Jak opiekować się psem z padaczką

05 Kwiecień, 2019
 

Opieka nad psem z padaczką polega na zapewnieniu mu lepszej jakości życia. Jesteś najlepszą szansą swojego psa na powstrzymanie postępu choroby i pogorszeniu zdrowia u pupila.

Zrozumienie padaczki

Padaczka idiopatyczna to zaburzenie genetyczne, które wpływa na neurony w mózgu. Jedynym rozpoznawalnym jej objawem są drgawki.

Należy podkreślić, że padaczka nie jest chorobą psychiczną. W związku z tym, pies z padaczką nie ma problemów z nauką ani zaburzeń osobowości. Psy te mogą cieszyć się życiem i prawidłowo rozwijać tak, jak inne psy.

chory pies

Główna przyczyna tej choroby pozostaje nieznana. Jednakże, ponieważ w dużej mierze jest to choroba genetyczna, niektóre rasy są bardziej na nią podatne, są to na przykład owczarki niemieckie, labradory, golden retrievery, bernardyny, beagle, setery irlandzkie oraz pudle.

Czym są napady padaczkowe?

Odkryto, że napady padaczkowe wywoływane są przez nadmierną aktywność elektryczną niektórych neuronów. Komórki te stają się hiperaktywne i nadwrażliwe. To powoduje ogromne pobudzenie, które często chwilowo wpływa na funkcjonowanie mózgu.

To wyjaśnia, dlaczego ludzie i zwierzęta tracą koordynację ruchową podczas napadów padaczkowych. Mogą też występować mimowolne ruchy, zmiany w zachowaniu oraz utrata przytomności.

 

Jak zdiagnozować padaczkę u psa

Padaczka może po cichu rozwijać się w ciele zwierzęcia i ujawni się dopiero przy pierwszym napadzie. Pies z padaczką zazwyczaj ma pierwszy napad między 6 miesiącem a 5 rokiem życia.

Na początku wykluczyć należy inne możliwe przyczyny. Napady padaczkowe mogą być objawami wtórnymi poważniejszej choroby. Na przykład, może to być guz mózgu, niewydolność wątroby lub serca, nosówka, cukrzyca, uraz i zatrucie.

Gdy pies ma napad padaczkowy, natychmiast zadzwoń do weterynarza. Wczesna diagnoza jest kluczowa.

Czy padaczkę u psów można leczyć lub zapobiegać jej?

Prawda jest taka, że nie ma konkretnego leczenia padaczki lub metod zapobiegania jej. Przyczyny są nieznane. Jednakże, możesz złagodzić objawy i poprawić jakość życia swojego psa.

Tradycyjni (nie-holistyczni) weterynarze często przepisują lek przeciwdrgawkowy, aby zapobiec eskalacji napadów. Weterynarze to jedyni profesjonaliści z odpowiednim wykształceniem, którzy mogą zalecić leczenie, które będzie się różniło w zależności od psa oraz postępu choroby.

Jak opiekować się psem z padaczką

Padaczka nie jest śmiertelną chorobą, jednak częste napady mogą zaszkodzić zdrowiu psa. Jeśli Twój pies ma ten problem, ważne jest, abyś prawidłowo o niego dbał, aby zmniejszyć ryzyko napadów.

Regularne wizyty u weterynarza

Wizyty u lekarza są najlepszym środkiem zapobiegawczym przy wszystkich chorobach. Pies z padaczką powinien odbywać wizyty co 6 miesięcy, aby sprawdzić, jak rozwija się sytuacja. Częstotliwość i intensywność napadów u psa mają ogromne znaczenie na jego zdrowie.

 

Ważne jest również, aby dwa razy w roku robić badanie krwi, głównie dotyczy to psów przyjmujących fenobarbital. Wysoki poziom tego leku przeciwdrgawkowego w krwi może spowodować otyłość i uszkodzenie wątroby.

Odpowiednie leki

Oczywiście, najlepiej jest unikać dużych ilości leków. Jednak pies chorujący na padaczkę musi przyjmować odpowiednie leki, aby zachować równowagę organizmu.

Napady padaczki są niezwykle wyczerpujące dla psów, zwłaszcza, jeśli często się zdarzają. Leki mogą zmniejszyć częstotliwość i intensywność napadów, co chroni zdrowie psa.

Mniejszy stres

Udowodniono, że padaczka jest blisko związana z emocjami. Jeśli człowiek lub zwierzę ma dużo stresu w życiu codziennym, lub mieszka w stresującym środowisku, istnieje większe prawdopodobieństwo napadów padaczkowych.

Temperament właściciela również wpływa na zachowanie psa. Dlatego też, aby zmniejszyć stres u psa, właściciel musi zmienić swój styl życia. Chociaż spokój nie wygra z genami, może zmniejszyć ryzyko napadów.

Podstawowe środki zapobiegawcze

Szczepienie oraz odrobaczanie stanowią podstawowe środki zapobiegawcze, gdy opiekujemy się psem z padaczką. Dobra dieta oraz regularna aktywność fizyczna również pomogą wzmocnić układ odpornościowy zwierzęcia.

zabawa z psem
 

Ponadto zrównoważy to metabolizm Twojego psa i zapobiegnie otyłości (oraz związanym z nią ryzykiem).

Jak zareagować, gdy pies ma atak padaczki

  • Zachowaj spokój i działaj racjonalnie.
  • Ułóż zwierzę na płaskiej, stabilnej powierzchni, co zapobiegnie zranieniu podczas napadu. Możesz umieścić psa na macie lub poduszkach, aby było mu wygodniej.
  • Nigdy nie próbuj wysunąć języka psa z pyska ani nie wkładaj dłoni do pyska zwierzęcia. Pies może ugryźć swój własny język, albo zranić Cię przez przypadek.
  • Jeśli weterynarz przepisał lek przeciwdrgawkowy, postępuj zgodnie z zaleceniami.
  • Daj psu czas na dojście do siebie, gdy napad się skończy. Zapewnij mu spokojne otoczenie, aby mógł złapać oddech i w pełni odzyskać przytomność.