Czyszczenie uszu psa - przydatne wskazówki

27 Sierpień, 2018
 

Uszy psa są znacznie bardziej wrażliwe niż uszy ludzi, dlatego należy o nie odpowiednio dbać, aby upewnić się, że są zdrowe. Czyszczenie uszu psa w odpowiedni sposób jest kluczem do zapobiegania infekcjom.

Moc jaką mają uszy psa w porównaniu z ludzkimi uszami, jest ogromna. Uszy psa są od czterech do pięciu razy bardziej wrażliwe na dźwięk.

Podobnie jak w przypadku ludzi, uszy psów z biegiem czasu stają się brudne. Jednak mają zupełnie inną budowę niż ludzkie uszy, dlatego poniżej podajemy kilka wskazówek ułatwiających czyszczenie uszu psa.

Słuch doskonały

Uszy psa odbierają dźwięki o częstotliwościach, których ludzie nie są w stanie usłyszeć. Innymi słowy, psy słyszą dużo więcej dźwięków niż ludzie. Wszystko dzięki unikalnej budowie uszu.

Rasa psa i kształt uszu wpływają na sposób, w jaki te zwierzęta słyszą. Na co wpływa budowa? Przede wszystkim na zakres słyszanych dźwięków. Cocker spaniel z wiszącymi uszami nie słyszy tak samo jak Husky, który ma spiczaste i sztywne uszy.

Ponadto pozycja uszu odgrywa istotną rolę w możliwych problemach zdrowotnych jakie może mieć pies. Jeśli powrócimy do poprzednich przykładów, cocker spaniel ma skłonność do głuchoty w podeszłym wieku, podczas gdy Husky może nie wykazywać znacznej zmienności słuchu na przestrzeni lat.

Wszystkie rasy psów mają coś wspólnego: ich uszy powinny być czyszczone co jakiś czas, co pozwoli im zachować zdrowie. Dla wielu początkujących właścicieli, czyszczenie uszu psa jest czymś, o czym łatwo zapomnieć. Dlatego chcemy Ci przypomnieć i pokazać jak należy to robić.

 
Czyszczenie uszu psa w domu

Czyszczenie uszu psa

Czyszczenie uszu psa powinno być wykonywane co najmniej dwa razy w tygodniu. Powodem jest zapobieganie zablokowaniu przewodu słuchowego, co może prowadzić do infekcji i pogorszenia słuchu.

Czyszczenie uszu psa jest bardzo proste. Zwykle wystarczy nadtlenek wodoru, kilka wacików i szmatka. Będzie łatwiej, jeśli Twój pies jest już wyszkolony, wtedy nie będzie walczył z Tobą i utrudniał wykonania zabiegu.

Przede wszystkim sprawdź zewnętrzną część ucha zwierzęcia; jeśli są na niej pozostałości wosku, brudu lub czegokolwiek innego, usuń je tak szybko jak to możliwe. Jeśli okaże się, że są to jakiegoś rodzaju pasożyty, udaj się do weterynarza, aby wdrożyć najlepszy sposób leczenia.

Badanie uszu u weterynarza

Następnie sprawdź w jakim stanie jest wewnętrzna część ucha. Ta część powinna mieć lekko różowy kolor, który wskazuje na to, że ucho jest zdrowe. Wyczyść obszar bardzo ostrożnie i delikatnie za pomocą wacika nasączonego nadtlenkiem wodoru lub roztworem soli fizjologicznej przeznaczonej dla zwierząt domowych.

 

Powoli usuń wszystko czego nie powinno tam być, uważając, aby nie wpadło głębiej do ucha psa. Staraj się nie trzymać wacika z cieknącym płynem w uchu, ponieważ może to być bolesne.

Po zakończeniu czyszczenia wytrzyj nadmiar wilgoci za pomocą kawałka bawełny lub gazy. Ten sam proces powtórz z drugim uchem. Następnie daj swojemu psu nagrodę za dobre zachowanie.

Co się stanie, jeśli uszy nie będą regularnie czyszczone?

Uszy psa, podobnie jak ludzkie, wydzielają naturalną substancję, która pomaga zapobiegać chorobom. Problem polega na tym, że substancja ta zazwyczaj blokuje wewnętrzny kanał słuchowy i utrudnia słyszenie.

Jeśli ucho jest chore, pies może odczuwać silny ból spowodowany przez infekcję lub stan zapalny. Należy również zapobiegać wysychaniu i podrażnieniu uszu.

Czyszczenie uszu psa jest czymś do czego należy przyzwyczaić psa wówczas, gdy jest szczeniakiem. Pamiętaj, że zdrowie fizyczne Twojego psa to nie tylko lśniąca sierść; każda część jego ciała powinna być zadbana i zdrowa.