Czy śmierć pupila wpływa na psy?

· 3 lipca 2018
Psy lubią rutynę, dlatego właśnie każda drastyczna i nagła zmiana, taka jak śmierć, może poważnie na nie wpłynąć. Niektóre psy będą bardziej wrażliwe od innych, ale niezależnie od wszystkiego, powinieneś wiedzieć, jak rozpoznać symptomy depresji u czworonoga.

To, czy psy posiadają uczucia, zawsze było tematem dyskusji pomiędzy miłośnikami i nie zwolennikami zwierząt. Z tego powodu wielu ludzi zastanawia się, czy śmierć pupila lub członka rodziny wpływa na psy.

Czy śmierć pupila wpływa na psy?

Ma to miejsce, ponieważ psy są zwierzętami lubiącymi rutynę. Potrzebują żyć w społeczności i zwykle nie przystosowują się dobrze do zmian. Niespodziewana zmiana może obniżyć ich pewność siebie oraz jakość ich życia.

Nie oznacza to, że wszystkie psy zachowują się tak samo w obliczu śmierci, ale ogólnie mówiąc właśnie to się dzieje. Poniżej przedstawiamy objawy, świadczące o żałobie psa po innym zwierzaku, na które powinieneś zwrócić uwagę:

  • Brak apetytu
  • Niechęć do wychodzenia na dwór
  • Niechęć do zabawy
  • Spędzanie całego dnia śpiąc
  • Ignorowanie, gdy go wołasz
  • Zabawki nie są źródłem radości
  • Ciągłe szukanie ‚czegoś’ w domu
  • Wycie bez powodu
śmierć pupila pies pogrążony w żałobie

Jeśli Twój pies ma któreś z tych objawów, nie ma wątpliwości, że śmierć pupila czy członka rodziny dotknęła go bardziej, niż myślisz. Te symptomy mogą spowodować depresję, więc musisz zareagować, zanim sytuacja się pogorszy.

Jak pomóc psu, który jest w żałobie

Zanim zabierzesz psa do weterynarza możesz spróbować mu pomóc w inny sposób, by uśmierzyć jego ból.

Pozwól mu zobaczyć ciało

Badania dowodzą, że zobaczenie martwego ciała innego zwierzaka może pomóc psu uporać się ze śmiercią. Pamiętasz Hachiko? Spędził lata czekając na swojego pana, bo nie wiedział, co się z nim stało. Miał nadzieję, że jego właściciel pewnego dnia wróci do domu. Pozwolenie mu zobaczyć ciało pomoże mu się z tym pogodzić.

Daj mu czas

Zarówno Ty, jak i Twój pies, reagujecie na trudności w różny sposób. Chociaż to oczywiste, że nie chcesz widzieć go smutnego, nie zasypuj go czułością i nie zabawiaj go na siłę. Pozwól mu zrozumieć co się stało; kiedy będzie gotowy, da Ci znać.

Postaw jedzenie blisko niego

Zwykle zaleca się zabierać jedzenia po tym, jak pies skończył jeść. Jednakże w tym przypadku istnieje wyjątek: postaw jedzenie blisko niego. Możliwe jest, że nie będzie miał apetytu, ale prędzej czy później może poczuć się lepiej i zechce coś zjeść.

pies jedzenie

Śledź jego zwyczaje

Podążanie tą samą codzienną rutyną i wychodzenie na spacery, zabawa czy aktywność pomogą mu nadal prowadzić normalne życie i zapomnieć o tym, co się stało. Nawet, jeśli nie chce wychodzić, w końcu będzie „zmuszony”. Jeśli jest to konieczne, możesz go nieść na rękach. Krok po kroku, coraz łatwiej będzie go wyciągnąć z domu.

Bądź ostrożny, jeśli sprawisz sobie nowego zwierzaka

Być może zastanawiasz się nad posiadaniem nowego członka rodziny, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa, ale bądź ostrożny! Oboje musicie być na to gotowi. Jeśli Twojego psa łączyła bliska więź z poprzednim pupilem i nie minęło wystarczająco dużo czasu, możliwe jest, że będzie się czuł zagrożony i pomyśli, że nowy zwierzak ma go zastąpić.

Jeśli te wskazówki nie poprawią nastroju Twojego psa, może być jednym z tych psów, które mocno dotyka śmierć pupila. W takim przypadku najlepiej jest poszukać medycznej i psychologicznej pomocy.