Telazjoza psia- objawy i leczenie

18 września 2018

Telazjoza psia wywoływana jest przez nicienie Thelazia callipaeda bytujące w worku spojówkowym. Choroba jest przenoszona przez muchówki z rodzaju Drosophila. W poniższym artykule opowiemy ci jak może wyglądać zakażenie, leczenie i jakie objawy dajetelazjoza psia.

Przyczyny telazjozy u psa

Znana również jako ” robak wschodniego oka” ta infekcja oka jest pasożytniczą chorobą wywołaną przez robaki nicieni o długości od 7 do 17 milimetrów. Chowają się pod błoną powieki i wędrują kanałami nosowo-łzowymi (kanałami łzowymi).

telazjoza u psa

Transmitorem choroby jest muszka owocowa. Zasysa wydzielinę z oczu, a następnie składa tam jaja. Po wylęgu larwy żyją i rosną w worku spojówkowym i błonie przez trzy tygodnie.

Telazjoza oczna jest najczęstsza u psów i kotów, ale może również występować wśród innych gatunków zwierząt, w tym na wilki i lisy – niestety nawet ludzi.

Telazjoza psia – objawy choroby

Psy, u których występuje telazjoza, będą przejawiać problemy ze wzrokiem, na przykład:

  • nadmierne łzawienie
  • zapalenie spojówek
  • grudki na powiekach
  • mimowolne mrużenie powiek
  • wrzody
  • zapalenie rogówki

Jeśli leczenie telazjozy nie zostanie podjęte natychmiastowo – może to spowodować poważne infekcje, a liczba robaków może wzrastać wykładniczo, powodując tymczasową lub nawet trwałą ślepotę.

Przeczytaj także: Czosnek jako doskonały środek przeciw pasożytom

Możesz zauważyć, że oko lub oczy twojego psa są zaognione i wydzielają białą lub zielonkawą substancję. Substancja następnie przyciąga więcej much i rozprzestrzenia chorobę. Twój pies będzie również zachowywał się inaczej i będzie próbował pocierać oczy czy drapać z powodu denerwującego swędzenia.

Musisz zwrócić uwagę na muchy latające w pobliżu twojego psa. Oznacza to, że odżywiają się jego wydzieliną oka. Jeśli ostrożnie otworzysz powiekę psa, zobaczysz chude białe robaki przemykające przed siatkówką, próbujące ukryć się przed światłem.

Dowiedz się także: Częste choroby starych psów

Telazjoza -zapobieganie i leczenie

Bądź ostrożny, jeśli twój pies mieszka na zewnątrz w budzie lub w pobliżu drzew owocowych, ponieważ tam żyją muszki owocowe. Ponadto zwracaj uwagę na odpady organiczne, które zostawiasz w domu na więcej niż przez jeden dzień. Przyciągają one owady.

Przeczytaj także:Jak rozpoznać ból u twojego psa

Zalecamy również stosowanie ochronnych „kropelek”; zapobiegają one wzrostowi pcheł, kleszczy i innych pasożytów, takich jak larwy much. Należy używać takich lekarstw przez cały rok, ale latem należy zachować szczególną ostrożność. Wtedy jest najwięcej obecnych chorób zakaźnych i bakteryjnych.

leczenie psa

Jeśli masz małe dzieci w domu – między trzecim a szóstym rokiem życia -zachowaj szczególna ostrożność. W końcu są one podatne na infekcje, szczególnie latem i jesienią, kiedy muchy są najbardziej aktywne.

Po zidentyfikowaniu robaków w psim oku, natychmiast udaj się do weterynarza, aby kontynuować profesjonalne usuwanie nicieni. Zabieg wykonuje się ręcznie za pomocą pęsety lub jałowych wacików po uprzednim oczyszczeniu oka solą fizjologiczną.

Dodatkowo, weterynarz zastosuje leki, aby zapobiec pasożytom kontynuowanie wylęgu z innych faz. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na jaja, które są praktycznie niewidoczne. Jeśli w odpowiednim czasie wyleczysz tę chorobę, objawy powinny ustąpić nawet po trzech dniach.

Psy z bardziej poważnymi powikłaniami, takimi jak owrzodzenia lub zapalenie rogówki, powinny zostać poddane leczeniu, gdy weterynarz upewni się, że w ich oczach nie ma już robaków.