Jak zadbać o swojego psa latem?

02 Listopad, 2018
 

Podobnie jak ludzie, zarówno psy, jak i koty cierpią, gdy na zewnątrz leje się żar z nieba. Dzisiaj więc doradzimy Ci, jak zadbać o swojego psa latem – niezależnie od sytuacji.

Być może wybierasz się na wakacje i bierzesz swoje zwierzę ze sobą? Postanowiłeś zostać w domu lub oddajesz pupila pod opiekę zaufanej osoby? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zadbać o swojego psa latem!

Jak zadbać o swojego psa latem

Udar cieplny zdarza się nie tylko ludziom. Zarówno psy, jak i koty mogą również doznać udaru. Kiedy temperatura osiąga ponad 85°F lub 30°C, nieodpowiednio chronione zwierzęta mogą zachorować.

Pies biegnie w wodzie

Grube futro, różowa skóra, a w niektórych przypadkach brak dostępu do wody lub cienia stanowią poważne zagrożenia. Udar cieplny może wystąpić w sytuacji, gdy Twój pupil przebywał na słońcu przez długie godziny.

Właściciele zostawiający swoje zwierzęta w nagrzanych samochodach, narażają je na odwodnienie i najprawdopodobniej śmierć.

Objawy typowe u zwierząt, które uległy przegrzaniu:

  • Utrata przytomności
  • Intensywne ziajanie
  • Ospałość, apatia
  • Suchość nosa, pyska i skóry
  • Depresja
 
  • Osłabienie

Jeżeli Twój pies lub kot doznał udaru cieplnego, niezwłocznie zabierz go do weterynarza. Po drodze polewaj wodą brzuch zwierzęcia i okolice fałd skórnych pod przednimi łapami (rejon, który u ludzi jest pod pachami).

Niektóre rasy psów są bardziej podatne na niekorzystne działanie wysokich temperatur. Zaliczają się tu psy o krótkim pysku (brachycefaliczne), takie jak buldog czy bokser. To samo dotyczy psów z bardzo długą, gęstą sierścią, takich jak koty Angora czy psy Akita.

Podobnie jak u ludzi, najbardziej podatne na udar cieplny są dwie grupy zwierząt – osobniki bardzo młode i osobniki stare. Dzieje się tak, ponieważ ich metabolizm nie jest w stanie regulować temperatury ich ciała tak szybko jak organizm zdrowych, dorosłych zwierząt.

Jak zadbać o swoje zwierzę latem? – Porady

Aby Twój kot lub pies pozostał zdrowy, niezwykle ważna jest jego odpowiednia ochrona latem. Zwracaj na niego szczególną uwagę i chroń go, robiąc wszystko, co jest konieczne. Poniżej podajemy parę cennych wskazówek:

1. Unikaj słabo wentylowanych pomieszczeń

Wspominaliśmy już o problemie zostawiania pupila w nagrzanym samochodzie, nawet jeśli tylko na minutę. Pozostawienie psa lub kota w pomieszczeniu, w którym nie ma dostępu do świeżego powietrza jest bardzo niekorzystne.

Zwierzęta nie pocą się, jak ludzie, żeby wyregulować temperaturę ciała. Nie mogą też same sobie podać wody.

2. Nie zostawiaj swojego pupila na słońcu

Bez szczególnego powodu nie przywiązuj swojego psa czy kota w miejscu nasłonecznionym, gdzie nie ma cienia. Podczas gorących dni, zwłaszcza w godzinach popołudniowych mogą one nie tylko się wówczas odwodnić, ale też doznać poparzeń słonecznych.

 

Pamiętaj, że niektóre partie ciała zwierząt są szczególnie wrażliwe. Należą do nich pysk (u psów) i uszy (u kotów). Zarówno psy, jak i koty mają również bardzo wrażliwe partie brzucha.

Pies piłką w pysku w basenie

3. Zapewnij odpowiednią ilość wody

Nieważne, że Twój pupil nie wypija całej wody, którą mu zapewniasz. W gorące dni postaw dodatkową miskę wody obok tej, która służy mu na co dzień. Picie wody jest jedną z metod przeciwdziałania skutkom przegrzania Twojego zwierzęcia.

Bardzo istotne jest również, aby woda była czysta i chłodna. Zmieniaj wodę codziennie, aby zapobiec rozwojowi larw komarów.

4. Regularnie kąp swojego pupila

Aby zadbać o swojego psa latem, polewaj go małą ilością wody każdego popołudnia (lub wtedy, gdy masz wolne 5 minut). Kąpiel okazuje się naprawdę pomocna w odpowiednim regulowaniu temperatury ciała zwierzęcia.

Fontanna w parku może również okazać się świetnym rozwiązaniem (o ile zwierzęta mają do niego wstęp). Korzyścią tej sytuacji jest to, że pies wyschnie szybko i kiedy dotrzecie do domu mokre plamy z ociekającego wodą psa nie będą problemem.

5. Uważaj na łapy

Cement, piasek, kamienie i inne temu podobne powierzchnie szybko nagrzewają się latem. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ stąpamy po nich w butach. Natomiast łapy psów są nagie i gorący asfalt może poparzyć poduszki psich łap. Staraj się więc unikaj najgorętszej pory dnia wyprowadzając psa na spacer.

 

6. Zmniejsz porcje jedzenia swojego pupila

Kiedy jest gorąco, Twój pies najprawdopodobniej nie będzie jadł tak łapczywie jak zimą. Zwróć więc uwagę na zmianę diety i problemy trawienne, które mogą przytrafić się zwierzętom latem.

W porozumieniu z weterynarzem możesz zmniejszyć porcje jedzenia lub zwilżyć karmę mlekiem lub wodą w celu lepszego nawodnienia zwierzęcia.

Pamiętaj więc, aby zadbać o swojego psa latem!