Depresja u papug: przyczyny, objawy i leczenie

17 Kwiecień, 2019
 

Czy wiesz, że zwierzęta także doświadczają stresu emocjonalnego? Ptaki to jedne z najwrażliwszych z punktu widzenia psychologii, zwierząt i depresja u papug rzeczywiście istnieje – nawet, jeśli większość właścicieli ptaków o tym nie wie.

Najmniejsze zmiany w dynamice wystarczą, aby spowodować znaczny niepokój u papug. Ludzie, zazwyczaj z powodu ignorancji, narażają ptaki na stres.

Dowiedz się więcej na ten temat. Depresja u papug ma wiele przyczyn, tylko kilka objawów, a leczenie jest bardzo ograniczone.

Depresja u papug – 3 przyczyny

Papugi mogą cierpieć z powodu lęku separacyjnego.Bardzo się przywiązują do otaczających je osób. Jeśli partner papugi umrze, albo jeśli zostaną porzucone, prawdopodobnie przestaną jeść. Zabranie ich ze środowiska naturalnego może być śmiertelne.

Jednak przyczyny depresji u papug nie są związane tylko z przywiązaniem. Kolejną przyczyną może być trauma. Już samo usłyszenie głośnego dźwięku wywołuje u nich niepokój, a szok prowadzi do problemów z układem nerwowym.

papuga ara

Inne przyczyny wiążą się z ich interakcjami ze światem zewnętrznym. Jeżeli są narażone na ekstremalnie niskie temperatury, nagłe podmuchy wiatru lub przebywają w bardzo wąskich klatkach, mogą czuć się ograniczone i zachorują na depresję.

 

Objawy depresji u papug

Powtarzające się, niemające znaczenia zachowania, a także utrata apetytu to jasne objawy, że stan emocjonalny papugi nie jest najlepszy. Zwierzę zacznie całkowicie odmawiać jedzenia, co może mieć poważne, a nawet śmiertelne skutki.

Zwyczajne potrząsanie skrzydłami może być błaganiem o uwagę. Właściciele powinni uznać to za możliwy znak wczesnej depresji.

Gdy problemy psychologiczne postępują, papugi mogą zacząć wyrywać sobie pióra w akcie samookaleczenia. Może się to skończyć na całkowitym pozbyciu się piór, przez co będą jeszcze wrażliwsze, a sytuacja będzie jeszcze gorsza.

Umysł papug

Papugi są niezwykle inteligentnePosiadają umiejętność rozumienia wielu rzeczy z otoczenia. W rzeczywistości, niektórzy badacze oceniają, że papugi są równie inteligentne, co małe dzieci.

Ponadto zwierzęta te są wierne swoim partnerom. Kiedy dwie papugi zostaną parą, często zostają razem aż do śmierci, nawet w naturze. Wygląda na to, że dla papug trwałość i przywiązanie są bardzo ważne dla przetrwania i spokoju emocjonalnego.

Wszystko to powiązane jest z ich instynktami oraz składem chemicznym. Ostatnim istotnym aspektem jest fakt, iż papugi mają niezwykle szybki metabolizm. Kiedy więc przestają jeść, może to w bardzo krótkim czasie doprowadzić do nieodwracalnych szkód w organizmie.

Co musisz wiedzieć, nim adoptujesz papugę

Najgorsze, co człowiek może zrobić, to adoptować dorosłą papugę. Sklepy często sprzedają jedynie starsze okazy, które po wprowadzeniu się do nowego domu zapadają na depresję.

 

Kiedy jednak adoptujesz względnie młodą papugę, musisz zachować ostrożność i stworzyć przyjemne dla niej otoczenie. Upewnij się, że temperatura w pomieszczeniu jest odpowiednia, a klatka przestronna.

Wreszcie, zwracaj uwagę na mowę ciała swojej papugi. To, że zawsze rozmawia lub śpiewa niekoniecznie oznacza, że jest szczęśliwa.

modrolotka

Leczenie depresji u papug

Leczenie obejmuje stworzenie warunków, które będą wspierać pozytywne, zdrowe uczucia. Zabieranie papugi na regularne wycieczki to świetny sposób na rozproszenie jej.

W internecie znajduje się wiele informacji o antydepresantach, takich jak Prozac, stosowanych do leczenia depresji u papug. Jednakże skontaktuj się z zaufanym weterynarzem, aby zalecił on leczenie odpowiednie dla Twojego pupila.

Podsumowując, nie zapominaj, że najlepszą metodą zapobiegania i leczenia depresji u papug jest miłość i dobra komunikacja.