Lekarstwa – jak podawać je zwierzęciu

27 lutego 2019
Bez względu na wszystko, nie okazuj strachu ani zdenerwowania, ponieważ Twój pies od razu to wyczuje. Zamiast tego przyjrzyj się poniższym pomocnym strategiom na podanie psu tabletki. Jeżeli musisz zakroplić mu oczy, być może będzie konieczna pomoc drugiej osoby, która go przytrzyma.

Kiedy Twój pies lub kot jest chory, weterynarz najprawdopodobniej wyda receptę i przepisze mu lekarstwa, takie jak tabletki lub krople do oczu.

Bez względu na drogę administracji – do połknięcia, zakroplenia, smarowania itd. – zaaplikowanie zwierzęciu lekarstwa nie jest proste. W dzisiejszym artykule podamy kilka dobrych, sprawdzonych pomysłów na ułatwienie tego zadania.

Lekarstwa – porady, jak je podawać

Czy Twój pies lub kot kiedykolwiek musiał brać lekarstwa? Czy zmuszenie go do połknięcia tabletki było nie lada wyzwaniem? Zwierzęta nie dają się łatwo „oszukać” i nabrać na połknięcie pigułki czy gorzkich kropli. Na szczęście istnieją pewne metody, które ułatwiają to zadanie. Postępuj według poniższych wskazówek:

1. Bądź spokojny

Jest to bardzo ważne. Zwierzęta rozumieją mowę Twojego ciała i odbierają Twoje emocje. Bądź pewny, że od razu zauważą, jeśli będziesz zdenerwowany lub przestraszony.

Kiedy więc musisz podać zwierzęciu lekarstwa, pierwszą i podstawową rzeczą, którą powinieneś zrobić, to opanować swój stres. Podczas podawania tabletki, zachowaj delikatność. Łagodnie otwórz pysk psa, włóż tabletkę na język i przytrzymaj jego pysk ku górze, zmuszając go do połknięcia.

Krzyk, siłowe otwieranie psu pyska, okazywanie złości, nerwowość sprawi, że pies poczuje się zagrożony i zachowa się zupełnie odwrotnie niż oczkujesz. Będzie kurczowo zaciskał zęby, chował się, warczał. itd…

2. Zakamufluj lekarstwa w jedzeniu

Tabletki są zazwyczaj łatwo podzielne i możesz je przełamać na dwie, a nawet cztery części. Pozwoli to na łatwiejsze zakamuflowanie lekarstwa w jedzeniu.

Możesz zrobić kulkę z sera i schować w niej tabletkę, możesz owinąć ją w boczek lub schować w kawałku kiełbasy. Pamiętaj jednak, żeby rozmiar kęsa, w który chowasz tabletkę był na tyle mały, by pies mógł go połknąć bez nadmiernego gryzienia.

Podawanie psu lekarstwa w jedzeniu

3. Zamień przyjmowanie leków w zabawę

Kolejny sposobem na podawaniu psu lekarstwa jest zamienienie tej czynności w zabawę lub grę. Zanim podasz mu lek, pobaw się trochę ze zwierzęciem.

Jeżeli pomysł na zakamuflowanie tabletki w jedzeniu przypadł Ci do gustu, to możesz pójść krok dalej. Rzucaj psu kęsy tak, aby łapał je w locie. Twój pupil będzie tak dobrze się bawił, że nawet nie zauważy obecności lekarstwa w niektórych porcjach.

Jeżeli jednak nie jest to regularna zabawa, w jaką angażujesz swojego psa lub kota, to nie jest to zbyt dobry pomysł na podanie lekarstwa. Zwierzęta, które nie znają tej gry i nie są przyzwyczajone do tego typu zachowania mogą bowiem uznać tą sytuację za dziwną.

4. Wykorzystaj pewne cechy osobowości swojego pupila

Jeżeli Twój pies jest łakomy lub niecierpliwy na widok jedzenia, możesz wykorzystać tę cechę jego charakteru. Dobrym sposobem jest przygotowanie dwóch misek na jedzenie – jednej z bez tabletki, a drugiej z tabletką.

Usadź psa i pokaż mu obie miski. Daj mu pierwszą z nich (z tabletką) i upewnij się, że pies widzi kolejną miskę, którą ma dostać zaraz po pierwszej. Przekonasz się, że Twój łakomczuch szybko pochłonie zawartość pierwszej miski, aby jak najszybciej dobrać się do drugiej!

5. Znajdź lekarstwa o lepszym smaku

Ze względu na problem z podawaniem lekarstwa zwierzętom, laboratoria wychodzą nam naprzeciw i zaczynają produkować tabletki smakowe.

Zapytaj swojego weterynarza, czy lek, który ma przyjmować Twój pupil jest dostępny w takiej smakowej wersji. Tego rodzaju leki znacznie lepiej mieszają się z jedzeniem. Można je również podać zwierzęciu do bezpośredniego spożycia.

6. Poproś o pomoc

Niektóre leki wymagają podania ze strzykawki (bez igły). Możesz włożyć ją do pyska psa, jednocześnie upewniając się, że jest on szczelnie zamknięty i wstrzyknąć płyn prosto do środka. Znacznie prościej podaje się proszki, które można zmieszać z wodą lub ulubionym pokarmem pupila.

Podawanie psu lekarstwa ze strzykawki

Podanie niektórych kropli do oczu lub uszu, a także aplikacja kremów będzie wymagała asysty drugiej osoby lub weterynarza.

Chodzi tu głównie o przytrzymanie zwierzęcia, kiedy Ty będziesz aplikować lekarstwo. Pamiętaj też, że bardzo ważnym aspektem jest uspokojenie zwierzęcia. W ten sposób unikniesz wszelkich niechcianych problemów i sytuacji.