Lista chorób, na które cierpią ludzie i psy

04 Kwiecień, 2019
 

Chociaż mamy skłonność do myślenia, że ludzie i psy różnią się we wszystkim, także pod względem chorób, na które mogą cierpieć, prawdą jest, że istnieją pewne przypadłości, na które mogą cierpieć zarówno ludzie, jak i psy.

Lekarze weterynarii są zaskoczeni tym, jak bardzo ich nauka zbliża się do ludzkiej medycynie. Mogą się wiele nauczyć z naszego doświadczenia.

Problemy z sercem

Ponieważ mają serce podobne do naszego, psy mogą cierpieć z powodu podobnych problemów, takich jak arytmia i ataki serca. Niektóre rasy psów są bardziej podatne na te ataki z powodu nerwowego zachowania.

spiący pies

Rak piersi

Jest to jedna z najgłośniejszych chorób w ostatnich latach związana z ludźmi i psami. Jednak raka piersi stwierdzono u różnych ssaków, takich jak: jaguary, tygrysy, lwy morskie, kangury, wieloryby, alpaki i lamy.

Rak skóry i kości

Stany, takie jak rak skóry, zostały zdiagnozowane u niektórych zwierząt. U psów Golden Retriever często diagnozuje się rodzaj nowotworu kości zwanego osteosarcoma.

Otyłość i cukrzyca

Częściej niż byśmy tego chcieli w krajach rozwiniętych pojawia się problem otyłości u psów. Przetworzona żywność i brak aktywności fizycznej u wielu psów, które żyją w domach powoduje te choroby u naszych zwierząt.

 

Leptospiroza

Leptospiroza to choroba, która może pojawiać się zarówno u psów, jak i u ludzi. Pies może zarazić resztę rodziny, z którą mieszka. Ten problem zdrowotny zaczyna się od małej bakterii, która żyje w wodzie.

Leptospiroza może pojawić się u ludzi i psów na całym świecie. Ponieważ jest wywołana przez bakterie kochające wodę jest bardziej powszechna w gorącym klimacie z mokrymi obszarami. W Hiszpanii – Katalonia, Aragonia i Asturia są rejonami geograficznymi mającymi więcej problemów w tym zakresie.

Zarażenie ludzi ma miejscy, gdy wchodzimy w kontakt z wodą lub spożywamy płyn z bakterią. Jeśli zwierzę, które mamy w domu jest już zarażone, wzrasta ryzyko dla ludzi, którzy z nim mieszkają.

Chociaż istnieje szczepionka przeciw tej chorobie, nie zawsze jest ona skuteczna, a zarażone zwierzę może przekazać tę chorobę swoim właścicielom. Chociaż nie ma pełnej gwarancji, szczepienie psa jest pierwszym kluczem do uniknięcia choroby. Szczepionkę tę podaje się zwykle w wieku 12 lub 13 tygodni.

Objawy chorób typowych u ludzi i psów

Przy pierwszych objawach gorączki u psa najlepiej jest udać się do weterynarza, aby zdecydował o właściwym leczeniu. Jeśli widzimy, że nasz przyjaciel jest smutny, nie ma apetytu to właśnie pierwsze objawy.

W przypadku jakichkolwiek objawów gorączki u psa wskazane jest udanie się do weterynarza, aby zastosować leczenie. Apatyczne zachowanie naszego psa może również być niepokojącym sygnałem.

smutny pies a transmisja chorób
 

Zwiększymy ochronę przed zarażeniem, jakie nasz zwierzak będzie unikał kąpieli w skażonych obszarach lub obszarach, które mogą nimi być. Pola i obszary wiejskie z wodą zastygłą są niebezpieczne.

W momencie wykrycia choroby, udamy się do weterynarza tak szybko, jak to możliwe.

Niektóre badania przeprowadzone w Hiszpanii wykazały, że każdego roku psy i koty przekazują ludziom ponad 300 chorób. Bruceloza jest najbardziej rozpowszechniona, bo obejmuje ponad 6000 przypadków.

Specjaliści twierdzą, że infekcje zoonotyczne powodują ślepotę, problemy z wątrobą, płucami i sercem. A także trudności oddechowe, deformacje noworodków, bóle mięśniowe i zapalenie żołądka i jelit. Zdaniem ekspertów te infekcje utrzymują się z powodu pogarszania się warunków środowiskowych, w których żyją te zwierzęta.

Torbiele

Trend w ostatnich latach wskazuje na zmniejszenie liczby infekcji wywołanych torbielami i innymi schorzeniami. Mimo to głównymi ofiarami są nadal dzieci, kobiety i pacjenci z AIDS.

Chorobą o największej liczbie zarażonych jest bruceloza. Nabywa się ją poprzez spożywanie mleka, świeżego sera i mięsa zwierząt dotkniętych chorobą, takich jak krowy, owce i kozy.