Szczekanie psa – 6 doskonałych rad aby przestał to robić

13 lipca 2018
Szczekanie psa jest dla ciebie kłopotliwym problemem i nie wiesz jak temu stawić czoła? Jako właściciel czujesz się bezradny?

Szczekanie ma kilka znaczeń. Psy szczekają, aby nas ostrzec przed jakimś niebezpieczeństwem, pragną wyrazić uczucie szczęścia. Są jednak chwile, kiedy szczekanie staje się nieznośne i uciążliwe. Poniżej znajduje się kilka pomysłów jak temu zaradzić.

Szczekanie psa i sześć pożytecznych porad co zrobić, aby przestał

Przede wszystkim pamiętaj, że szczekanie to jeden ze sposobów komunikowania się psa. Nawet jeśli prawdą jest, że to ty jako „przywódca stada” musisz to kontrolować  aby nie stało się koszmarem.

wyjący pies

Niektóre rasy psów szczekają więcej niż inne. Wszystko zależy od tego na ile jesteś w stanie tolerować ten hałas. Najprawdopodobniej będziesz musiał zastosować się do następujących rad, aby twój pies przestał szczekać:

1. Dbaj o jego poprawne zachowanie

Znajdź sposób, aby uciszyć swojego psa kiedy za często szczeka. To może być spojrzenie, specyficzny dźwięk (na przykład „nie”) lub fizyczny kontakt (delikatny dotyk). Wszystko stanie się o wiele łatwiejsze, gdy twój pies zrozumie dany znak, aby zaprzestać szczekania.

Należy jednak pamiętać, że może przestać szczekać na kilka chwil, a następnie wrócić do swojego „śpiewania”. Dzieje się tak dlatego, że jego mózg wciąż percypuje coś złego. Nie poddawaj się po pierwszej próbie.

Nie zapominaj, że zwierzęta potrzebują cierpliwości i wielu powtórzeń, aby skojarzyć komendę z wymaganym zachowaniem oraz czasu aby stała się ona przyzwyczajeniem.

2. Przerwij mu

Jeśli twój pies szczeka, aby zwrócić na siebie uwagę musisz do tego odpowiednio podejść. Szczekanie psa musi się skończyć, jeśli robi to w celu dostania pożywienia kiedy nie jest na nie pora lub gdy przerywa ci jak rozmawiasz przez telefon lub gdy oglądasz telewizję.

Inną sprawdzającą się techniką jest ignorowanie szczekania, gdy tylko pragnie zdobyć twoją uwagę. Najprawdopodobniej po pewnym czasie będzie miał dość i przestanie.

Jeśli będziesz robił wszystko co mu się podoba, pies będzie wiedział, że może wyegzekwować te rzeczy za pomocą szczekania. Co więcej będzie to robił każdego dnia.

3. Uspokój go

Zarówno ty, jak i twój pies musicie uzbroić się w cierpliwość by trening przynosił owoce. Będzie znacznie gorzej, jeśli szczekanie będzie działało ci na nerwy. W efekcie stracisz zdolność do korygowania zachowania swojego podopiecznego.

Pamiętaj też, że zwierzęta odwzajemniają nastrój właściciela. Jeśli jesteś rozdrażniony i nerwowy, pies też będzie. Twój pies będzie posłuszny twoim rozkazom, jeśli będziesz spokojny i zdecydowany. Weź głęboki oddech zanim będziesz go chciał zbesztać.

4. Przejmij kontrolę

Nie zapominaj, że w tej relacji jesteś przywódcą stada. Jeśli pies szczeka ze wzgledu na jakiś przedmiot, sytuację lub osobę, zbliż się do niego i pokaż mu kto tu jest szefem. Zademonstruj prawo wyższości nad obiektem. W ten sposób zwierzę uświadomi sobie, że nie ma się czym martwić.

Użyj swojego ciała i odpowiedniej postawy, aby zbudować niewidzialną ścianę, której nie będzie mógł przeniknąć. Będziesz zaskoczony rezultatem jaki wywrze to na twoim zwierzaku.

5. Przekieruj energię

Szczekanie to kolejny sposób na spalenie przez psa nadmiernej energii. Czy granie w gry, zabawy i ćwiczenia nie byłyby najlepszym sposobem na jej spalenie? Zabieraj psa na spacer każdego dnia. Nawet jeśli jest to tuż za blokiem. Niech przyniesie piłkę lub zabawkę. Rób wszystko, aby spalił cały nadmiar energii.

szczekanie psa co robić żeby przestał

6. Postaraj się o profesjonalną pomoc

Jeśli nie potrafisz powstrzymać szczekania psa, nie ma nic złego w poproszeniu o pomoc profesjonalistę. Opinie i rady weterynarza lub trenera mogą być właśnie tym, czego potrzebujesz. Musisz jak najszybciej zaradzić złemu zachowaniu psa.