Pchły: 6 domowych sposobów na walkę z pchłami

Zwierzęta domowe cierpią z powodu pasożytów żywiących się ich krwią. Są one dodatkowo trudne do zwalczenia.
 

Produkty na pchły dostępne w sklepach są zazwyczaj bardzo szkodliwe dla zwierząt i działają drażniąco na skórę psa. Dlatego też polecamy stosowanie domowych sposobów do zwalczania pcheł i kleszczy.

Jak naturalnie wyeliminować pchły

Każdy, kto posiada psa wie, że niezależnie od tego, czy pies często wychodzi na zewnątrz i ma styczność z innymi zwierzętami, należy regularnie sprawdzać go pod kątem pcheł i kleszczy.

Pasożyty atakujące psy i żywiące się ich krwią mogą również szkodzić ludziom, wywołując u nich różne choroby (dotyczy to zwłaszcza dzieci i osób starszych). Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić do ich rozwoju i namnażania.

Jak wyeliminować pchły

Domowe sposoby na walkę z pchłami

Produkty kupowane w sklepach, przeznaczone do zwalczania pcheł i kleszczy są nie tylko drogie, ale również zawierają chemikalia i substancje, które mogą działać uczulająco na skórę zwierzęcia. Mamy jednak dla Ciebie dobrą wiadomość. Istnieje szereg równie skutecznych domowych sposobów:

1. Alkohol i olej

W miseczce zmieszaj dwie części 70% etanolu oraz jedną część oleju (obojętnie jakiego, który masz w domu) i nasącz ta mieszaniną kawałek materiału lub gazę. Dokładnie wetrzyj preparat w sierść zwierzęcia, wielokrotnie pocierając.

 

Pierwszy ze składników ma działanie antyseptyczne i oszałamiające na pasożyty. Drugi składnik natłuszcza sierść psa, nadając jej poślizg i powoduje zsuwanie się i opadanie pasożytów na ziemię.

2. Rumianek

Ta roślina, którą używamy do zaparzania herbatek może być bardzo pomocna w usuwaniu pcheł z sierści Twojego psa. Przygotuj napar z kwiatów rumianku w filiżance gorącej wody. Po lekkim przestudzeniu odcedź wywar.

Można również użyć do tego celu herbatki rumiankowej w torebkach. Gotowym naparem nasącz gazę lub wacik i pocieraj nim skórę zwierzęcia, skupiając się zwłaszcza na „krytycznych” miejscach (za uszami, na karku i wokół odbytu). Następnie zdezynfekuj mieszkanie, aby wyeliminować wszelkie ślady tych okropnych pasożytów.

3. Cytryna

W zasadzie w tej domowej metodzie walki z pchłami i kleszczami można użyć każdego rodzaju cytrusów (pomarańcze, grejpfruty i tak dalej). Umieść w rondlu dwa plasterki cytryny i wlej pół litra wody. Doprowadź do wrzenia, gotuj przez dwie minuty, a następnie zmniejsz gaz.

Gotuj na wolnym ogniu przez godzinę, a następnie pozostaw do schłodzenia. Przelej płyn do butelki ze spryskiwaczem i rozprowadź równomiernie po całym ciele psa (omijając okolice oczu). Resztą cieczy możesz zdezynfekować mieszkanie, skupiając się głównie na kątach i łóżkach.

 

4. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy ma działanie antybakteryjne. Działa również jako środek eliminujący pchły i kleszcze (a także wszy). Zmieszaj w miseczce jedną część wody z jedną częścią octu jabłkowego. Zamocz czystą szmatkę w tym roztworze, wyciśnij i przetrzyj całe ciało swego pupila. Możesz również użyć tego roztworu do ostatniego płukania, jeśli kąpiesz psa w domu.

5. Ocet i wódka połączone z naturalnymi ziołami

Taka kombinacja może wydawać się trochę dziwna. Jest ona jednak bardzo skutecznym środkiem, pomocnym w eliminacji pcheł. Zmieszaj w miseczce po łyżce stołowej octu jabłkowego i wódki. Następnie dodaj dwie krople eukaliptusowego olejku eterycznego, dwie krople olejku lawendowego i po jednej kropli olejku cedrowego i rozmarynowego.

Pies ma alergię na pchły

Potem dodaj dwie krople soku z cytryny i trochę świeżych liści mięty. Dobrze wymieszaj i przelej do naczynia zawierającego trzy szklanki gorącej przegotowanej wody. Pozostaw do schłodzenia, odcedź i przelej do pojemnika ze spryskiwaczem. Rozpyl środek na sierść Twojego psa, na podłogi, na ubrania i łóżka.

6. Drożdże piwowarskie

Zawierają one witaminę B1, która zmienia zapach skóry, czyniąc go nieprzyjemnym dla pasożytów. Najwygodniejsze jest użycie proszku drożdży piwowarskich podczas kąpania psa.

 

Jest to bardzo proste: posyp całe ciało psa ilością drożdży odpowiadającą jednej łyżce stołowej, lekko je wetrzyj z użyciem małej ilości wody. Następnie dobrze spłucz. Pchły pouciekają, a drożdże dodatkowo przyspieszą gojenie ranek po ugryzieniu przez pchły.