Czyszczenie oczu u psa: porady i zalecenia

Metoda czyszczenia oczu u psa, którą użyjesz w przypadku swojego zwierzęcia zależy w głównej mierze od jego rasy. A to dlatego, że psy poszczególnych ras mogą różnić się ilością sierści, jaką mają wokół oczu, co wymusza zastosowanie innych technik i akcesoriów do pielęgnacji.
 

Regularne czyszczenie oczu u psa i ogólnie utrzymywanie ich w dobrej kondycji higienicznej jest istotną częścią procedury dbania o zdrowie Twojego pupila. Przyczyna tego stanu rzeczy jest bardzo prosta. Wynika to z tego, że psy stale znajdują się w pobliżu różnego rodzaju rzeczy i w różnych sytuacjach. Mogą one powodować problemy lub infekcje oczu.

Postępując zgodnie z opisanymi przez nas poniżej prostymi wskazówkami będziesz w stanie lepiej przeprowadzić czyszczenie oczu u psa. A także uniknąć potencjalnych problemów z jego zdrowiem w przyszłości.

Metoda czyszczenia oczu u psa, którą użyjesz w przypadku swojego zwierzęcia zależy w głównej mierze od jego rasy. A to dlatego, że psy poszczególnych ras mogą różnić się ilością sierści, jaką mają wokół oczu. To z kolei wymusza zastosowanie innych technik i akcesoriów do pielęgnacji. Dowiedz się więcej na ten temat poświęcając raptem kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!

Czyszczenie oczu u psa, a naturalne wydzieliny, o których należy wiedzieć

Zarówno zwierzęta, jak i ludzie mogą wydzielać z oczu kilka rodzajów płynów. Ten, który pomaga im zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia oczu podczas snu jest doskonale znany każdemu z nas. Może być on koloru białego, zielonego lub nawet wypełniony ropą.

 

Ten ostatni przypadek jednoznacznie wskazuje na prawdopodobny związek z jakąś odmianą infekcji oka.

Wszelkiego rodzaju zaschnięte pozostałości w kolorze zielonym w kącikach oczu zazwyczaj nie są niczym niepokojącym u ludzi. Jednak w przypadku zwierząt z reguły oznaczają, że coś jest nie tak z kondycją oka. Jeśli chodzi o Twojego psa, to te zaschnięte resztki w kącikach oczu są zazwyczaj białe.

Dodatkowo z reguły nie masz żadnych problemów z ich usunięciem z oczu Twojego pupila. W takim przypadku nie ma żadnych powodów do niepokoju.

Pies u weterynarza

Jeśli jednak pozostałości te są zielone i na dodatek nie usuniesz ich z oczu swojego psa wystarczająco szybko, mogą one na przykład utknąć w kanale łzowym, podrażnić oczy i wywołać dodatkowe infekcje.

Rasa Twojego psa odgrywa zasadniczą rolę w kwestii wyboru metody na czyszczenie oczu u psa, którą będziesz musiał zastosować w przypadku Twojego pupila.

Jeśli masz zwierzę z krótkim pyskiem, te zaschnięte pozostałości płynów z oka prawdopodobnie będą gromadzić się w zmarszczkach na jego pysku, a nie w samych oczach. Taka sytuacja, gdy ją zlekceważysz, może spowodować wystąpienie irytującego dla zwierzęcia podrażnienia skóry.

 

Jeśli masz natomiast psa cechującego się bardzo obfitym owłosieniem, zwłaszcza wokół oczu i ogólnie na pysku (jak w przypadku na przykład yorków), najlepiej będzie raz na jakiś czas zaprowadzić go do psiego fryzjera. W ten sposób żadne drobnoustroje ani inne obce przedmioty nie dostaną się poprzez sierść do oczu Twojego pupila. Ani też nie wywołają u niego infekcji, ani podrażnień.

Jak wyczyścić oczy swojemu psu w domowym zaciszu?

Abyś mógł mieć pewność, że oczy Twojego psa będą zawsze czyste i jednocześnie zapobiegniesz w tej sposób potencjalnym przyszłym chorobom tego narządu, musisz dowiedzieć się, w jaki sposób łatwo i bezpiecznie możesz wykonać czyszczenie oczu u psa w domowym zaciszu. Oto niektóre z najczęstszych i najlepszych do tego celu sposobów:

Porady dotyczące czyszczenia oczu u psów

  • Czyszczenie oczu u psa wilgotną szmatką lub gąbką. Upewnij się, że używasz wody o temperaturze pokojowej, nie polewając głowy zwierzęcia przez cały czas. Twój pies może uznać to za nieprzyjemne i w efekcie zapamiętać takie czyszczenie jako negatywne doświadczenie. Skutkiem tego w przyszłości będzie tego za wszelką cenę unikał.
  • Staraj się nie używać ręczników papierowych ani papieru toaletowego, gdy próbujesz oczyścić oczy u swojego psa. Kiedy są one mokre, rozpadają się na drobne cząstki. W efekcie możesz bezwiednie zostawić w trakcie całego procesu drobne kawałki papieru, które mogą następnie przedostać się do oczu zwierzęcia i spowodować dodatkowe podrażnienie.
  • Godne polecenia są bez wątpienia specjalnie nawilżane chusteczki do czyszczenia oczu, które można zakupić w sklepie z artykułami dla zwierząt. Oczywiście cena i marka mają zasadniczy wpływ na jakość produktu. Przeczytaj więc uważnie opisy na etykietach i upewnij się, że wybierasz chusteczki przeznaczone dla zwierząt, a nie dla ludzi.
Przycinanie sierści

  • Czyszczenie oczu u psa powinieneś wykonywać jedynie przy użyciu zwykłej wody. Wszelkiego rodzaju żele i szampony nie są potrzebne w tym przypadku. Co więcej, powinieneś oprzeć się pokusie ich zastosowania, ponieważ zawarte w nich składniki mogą szybko podrażnić oczy Twojego psa.

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

  • Pod wieloma kanałami łzowymi zwierząt (nie tylko psów, ale także i kotów) mogą czasami powstawać białe plamy. Są one jedynie objawem reakcji zachodzącej między łzami, a bakteriami, które się w nich znajdują. Zazwyczaj można się ich pozbyć za pomocą wilgotnej szmatki.
  • Oczywiście istnieją także specjalne preparaty, które można kupić w sklepie z artykułami dla zwierząt. Są one przeznaczone do usuwania tych plam z miejsc trudniej dostępnych. Ale jeśli uznasz, że na pysku Twojego psa pojawiły się plamy o znacznie większym rozmiarze lub innym kolorze, niż zazwyczaj, wybierz się ze zwierzęciem na wizytę do weterynarza. Może to być bowiem oznaka jakiejś choroby oczu.