Dziąsła u psa – o czym świadczy ich kolor?

 

Dobra higiena jamy ustnej jest niezbędna dla utrzymania prawidłowego zdrowia Twojego psa. Istnieje mnóstwo chorób, które mogą być przekazywane doustnie, co jest tylko jednym z wielu powodów, dla których bardzo ważna jest dbałość o zdrowie i higienę stanu uzębienia swojego zwierzaka. Dziąsła i ich kolor u Twojego psa mogą Ci wiele powiedzieć o jego stanie zdrowia.

Przeczytaj uważnie dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat higieny jamy ustnej u Twojego czworonoga.

Dziąsła u psa – co oznaczają ich kolory?

Zanim dowiemy się, co konkretnie oznacza kolor dziąseł u Twojego psa, najpierw musimy się nauczyć się, jak je badać we właściwy sposób. Ważne jest to, aby wiedzieć, jak odróżniać różne tony kolorystyczne. Spójrz na poniższe porady:

  • Ustal, który kolor wskazuje na to, że twój pies jest zdrowy. Każdy pies i każda rasa ma inny kolor dziąseł i jest to całkowicie naturalne. Ton dziąseł psa zmienia się, gdy jest chory lub nieprawidłowo odżywiony. Więc nie czekaj do chwili, aż pies się rozchoruje, aby dowiedzieć się, co się z nim dzieje! Postaraj się nauczyć rozpoznawać, jak prawidłowo powinny wyglądać dziąsła u Twojego pupila, zanim ucierpi na tym jego zdrowie.
  • Sprawdzaj wszelkie zmiany koloru. Psie dziąsła wcale nie muszą być całkowicie białe, aby wskazywać, że coś jest z nimi nie tak. Mogą się one jedynie rozjaśnić o kilka tonów, co może oznaczać, że u psa pojawiły się jakieś problemy zdrowotne.
  • Zwracaj również uwagę na wszelkie zmiany na powierzchni dziąsła. Niektóre psy mają małe brązowe plamy na języku i dziąsłach. Nie musisz się nimi martwić, ponieważ jest to zupełnie normalne. Powodem do zmartwień byłby przypadek, w którym pies ich nigdy wcześniej nie miał, a pojawiłyby się nagle. Dlatego tak ważna jest znajomość prawidłowego wyglądu, faktury i koloru dziąseł Twojego psa.
  • Główną zasadą posiadania zdrowych dziąseł u psów jest to, że powinny być dobrze nawilżone (mokre), gładkie i bez żadnych wybrzuszeń. Niezdrowe dziąsła są zazwyczaj pomarszczone, suche i lepkie.
 

W chwili, gdy nauczysz się rozróżniać to, jak wyglądają zdrowe dziąsła u Twojego psa, musisz dowiedzieć się, dlaczego mogą one zmieniać kolor i o czym to świadczy. Dziąsła i ich różny kolor mogą nam bardzo dużo powiedzieć o zdrowiu naszego czworonożnego przyjaciela.

zęby

Jak powinny wyglądać zdrowe dziąsła u psa?

Zdrowe dziąsła powinny mieć różowy odcień. Kiedy są w tym kolorze to, jest to świadectwo tego, że ciśnienie krwi twojego psa jest dobre i że ma on wszystkie witaminy i składniki odżywcze, których potrzebuje jego organizm.

Dziąsła również powinny być błyszczące, miękkie i całkowicie pozbawione lepkości. Uciśnij delikatnie palcem na dziąsła Twojego psa. Jeśli w ciągu kilku sekund powrócą do normalnego koloru to, jest to dowód, że krew krąży prawidłowo i nie ma się czym martwić.

zdrowe zęby

Kolor dziąseł Twojego psa

Wyróżniamy kilka podstawowych barw, jakie mogą przybierać dziąsła u Twojego psa:

  • Biały. Kiedy dziąsła twojego psa przybierają ten kolor, może być to oznaką kilku rzeczy. Na przykład niedokrwistość, zatrucie lub babeszioza. Jednak żaden z tych syndromów nie jest śmiertelny dla psa, jeśli leczy się go w odpowiednim czasie. Jeśli zauważysz zmianę koloru dziąseł Twojego psa, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.
  • Blady. Jeśli dziąsła Twojego psa sprawiają wrażenie, jakby straciły kolor, ale nie są całkiem białe, może to świadczyć o krwawieniu wewnętrznym, wylewach, niskim ciśnieniu krwi lub innych chorobach. Jeśli dziąsła Twojego psa są blade, natychmiast udaj się do weterynarza!
  • Głęboka czerwień. Jeśli zauważysz, że dziąsła Twojego psa zmieniły kolor na ciemnoczerwony, to może to świadczyć o udarze cieplnym. Jeżeli nie będziesz szybko działać w takiej sytuacji, to pies może ulec odwodnieniu.
  • Żółty. Ten kolor dziąseł może wskazywać żółtaczkę, która zmienia kolor ich skóry na żółty. Na szczęście nie jest to choroba bardzo poważna ani zagrażająca życiu psa. Nie należy jej jednak lekceważyć i warto zadbać o to, aby mieć ją pod kontrolą.
  • Niebieski. Jest to wyjątkowo niebezpieczny kolor, ponieważ oznacza, że zwierzak ​​nie ma wystarczającej ilości tlenu we krwi. Nie czekaj nawet sekundy! Natychmiastowo udaj się z psem do weterynarza, ponieważ może oznaczać, że ma udar lub tętniaka.
 

Jak widać, kolor dziąseł u psa może powiedzieć ci dużo więcej o ich zdrowiu, niż mogłoby się wydawać. Dlatego tak ważne jest, abyś potrafił go dobrze zinterpretować. Jeśli się tego nauczysz, to będziesz dobrze przygotowany i gotowy do szybkiego działania w przypadku, gdy Twój pupil ma problemy ze zdrowiem.