Twój pies jest agresywny - co robić?

 

Kiedy przynosisz do domu pięknego szczeniaka, od razu zakochujesz się w swoim nowym towarzyszu. W tym momencie zaczyna się prawdziwa przyjaźń, która potrwa bardzo długo. Co jednak, jeśli maluch dorośnie i zacznie atakować inne psy, dzieci a nawet dorosłych? Martwisz się i zastanawiasz się, dlaczego Twój pies jest agresywny.

Gdy pies zaczyna wykazywać agresywne zachowania, Twoja rodzina robi Ci uwagi, sąsiedzi patrzą krzywo i zaczynasz słyszeć skargi. Ale bez względu na to, że inni Cię do tego namawiają, to nie powód by pozbyć się swojego wiernego przyjaciela. Należy jednak coś z tym zrobić.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją użyteczne techniki szkolenia psa, by przestał być agresywny. Twój pies może nauczyć się kontrolować swoje agresywne zachowania. Te techniki działają na wszystkie rasy, bez wyjątków.

Zastanów się dlaczego pies jest agresywny

Jeśli Twój pies jest agresywny, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest analiza, co wywołuje jego agresywne zachowania. Są zwierzęta, które mają skłonności do atakowania małych dzieci, jeżeli podbiegają one do nich znienacka.

Inne wdają się w bójki z innymi psami lub po prostu atakują na inne gatunki zwierząt takie jak koty, myszy czy owady.

pies na smyczy

Identyfikacja warunków zewnętrznych w wyniku, których pies działa agresywnie, jest pierwszym krokiem do rozwiązania problemu. Dzięki swoim obserwacjom możesz podjąć środki ostrożności i trzymać psa z dala od sytuacji je wywołujących. Bacznie obserwuj więc otoczenie Twojego psa!

Wczesna socjalizacja

Czasami pies jest agresywny ze względu na izolację społeczną. Dlatego, gdy Twój pies ma około dwóch do czterech miesięcy, powinieneś zacząć jego socjalizację, by przygotować go do życia z ludźmi i innymi psami.

W ten sposób zdobyte umiejętności społeczne przekładają się na adaptację i równowagę psychiczną.

Ponadto, jeżeli pozwolisz twojemu futrzanemu przyjacielowi bawić się z innymi przedstawicielami własnego gatunku, pozwoli mu to nauczyć się właściwych zachowań.

Za każdym razem, gdy pies nieświadomie gryzie swoich towarzyszy zabaw, te odsuwają się, a to chwilowe odrzucenie pomaga nauczyć go kontrolować swoje działania. Upomnij go, gdy jest zbyt szorstki i nagradzaj kiedy jest łagodny.

Praca nad posłuszeństwem

Jeśli Twój pies jest agresywny, reaguje impulsywnie nie słuchając komend. Specjaliści odkryli, że powody takiego zachowania są dwa: brak przywództwa i jasno określonych zasad. Oznacza to, że musisz starać się być skutecznym liderem i być konsekwentnym w kwestii przestrzegania zasad.

 

Doskonałym ćwiczeniem jest kontrolowanie ruchów psa za pomocą smyczy. Naucz swojego psa, by poruszał się z taką samą prędkością jak ty. Poświęcenie czasu na nauczenie go kilku sztuczek to kolejny sposób na wzmocnienie pozycji władzy.

Naucz swojego psa komendy „upuść”

Jak już wiesz będąc jesteś właścicielem psa, że jest on w stanie rozpoznać pewne polecenia słowne. Dobrze wyszkolony pies zawsze będzie słuchał komend takich jak „do mnie”, „siad” czy „leżeć”.

Zabawki do gryzienia są doskonałe do tego rodzaju treningu.

  • Usiądź i baw się z psem przez jakiś czas.
  • Za każdym razem, gdy agresywnie gryzie zabawkę, każ mu ją upuścić, jednocześnie próbując usunąć przedmiot z jego ust i powtarzaj: „upuść”.
  • Z czasem pies zrozumie, że gryzienie to coś, czego nie akceptujesz i nie chcesz, aby gryzł wszystko wokół siebie. W końcu przestanie to robić i nauczy się kontrolować swoje impulsy.

Pomóż swojemu psu spalić energię

Jeżeli pies spędza dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach bez możliwości biegania, bardzo prawdopodobne jest, że będzie zestresowany i zacznie przejawiać agresywne zachowania. Siedzący tryb życia jest jednym z głównych powodów dla których pies jest agresywny.

psy z piłką

Zamiast pośpiesznie odbębniać spacer z psem, poświęć więcej czasu na jego socjalizację i wysokiej jakości aktywność fizyczną. Zabieraj go na długie spacery, baw się z nim, by po powrocie do domu był zmęczony i gotowy do drzemki. Ćwiczenia i zmęczenie są ważne dla równowagi emocjonalnej Twojego psa.

Pamiętaj, że psy są żywym odbiciem ich właścicieli. Jeżeli bijesz swojego psa lub odpowiednio go nie wytresujesz, konsekwencje mogą być bardzo poważne.