Uniknij przykrego zapachu „mokrego psa” – wskazówki

04 Wrzesień, 2019
Jeśli Twój zwierzak wciąż wydziela nieprzyjemny zapach „mokrego psa” nawet po właściwych i zalecanych zabiegach higienicznych, możliwe jest, że cierpi na jakąś dolegliwość dermatologiczną.
 

Życie z psem przynosi rodzinie wiele zadowolenia, ale także pewne nieprzyjemne problemy. Jednym z nich jest przykry zapach, gdy pies jest mokry. Wydziela on wtedy silną, charakterystyczną woń, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni; narusza on higienę ludzkiego domu. Każdy więc stara się uniknąć przykrego zapachu mokrego psa.

Zapach ten jest słodkawy i kwaśny, podobny do rozkładającej się substancji. Może on przybrać na sile, jeśli otoczenie jest bardzo gorące i wilgotne. Jakie jest więc wytłumaczenie dla tego zapachu? Kształtują go cechy fizjologiczne psa.

Z punktu widzenia dermatologicznego – psy mają pod sierścią warstwy tłuszczu-łoju, które chronią je przed odwodnieniem i czynnikami zewnętrznymi. Ta oleista warstwa zawiera brud, bakterie oraz wydzieliny, które zatrzymują się bez przedostawania się do ich skóry.

mokry pies, jak uniknąć przykrego zapachu sierści

Gdy pies jest mokry, wszystkie zarazki, o których była mowa – uaktywniają się; to z kolei wywołuje silny i nieprzyjemny zapach. Dotyczy to zarówno psów, jak i powierzchni, które wchodzą z nimi w kontakt, takich jak dywany, meble i przestrzeń osobista zwierzaka.

Wskazówki, jak pozbyć się przykrego zapachu „mokrego psa”

 

Nie można uniknąć tego zapachu, o ile pies był niedawno kąpany. Jednakże jest możliwe, by się go pozbyć, gdy już się pojawił. Poniżej podamy Ci kilka sugestii:

  • Psi szampon – gdy Twój pies jest mokry, powinieneś wykorzystać tę okazję by umyć go szamponem specjalnie przeznaczonym dla psów.
  • Suszenie – musisz bardzo dobrze wysuszyć sierść Twojego psa. Aby to zrobić nie wystarczy energiczne suszenie ręcznikiem. Elektryczna suszarka jest dobrym rozwiązaniem, ale niektóre psy się ich boją. W takim wypadku, musisz robić to stopniowo, począwszy od niskiej temperatury tak, by zwierzę mogło do niej przywyknąć.
  • Powinieneś w tym samym czasie go wyczesywać tak, by zarazki, które wytwarzają brzydki zapach, były w ruchu. Jest to szczególnie polecane przy zwierzętach z długą sierścią.
  • Okresowe kąpielepsy nie powinny być kąpane za często, ponieważ pozbawia to je tłustej warstwy ochronnej; to sprawia, że mają skłonność do suchości skóry, swędzenia oraz podrażnień, a także powoduje, że są podatne na choroby skórne. Weterynarz może zalecić odpowiednią częstość kąpieli, zgodnie z rasą zwierzaka.
  • Szczotkowanie – systematyczne szczotkowanie jest szczególnie dobre dla psów o długiej sierści. Pomaga rozprowadzać tłuszcz, eliminuje martwe komórki skóry i substancje obcego pochodzenia oraz pozostawia sierść pięknie lśniącą.
pies kąpiel, jak uniknąć przykrego zapachu mokrego psa
 

Skuteczne domowe sposoby pozbycie się przykrego zapachu „mokrego psa”

  • Biały ocet – domowym rozwiązaniem jest spryskanie sierści pupila mieszanką wody i białego octu. Ten drugi powinien być w niewielkiej ilości tak, by nie podrażnił jego skóry oraz by pies nie skupił się na wąchaniu tej substancji.
  • Soda oczyszczona – to kolejna z domowych metod. Posyp sodą sierść, jednocześnie ją wyczesując. Soda jest naturalnym dezodorantem, który jest bardzo skuteczny i nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych.
  • Rynkowe dezodoranty – istnieją na rynku dezodoranty stworzone specjalnie, aby uniknąć zapachu „mokrego psa”. Ponieważ mają one chemiczny skład, powinieneś zwrócić uwagę na ich składniki i nie nadużywać ich, by nie podrażniły skóry zwierzęcia.
  • Ekspozycja na słońce – pies, który ciągle przebywa w domu, musi mieć kontakt ze słońcem tak często, jak to możliwe, przynajmniej raz dziennie, w zależności od pory roku. Umiarkowana ekspozycja może zredukować „mokry” zapach.
  • Czyszczenie przestrzeni i powierzchni, które mają kontakt ze zwierzakiem – przestrzenie i powierzchnie, które mają kontakt ze zwierzęciem powinny być dokładnie wymyte. W przeciwnym razie pies nadal będzie brzydko pachniał. Gdy są już one czyste, używanie odkurzacza i naturalnego dezodorantu, takiego jak ocet i soda oczyszczona mogą zagwarantować jeszcze lepszą ochronę.
szczeniak na spacerze
 

Co zrobić, jeśli zapach nie ustępuje

Jeśli problem utrzymuje się pomimo zastosowania wszystkich sugerowanych rozwiązań, pies może cierpieć na jakąś chorobę skórną. Zwłaszcza, jeśli występują objawy, takie jak: swędzenie, łuszczenie oraz zmiana w kolorze i wyglądzie skóry w niektórych miejscach.

Jeśli wykazuje on takie oznaki, koniecznym jest skonsultowanie się z weterynarzem, ponieważ pies może cierpieć na atopię lub atopowe zapalenie skóry, najczęstszą dermatologiczną dolegliwość wśród psów.

Atopia jest spowodowana pewnymi skłonnościami genetycznymi. Powoduje alergie na, takie czynniki jak roztocza i ich wydaliny, insekty, grzyby oraz pyłki.

Może być także spotęgowana przez alergie pokarmowe i sprawić, że pies będzie jeszcze bardziej wrażliwy na bakterie, które powodują przykry zapach.

Zapobieganie zapachowi „mokrego psa” bądź pozbycie się go, gdy już się pojawił, jest do pewnego stopnia możliwe – wszystko zależy od tego, co go powoduje. Zachowanie higieny jest ważne dla dobrego współżycia z psem.