Czym jest Wstrząs Anafilaktyczny u psów?

11 czerwca 2018
W związku z gwałtowną ewolucją, reakcje anafilaktyczne wymagają podejmowania natychmiastowych działań w celu umożliwienia skutecznego leczenia.

Wstrząs anafilaktyczny u psów wywoływany jest przez układ odpornościowy zwierzęcia i pojawia się niezwykle gwałtownie. Jest to reakcja alergiczna niezwykle ostra i poważna. Do układu krwionośnego zostają uwolnione różnorodne substancje i przeciwciała.

Cały układ krwionośny psa, jak również układ oddechowy są zagrożone. Mogą one w skrajnych przypadkach nawet całkowicie przestać funkcjonować.

W związku z gwałtowną ewolucją reakcje anafilaktyczne wymagają natychmiastowych reakcji w celu umożliwienia skutecznego leczenia. W tym artykule dowiesz się czym jest wstrząs anafilaktyczny, jak można go zdiagnozować i jak postępować w przypadku jego wystąpienia.

Wstrząs Anafilaktyczny u psa – objawy

Objawy tego wstrząsu alergicznego mogą się różnić od objawów jakie występują u ludzi. Objawy mogą być też odmienne u różnych psów. Można zaobserwować zmiany w zachowaniu psa, przykładowo: u jednego psa może prowadzić do wystąpienia stanu letargu lub u innego zwierzęcia do hiper aktywności lub niepokoju.

Dodatkowo nie leczony natychmiastowo wstrząs anafilaktyczny może prowadzić do wystąpienia stanu ostrego. Większość zwierząt trafia do weterynarza lub kliniki już w stanie śpiączki, co zmniejsza szanse na skuteczne leczenie. W bardziej poważnych przypadkach pies może po prostu upaść na ziemię i umrzeć.Psia choroba

Właśnie dlatego jak najszybciej powinniśmy zabrać naszego psa do weterynarza w przypadku wystąpienia następujących objawów:

 • Wymioty i rozwolnienie
 • Swędzenie i pokrzywka, która powoduje nadmierne drapanie
 • Utrata kontroli zwierzęcia nad zdolnościami świadomego oddawania moczu i defekacji.
 • Opuchlizna i zatrzymanie wody w organizmie, najczęściej po ugryzieniach owadów
 • Nadmierna produkcja śliny. Zwierzę cały czas się ślini.
 • Ciężki lub płytki oddech
 • Blade dziąsła i powierzchnia błon śluzowych
 • Apatia i/lub letarg: zazwyczaj w towarzystwie słabego, ledwo wyczuwalnego pulsu
 • Hiper aktywność: praktycznie zawsze z objawami tachykardii
 • Konwulsje, skurcze i uczucie skrajnego zimna
 • Utrata przytomności: wystąpienie stanu śpiączki

Wstrząs anafilaktyczny u psa – przyczyny występowania

Dokładnie tak samo jak w przypadku objawów jakie mogą występować to i przyczyny pojawienia się wstrząsu mogą się różnić z psa na psa. Jednak najczęściej pojawiające się objawy u pacjentów to:

 • Reakcje alergiczne spowodowane ugryzieniami insektów: ugryzienia os, pszczół, komarów itp.
 • Leczenie z użyciem niektórych leków (bardzo często penicylina) lub szczepienia
 • Kontakt lub konsumpcja różnego rodzaju produktów chemicznych, produktów zawierających dużą toksyczność dla psa (winogrona, czekolada, trutki..)

Wstrząs anafilaktyczny u psa – czynniki ryzyka

Psy, które mają zdiagnozowane jakiekolwiek alergie znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. W szczególności jeśli psy wykazują wrażliwość na wiele różnych czynników.

Jednakże również psy, które nie mają zdiagnozowanej żadnej alergii mogą pod wpływem wydłużonej ekspozycji na dany alergen stać się ofiarom wstrząsu.

Dodatkowo specjaliści twierdzą, że osobniki które mają problemy z układem krwionośnym lub posiadają albinizm znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego.

Wstrząs anafilaktyczny u psa – leczenie

W większości przypadków psa ze wstrząsem anafilaktycznym potrzebne jest natychmiastowe, a czasem również wydłużone leczenie.

Leczenie zazwyczaj polega na podawaniu dożylnie płynów, leków antyhistaminowych, jak również leków przeciwzapalnych w celu ustabilizowania ich stanu. Skuteczność interwencji lekarskiej w dużej mierze zależy od stanu zdrowia zwierzaka w momencie dodarcia do kliniki.

Pies u lekarza

Kluczowym czynnikiem jest nasza jak najszybsza reakcja w przypadku wystąpienia pierwszych objawów wstrząsu anafilaktycznego i natychmiastowy kontakt z weterynarzem.

Wstrząs anafilaktyczny u psa – jak zapobiegać?

Pierwszym sposobem zapobiegania występowania wstrząsu anafilaktycznego u psa jest kontrola nad czynnikami mogącymi ten wstrząs wywołać. W domu lub na obszarach gdzie występuje duża liczba owadów najlepszą metodą będzie stosowanie różnego rodzaju repelentów przeznaczonych dla zwierząt, które odstraszają owady. Zmniejszy to znacznie ryzyko ugryzień.

Niezależnie czy te produkty są domowej roboty czy sprzedawane w sklepie to zalecamy uprzednio skonsultować ich stosowanie na psie z weterynarzem.

W przypadku gdy nasz pies nigdy nie miał robionych testów na występowanie alergii to należy o tym również poinformować lekarza. W szczególności gdy zauważymy jakiekolwiek zmiany w zachowaniu, rutynie żywieniowej lub na ciele.

Zobacz również: Alergia

Problemy z układem krwionośnym prawie zawsze mogą być zminimalizowane za pomocą stosowania zdrowych nawyków.

Zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia fizyczne, szczepienia, odrobaczanie i inne odpowiednio dobrane zabiegi są przykładami dobrych nawyków.

Zwierzęta posiadające zdiagnozowane problemy i choroby układu krwionośnego będą zmuszone do przyjmowania leków przez długi czas, a nawet do końca ich życia.

Powinieneś zorganizować swój dom w taki sposób, który maksymalnie zminimalizuje ryzyko kontaktu naszego psa z potencjalnie toksycznymi substancjami. Zaliczamy do nich przykładowo produkty czystości, kosmetyki, trucizny i lekarstwa.