje duże prawdopodobieństwo, że zarazi się nosówką. Oznacza to, że ryzyko zarażenia nosówką istnieje w przypadku każdego psa. Jeśli jednak otrzymał szczepionkę przeciwko tej chorobie, możliwość, że rozwinie się ona w jego organizmie, jest bardzo niska.

Należy jednak wiedzieć, że to szczenięta są najbardziej narażone na zakażenie. Dlaczego? Ponieważ nie zostały jeszcze zaszczepione przeciwko nosówce i są pozbawione ochrony. Ponadto, jeśli matka nie została zaszczepiona, również nie może przekazać tej ochrony w mleku.

Małe psy nie są jeszcze wystarczająco silne, aby poradzić sobie z wirusem o tak dużej sile. Podobnie dzieje się z psami w podeszłym wieku lub zwierzętami, które są chore.

Jakie objawy daje nosówka u psów

Po osiedleniu się w ciele zwierzęcia, wirus, jako pasożyt, inkubuje się przez około dwa tygodnie. Po tym czasie u psa zaczynają pojawiać się pierwsze objawy choroby.

Początkowym objawem nosówki jest wodnista lub żółtawa wydzielina w oczach i nozdrzach, której towarzyszy również ropa. Następnie zwierzę zaczyna gorączkować, a także pojawia się kaszel, osłabienie, brak apetytu, biegunka i wymioty. W pewnej odmianie nosówki może nawet wystąpić charakterystyczne zgrubienie w opuszkach nóg.
Gdy choroba dojdzie do bardzo zaawansowanego stadium, dotknięty jest również układ nerwowy. Dlatego na tym etapie pies może mieć skurcze mięśni, drgawki a nawet częściowy lub całkowity paraliż.

Niestety trzeba koniecznie mieć świadomość, że większość psów, które dotyka nosówka, umiera. A nawet ta niewielka liczba, które przeżyły chorobę, cierpi z powodu jej konsekwencji. Nosówka pozostawia wiele problemów zdrowotnych i behawioralnych z powodu szkód wyrządzonych układowi nerwowemu zwierzęcia.

Nosówka psia

Czy istnieje skuteczne leczenie nosówki u psów?

Niestety, do tej pory nie udało się jeszcze znaleźć sposobu na całkowite wyleczenie nosówki, jeśli wirus już zaatakował ciało zwierzęcia. Podanie szczepionki na tym etapie nie będzie miało wpływu na rozwój choroby.

W momencie pojawienia się pierwszego objawu należy jak najszybciej zabrać naszego zwierzaka do lekarza weterynarii, który zleci odpowiednie badania i postawi ostateczną diagnozę. Leczenie polega głownie na łagodzeniu objawów i zapobieganiu ich nasilenia. Lekarz powie nam również, co robić, aby zmniejszyć odwodnienie i zapobiec nowym zakażeniom.

Aby zmniejszyć uciążliwość niektórych objawów, podaje się psu antybiotyki, podobnie jak suplementy witaminowe. Ale musisz pamiętać, że choroba będzie się nieubłaganie rozwijać i, jeśli to konieczne, weterynarz może doradzić uśpienie, aby nie przedłużać niepotrzebnie cierpienia zwierzęcia.

Jedynym sposobem, aby zapobiec zarażeniu psa nosówką jest zatem regularne szczepienie. Odpowiedni wiek do podania szczenięciu pierwszej szczepionki na nosówkę wynosi od sześciu do ośmiu tygodni.

Następnie otrzymuje coroczne wzmocnienie przez całe życie a suki dodatkowo, gdy są w ciąży. Również i w tym przypadku sprawdza się doktryna, że zapobieganie jest najlepszym sposobem leczenia.

  • Wheeler, J. T. (2007). El Moquillo Canino ¿tiene cura? Revista Electrónica de Veterinaria.