Czyszczenie psa bez kąpania – jak to zrobić?

15 lipca 2018

 Czyszczenie psa bez kąpania. Kiedy masz mało czasu, możesz szybko to zrobić bez konieczności wsadzenia go do wanny lub pod prysznic.

Wszystkie zwierzęta muszą przestrzegać określonych procedur zdrowotnych i higienicznych, aby cieszyć się w pełni życiem. Czyszczenie psa to niełatwa rzecz i jest tak samo ważne jak zdrowe nawyki żywieniowe.

Dzisiaj tradycyjna metoda mydła i wody do kąpieli jest nie tylko tą najczęściej używaną. Jest również najbardziej efektywnym sposobem.

Jednakże, jeśli nie ma wystarczająco dużo czasu, jeśli warunki pogodowe są niekorzystne lub istnieją inne „poważne” powody, istnieją pewne alternatywy. Te opcje to tylko niektóre możliwości, aby nie zaniedbać higieny i zdrowia psów domowych.

Szczotkowanie: równie ważne jak woda

Okresowe szczotkowanie psów jest nie tylko strategią niezbędną dla zdrowia. Jest to również jeden z najlepszych sposobów na wzmocnienie więzi emocjonalnej między zwierzęciem a jego właścicielem.

Kapiel psa.

Zgodnie z cechami każdego psa, częstotliwość może być różna. Krótkowłose psy można szczotkować tylko dwa razy w tygodniu, używając miękkiego włosia i grzebienia o delikatnych zębach.

Psy ze średnią ilością sierści muszą być szczotkowane co najmniej cztery razy w tygodniu, warto do tego posiadać mocniejszą szczotkę i grzebień z szeroko rozstawionymi zębami.

Ważne jest, aby psy o długich i gęstych włosach poddawane były codziennemu rutynowemu zabiegowi. Używamy w tym celu szczotki o miękkim włosiu i grzebienia o szerokim rozstawie zębów. Nie zaszkodzi posiadać również narzędzia do pielęgnacji włosów zaprojektowanego specjalnie w celu rozplątania sierści.

Czyszczenie psa – zalety

Czyszczenie i pielęgnacja psa nie tylko usuwa martwe włosy, ale także pozwala na wzrost nowych. Istnieje więcej korzyści, takich jak zmniejszenie brudu i łupieżu. Co więcej, jest to sposób pozwalający na to, aby nie stracić z oczu stanu skóry psa i sprawdzać ewentualne nieprawidłowości.

Zasadniczo nie można przesadzić z pielęgnacją psa. Jeśli masz wystarczająco dużo czasu i masz na to ochotę, możesz codziennie szczotkować także krótkowłose psy.

Aby proces był wygodniejszy dla zwierzęcia i właściciela, możesz sprawić sobie stół do pielęgnacji, na którym pies może wygodnie usiąść. Ponadto stworzy to pozytywny precedens: pies skojarzy wejście na stół z przyjemnymi chwilami spędzonymi z właścicielem.

Dzięki takiemu nawykowi nie będzie stawiał oporu siedząc na stole podczas wizyt u weterynarza.

Dodatkowa zaleta: pielęgnacja psów poprawia krążenie krwi zwierzęcia.

Kąpiel bez zamoczenia

Możliwość użycia produktów do czyszczenia psa bez konieczności zamoczenia go jest również czymś niesłychanie przydatnym.

Na rynku dostępnych jest wiele suchych szamponów, które są bardzo skuteczne. Jego stosowanie jest stosunkowo proste: najpierw należy rozczesać i rozplątać włosy zwierzęcia. Rozpylasz płyn na wilgotnym bawełnianym ręczniku (wiele z nich jest dostępnych w butelkach z rozpylaczem) i nakładasz go sierść zwierzaka.

Zacznij od tyłu, potem przejdź do łap, ogona i wreszcie od pyska. Następnie usuń cały szampon wilgotnym ręcznikiem. Możesz powtórzyć tę czynność tyle razy, ile uważasz za konieczne. Zakończ kolejną sesją czesania i szczotkowania.

Należy używać wyłącznie produktów przeznaczonych dla psów. Szampon lub kremy dla ludzi nigdy nie powinny być stosowane.

Rola żywienia w oczyszczaniu psa

W dużym stopniu dobre zdrowie zwierzęcia zależy od tego, jak dobrze je. Zrównoważona dieta, dzięki której otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy i minerały przez całe życie, przynosi krótkoterminowe i długoterminowe korzyści.

Pies i odpowiednie żywienie.

Stan czystości psa, jego włosów i sierści, a także zapach, który wydziela w dużej mierze zależy od tego, co je.

Niektórzy właściciele psów zaczynają narzekać na ich nieprzyjemny zapach. W wielu przypadkach mogą nawet wyrażać niedowierzanie lub twierdzić, że regularnie je kąpią i czyszczą.

Często problem tkwi w taniej i złej jakości żywności. Z jednej strony nie zapewnia wszystkich składników odżywczych, jakich wymaga zwierzę, a z drugiej powoduje problemy trawienne u psa. Konsekwencją jest wydzielanie nieustannych gazów i zmiana zapachu skóry.