Higiena zębów psa - co zrobić, kiedy pies nie pozwala ich myć?

W takich przypadkach należy wykazać mnóstwo empatii i uzbroić się w cierpliwość, starając się działać tak, aby pies pozostał spokojny. Właściciel powinien być delikatny i zastosować metodę pozytywnej zachęty, próbując uzmysłowić zwierzęciu, że higiena zębów jest czymś dobrym i nie należy się jej bać.
 

To, że nasze psy nas kochają nie ulega żadnej wątpliwości. Nie przeszkadza im to jednak rzucić się do ucieczki w chwili, gdy zobaczą nas podążających w ich stronę, trzymających w dłoniach jakiś przyrząd do pielęgnacji.

Jeżeli Twój pies nie pozwala Ci myć swoich zębów, przyjrzyj się poniższym pomocnym wskazówkom.

Wskazówki jak skutecznie umyć zęby nieposłusznego psa

Wybierz odpowiedni moment

Dobrze wiemy, że czasem, aby osiągnąć zamierzony cel  musimy naszego psa trochę oszukać i zwabić. Jeżeli Twój pies nie pozwala Ci myć swoich zębów, poczekaj na odpowiedni moment, kiedy będzie on wyjątkowo spokojny.

Możesz trzymając go na kolanach zacząć drapać i głaskać okolice jego mordy.

Zacznij przegląd jego zębów, a następnie staraj się je wyczyścić, używając gazika i odrobiny pasty do zębów. W tej pozycji czynność ta będzie znacznie prostsza.

Wybierz sposób

Są dwie metody, dzięki którym możesz wyczyścić zęby swojego psa. Jedna polega na użyciu gazika, a druga przebiega z zastosowaniem szczoteczki do zębów. Najlepiej zacząć od czyszczenia gazikiem. Zwłaszcza w sytuacji, gdy Twój pies nie pozwala Ci myć swoich zębów.

Gazik wywiera mniejszy ucisk i wydaje się, że pies lepiej znosi ten zabieg. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to metoda mniej skuteczna niż szczotkowanie. Wystarczy jednak, aby pies pojął, na czym polega higiena zębów.

Higiena zębów psa - szczotkowanie

Jeżeli zdecydujesz się użyć szczoteczki do zębów, wybierz taką o miękkim włosiu i o anatomicznym kształcie, tak, żeby dopasowywała się do zębów Twojego psa.

Nie przegap: Czyszczenie psa bez kąpania; jak to zrobić?

Taki sposób będzie dla psa łatwiejszy do zaakceptowania i szczotkowanie stanie się normalną czynnością w jego życiu.

Pasta do zębów

Następnym krokiem jest wybór pasty do zębów. Być może Twój pies stroni od mycia zębów, ponieważ zapach lub smak pasty jest dla niego zbyt mocny. Pamiętaj, że nigdy nie należy stosować pasty przeznaczonej dla ludzi.

Sklepy zoologiczne oferują szeroki wybór past do zębów. Niektóre z nich są bezzapachowe i bezsmakowe, więc Twój pies znacznie szybciej je zaakceptuje.

Higiena zębów – jak je szczotkować

Zwracaj szczególną uwagę na intensywność szczotkowania zębów swojego psa. Zwłaszcza jeśli myjesz je po raz pierwszy. Staraj się wykonywać to w sposób łagodny i nie przestawaj głaskać i przemawiać do psa spokojnym głosem.

Twój pupil poczuje się zrelaksowany i następnym razem chętniej pozwoli Ci wyszczotkować swoje zęby.

Daj mu nagrodę

Kiedy psy się przed czymś bronią, oznacza to, że kojarzą to z czymś nieprzyjemnym. Po zakończeniu szczotkowania zębów psa nie zapomnij dać mu nagrodę.

Nagroda dla psa

Daj swojemu psu jego ulubiony przysmak lub trochę karmy, którą uwielbia. W ten sposób higiena zębów będzie kojarzyła mu się z czymś pozytywnym, a w przyszłości może się zdarzyć, że pies przyjdzie do Ciebie ze szczoteczką w pysku.

Pogłaszcz go

Oprócz smakołyków Twój pies potrzebuje uznania i potwierdzenia, że go doceniasz. Pogłaszcz go i przemawiaj do niego, chwaląc go, nazywając go „dobrym psem” i wyrażając swoją miłość. Twój pies z pewnością Ci podziękuje i następnym razem wyszczerzy kły, ale w całkowicie dobrych intencjach.

Zobaczysz więc, że cierpliwość i znajomość psiej psychologii pozwolą Ci skłonić psa do wszystkiego, co tylko zechcesz. Wysiłek, wytrwałość i miłość to klucz do sukcesu.