Lody dla psa, które możesz zrobić w domu

30 października 2018

Kiedy na dworze robi się gorąco, lody dla psa domowej roboty to świetna, zdrowa przekąska. Z pewnością będzie mu smakował taki deser i wpłynie korzystnie na jego organizm.

Jak przygotować odświeżające, zdrowe lody dla psa? To pytanie często zadają właściciele psów.

Ważne jest by pamiętać, że psy nie powinny jeść lodów przeznaczonych dla ludzi. Te zawierają duże ilości laktozy, cukru i innych szkodliwych dla psów składników, na przykład czekoladę. Jeżeli Twój pies zje zwykłe lody, może to spowodować u niego ból brzucha, wzdęcia, wymioty i biegunkę.

Jogurt warzywny: popularny składnik

Wiele przepisów na lody dla psa zawiera jogurt warzywny jako składnik bazowy. Popularne jest również mleko sojowe lub kokosowe, ale można użyć także innych produktów.

lody dla psa

Czasami możesz nie mieć czasu, by przygotować lody dla psa. Można więc po prostu zamrozić kubek jogurtu warzywnego bez dodatku cukru. Zmiksuj jogurt z taką samą ilością wody i włóż do zamrażalnika.

Do blendera można wrzucić także kawałki arbuza, melona lub mango. Po zmiksowaniu można dodać kawałki jabłka, brzoskwini lub truskawek i zamrozić. Do lodów dla psa nadają się dowolne owoce, jednak dobrze jest zacząć od jednego rodzaju owoców, by w razie reakcji alergicznej być w stanie wychwycić problem.

Pyszne domowe lody bananowe

Nieco bardziej wymyślne są lody bananowe z dodatkiem masła orzechowego i jogurtu.

Najpierw rozgnieć banany na miazgę. Na każdego banana, którego zużyjesz, dodaj po łyżeczce masła orzechowego oraz jogurtu i miksuj do dokładnego połączenia składników.

Taką miksturę wstaw do zamrażalki, lecz nie na długo, mikstura powinna zachować swoją kremową konsystencję.

Lody dla psa

Wszystkie powyższe przepisy na lody pies może dzielić ze swoim panem. Jednak można zrobić takie, które nadają się wyłącznie dla psa: lody ciasteczkowe.

Do jogurtu warzywnego dodaj kawałki ciasteczek dla psa i zamroź. Dla zachowania kremowej mikstury, po dwóch godzinach zmiksuj w blenderze, następnie wstaw z powrotem do zamrażarki.

Właściciele powinni pamiętać, że lody produkowane na skalę przemysłową i przeznaczone dla ludzi, zazwyczaj nie nadają się dla zwierząt. Produkty, którymi karmisz swojego pupila powinny być przeznaczone specjalnie dla psów lub zrobione w domu według odpowiedniego przepisu.

Słone lody

Nie wszystkie lody dla psa muszą zawierać jogurt. Lody przeznaczone dla psów nie są tak słodkie jak te dla ludzi, często bez dodatku cukru. Znanym deserem dla psów są lody z kurczaka.

By przygotować takie lody ugotuj rosół (bez kości) i wstaw do zamrażarki na kilka godzin. Można dodać do niego także kawałki szynki z niską zawartością soli lub kawałki kiełbasy.

Kilka praktycznych wskazówek

Zbyt zimne pożywienie może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie systemu pokarmowego psa. By uniknąć komplikacji zdrowotnych nie dawaj mu zbyt dużych porcji i naucz go delektować się deserem, by nie połknął wszystkiego za jednym zamachem.

Dobrym sposobem jest podawanie mu bardzo małych kawałków, by nie jadł zbyt szybko.

Zanim podasz psu lodowy przysmak, po wyciągnięciu z zamrażarki pozwól by lekko się ogrzał  w temperaturze pokojowej przez 10 do 15 minut. Podobnie jak lody dla ludzi, kiedy lekko się roztopią, robią się bardziej kremowe.

W niektórych przepisach jogurt warzywny można zastąpić mlekiem sojowym, ryżowym, owsianym lub podobnym zamiennikiem.