Gruczoły odbytowe u Twojego psa

 

W psim odbycie znajdują się dwa małe gruczoły, które wydzielają oleistą substancję o charakterystycznym zapachu. Pomaga to innym psom odróżnić, czy dane zwierzę jest przestraszone czy też chce się bawić. Są to gruczoły odbytowe.

Gruczoły odbytowe Twojego psa są bardzo istotną częścią jego ciała, ponieważ pełnią ważną funkcję, którą opisano poniżej. Chociaż jest to część, którą najczęściej zaniedbujemy, w tym artykule podpowiemy, dlaczego powinieneś o nie zadbać i jak to zrobić.

Czym są gruczoły odbytowe i gdzie się znajdują?

Gruczoły odbytowe to dwie małe „torebki”, które znajdują się w odbycie psa. Ich zadaniem jest uwalnianie substancji oleistej, która pachnie bardzo podobnie do kału Twojego zwierzęcia. To także rodzaj odchodów, więc gruczoły Twojego psa zawsze powinny być puste.

Wydzielina gruczołów odbytowych służy jako sposób komunikowania się z innymi psami. Jej zapach może na przykład informować inne psy o gotowości do zabawy, współżycia lub odczuwaniu strachu.

Czasami zdarza się, że gruczoły są ciągle wypełnione tą substancją i pies nie może pozbyć się problemów z trawieniem. Powoduje to ból w okolicy brzucha zwierzęcia. Ponadto mogą pojawić się inne objawy, takie jak gorączka, brak apetytu lub utrata zainteresowania otoczeniem.

 

Jak widzisz, chociaż są one małe, gruczoły odbytowe Twojego psa mogą powodować poważne problemy. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak o nie dbać.

Co może powodować problemy?

Kiedy gruczoły odbytowe Twojego psa są ciągle pełne, to dlatego, że zwierzę straciło naturalną zdolność do ich opróżniania. Wtedy zaczniesz zauważać, że Twój pies wlecze się po ziemi, próbując przycisnąć odpowiedni obszar, aby pozbyć się bólu.

Zobacz także: Zwierzę – niezawodny ratownik ludzkich dusz

Może także często i intensywnie lizać swój odbyt lub obsesyjnie gonić za ogonem. Jedynym celem tego typu ruchów jest złagodzenie bólu i próba naturalnego opróżnienia gruczołów.

Problemy z gruczołami odbytowymi Twojego psa mogą być spowodowane złym odżywianiem lub niezrównoważoną dietą. Przyjrzyj się dokładnie temu co je Twój pies i czy któryś z produktów mu nie szkodzi.

Śpiący pies

Jak radzić sobie z problemami z gruczołami odbytowymi Twojego psa?

Kiedy u Twojego psa nagromadzi się zbyt dużo płynu w gruczołach, musisz pomóc mu w ich opróżnieniu. Jeśli nie chcesz iść do weterynarza, możesz to zrobić samodzielnie w domu. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Dowiedz się od profesjonalisty, jak to poprawnie zrobić. Zapytaj weterynarza, jak przeprowadzić opróżnianie gruczołów i nie spiesz się, dopóki nie zrozumiesz wszystkich kroków, jakie powinieneś wykonać.
  • Oboje musicie być spokojni. Zarówno Ty, jak i Twój pies, musicie być zrelaksowani i znajdować się w otoczeniu, w którym panuje spokój i brak jest rozpraszających bodźców.
  • Zlokalizuj gruczoły swojego psa. Pierwszą rzeczą jest próba odnalezienia gruczołów odbytowych u Twojego psa. Rób to bez pośpiechu i bez gwałtownych ruchów. Podczas tej czynności rozmawiaj z psem i głaskaj go, aby zwierzę nie czuło strachu.
  • Kiedy już znajdziesz gruczoły odbytowe i zobaczysz, że są pełne, załóż rękawiczki i ściśnij je po obu stronach, tak jak podczas wyciskania pryszczy. Nie zapomnij podłożyć ręcznika lub szmatki pod zwierzę, aby nie poplamić podłogi, gdy wyleje się płyn.
  • Daj psu nagrodę. Jeśli uważasz, że choć było to konieczne, ale nieprzyjemne dla Ciebie, zapewniamy Cię, że dla Twojego psa było to jeszcze mniej przyjemne. Z tego względu zasługuje na nagrodę. Jest to krok, o którym nie wolno zapomnieć.
 

Pamiętaj, że Twój pies jest żywą istotą, która polega na Tobie. Dlatego musisz być świadomy wszelkich problemów, jakie może mieć i robić wszystko, co możliwe, aby je rozwiązać.