Higiena jamy ustnej psa – nie lekceważ jej!

28 lipca 2018
Właściciele psów często zapominają o prawidłowej higienie jamy ustnej, a jest to niezwykle ważny element ich pielęgnacji

Higiena jamy ustnej psa jest ważną częścią ich pielęgnacji. Dbanie o nią może znacząco poprawić jakość ich życia. Może także zapobiec wielu groźnym chorobom jamy ustnej. Jeżeli chcesz poznać kilka praktycznych wskazówek w tym ważnym zadaniu, jesteś we właściwym miejscu!

Podstawy higieny jamy ustnej psa

Po pierwsze powinieneś pamiętać, że higiena jamy ustnej psa to Twój obowiązek. Sam przecież nie upomni się o ich wyczyszczenie, a psy podobnie jak ludzie cierpią z powodu chorych zębów i dziąseł.

Jeżeli pies pojawia się w Twoim życiu jako szczeniak zadbaj o jego zęby od samego początku. Już w wieku dwóch do trzech tygodni będzie mieć 28 zębów. Niedługo potem pojawiają się zęby stałe. W wieku 6 miesięcy pies ma 42 zęby.

Niewłaściwa higiena jamy ustnej psa oraz jej konsekwencje 

Jeżeli higiena jamy ustnej Twojego psa pozostawia wiele do życzenia, może to nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne już przed 3 rokiem życia. Pierwszym objawem jest widoczny osad z kamienia nazębnego na powierzchni zębów.

Kamień to zwapniała płytka nazębna zawierająca między innymi związki wapnia i fosforu. Kamień nazębny powoduje bardzo szybki rozwój bakterii w jamie ustnej psa.

higiena jamy ustnej psa

Namnażające się bakterie chorobotwórcze w szybkim tempie atakują dziąsła, następnie rozwija się stan zapalny – co w rezultacie może doprowadzić do utraty zębów.

Dlatego też tak ważne jest, by dbać o zęby Twojego psa.

Jak utrzymać higienę jamy ustnej psa

Omówiliśmy już ryzyko związane z niedostateczną higieną jamy ustnej, zastanówmy się teraz jak utrzymać zęby i dziąsła psa w dobrej kondycji.

  1. Zacznij od wizyty u weterynarza. Dobrze jest poprosić go o przegląd jamy ustnej psa, by w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie. Jeżeli okaże się ono konieczne, lekarz przeprowadzi je w znieczuleniu ogólnym. Zabieg zazwyczaj jest bezbolesny, ale nie należy się tym martwić.
  2. Poproś lekarza o praktyczne wskazówki dotyczące szczotkowania psich zębów. Większość weterynarzy chętnie udzieli bezpłatnej porady jak prawidłowo szczotkować zęby Twojego pupila.
  3. Kup dobrą pastę do zębów. Nigdy nie używaj swojej pasty do szczotkowania zębów psa. Pasty do zębów dla psów można znaleźć w sklepach z artykułami dla zwierząt domowych lub w klinice weterynaryjnej. Wybierz pastę z aktywnymi enzymami, które przeciwdziałają namnażaniu bakterii chorobotwórczych oraz są łatwe do przełknięcia.
  4. Używaj szczoteczki do zębów przeznaczonej dla psów. Na rynku jest wiele różnych szczoteczek dla naszych czworonożnych przyjaciół.  Zapytaj weterynarza, która z nich będzie najlepsza dla Twojego psa – to zależy od wielkości jego pyska i zębów.

Przeczytaj także: Ból u psa – w jaki sposób go rozpoznać?

szczoteczka do zębów dla psa

Kilka dodatkowych wskazówek

  1. Szczotkuj zęby psa powoli i delikatnie. Ważne jest, by nie robić tego zbyt mocno by pies nie czuł się atakowany i nie próbował gryźć. Przed szczotkowaniem wyciśnij niewielką ilość pasty na palec i pozwól psu ją powąchać.
  2. Rób to często. Najlepiej jest szczotkować psie zęby codziennie, jednak regularne szczotkowanie dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy.
  3. Zabawki dla utrzymania higieny jamy ustnej. Kości i twarde zabawki do gryzienia są idealne do utrzymania jamy ustnej psa w czystości.
  4. Nie zapomnij o nagrodach! Przysmaki dla psów używanie jako nagrody w szkoleniu psów, również świetnie się sprawdzają przy utrzymaniu dobrej higieny jamy ustnej czworonogów.

Stosując się do tych kilku prostych wskazówek możesz mieć pewność, że higiena jamy ustnej psa będzie bezproblemową częścią zabiegów pielęgnacyjnych. Twój pies podziękuje Ci za to!