Epilepsja u psów - jak ja leczyć?

10 Listopad, 2018
 

Epilepsja nigdy nie jest przyjemną chorobą. Niestety, psy też mogą ją mieć, a czasami bardzo z jej powodu cierpią. Ciężko jest patrzeć, jak Twój pies cierpi, ale na szczęście istnieją wskazówki, jak postępować w leczeniu psów z epilepsją.

Epilepsja może pojawić się u każdego psa, chociaż istnieją rasy, które są bardziej na nią podatne , jak chociażby owczarki niemieckie, bernardyny, setery, pudle, bassety, jamniki i psy gończe.

Padaczka u psów prawie zawsze ma podłoże genetyczne. Napady padaczkowe zwykle rozpoczynają się w wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat. Wiedza o tym, jak postępować, kiedy tak się dzieje, jest niezbędna, jeśli chcesz zapewnić swojemu psu dobrą jakość życia.

Jak leczyć psy z padaczką

Epilepsja u psów jest dość podobna do padaczki u ludzi. Jest to choroba neurologiczna, która pociąga za sobą całkowicie nieprzewidziane napady. Są one spowodowane wstrząsami wytwarzanymi w mózgu.

Pies z napadami padaczkowymi nadmiernie porusza kończynami, ślini się, nie jest w stanie kontrolować odruchów fizjologicznych, a nawet może stracić przytomność.

Biegnący pudel.

Co zrobić, jeśli pies cierpi na epilepsję

 
  • Przede wszystkim nie wpadaj w panikę. Zachowaj spokój i spróbuj umieścić zwierzę gdzieś, skąd nie będzie mogło spaść, czy ulec kontuzji.
  • Połóż go na czymś miękkim jak choćby mata lub poduszki. Pomoże to złagodzić i zapobiec przypadkowemu samookaleczeniu.
  • Nawet jeśli mogłoby wydawać się inaczej, wyciągnięcie psu języka nigdy nie jest dobrym pomysłem. Zmusisz go tylko do pogryzienia własnego języka, co spowoduje więcej bólu.
  • Zapewnij mu spokojne miejsce do relaksu, gdy wszystko się skończy. Będzie potrzebował kilku minut relaksu, ponieważ napady powodują zmęczenie i brak energii.
  • Jeśli Twój weterynarz przepisał leki pozwalające psu odprężyć się, najlepszy czas na ich podanie to moment po zakończeniu ataku. Zwykle są to leki zwiotczające mięśnie, które należy podawać doodbytniczo.

Jak stwierdzić, kiedy pies ma napad epileptyczny

Nie wszystkie ataki są takie same; niektóre będą silniejsze od innych. To, czego można się jednak spodziewać we wszystkich przypadkach, to pewne objawy, które ostrzegą, że pies będzie miał atak epilepsji.

Na przykład: może być bardzo nerwowy i niespokojny, ponieważ czuje, że ​​w jego ciele wydarzy się coś niedobrego. To również stanowi ostrzeżenie dla osoby opiekującej się nim.

Ale dlaczego ważne jest, aby zwracać uwagę na te znaki? Cóż, ponieważ w ten sposób możesz zapobiec zranieniu się psa, umieszczając go w miejscu, w którym nie dozna kontuzji lub z którego nie może spaść.

Epilepsja – czy istnieje lekarstwo dla psów?

Pomimo tego, jak okropna może być choroba, na szczęście nie jest ona śmiertelna. Oczywiście, nie dla żadnego właściciela widok cierpiącego psa jest bolesny – nawet jeśli to tylko kilka minut lub sekund, mogą one wydawać się wiecznością.

 

Zwykle psy z epilepsją nie muszą odwiedzać kliniki ratunkowej. Natomiast należy się tam udać, gdy napady występują bardzo często i w krótkim przedziale czasu.

Owczarek niemiecki.

Jeśli padaczka psa jest idiopatyczna, co zwykle jest genetyczne, prawdopodobnie jest nieuleczalna. Prawdopodobnie będzie potrzebował leczenia przez całe życie. Jednak inna postać epilepsji pochodzi z guzów mózgu lub niedokrwienia, które można wyleczyć operacyjnie.

Zasadniczo epilepsja ma charakter genetyczny i nie ma na nią lekarstwa. Ale uważnie obserwuj swojego psa i naucz się rozpoznawać, kiedy będzie miał napad. Musisz być w stanie podjąć kroki, aby zapobiec urazom u swojego pupila. Ułatwi to sytuacje i Tobie i twemu ulubieńcowi a także poprawi jakość życia psa.