Szczekanie na wszystko dookoła – co jest przyczyną?

10 sierpnia 2018
Czasami nadmierne szczekanie psa może wymknąć się spod kontroli. Dowiedz się o kilku krokach, które możesz podjąć, aby oduczyć psa tego nawyku

Szczekanie psa jest sposobem na komunikowanie się praktycznie w każdej sytuacji. Może być oznaką radości, czasami może być to sygnał ostrzegawczy o nadchodzącym niebezpieczeństwie. Jak wszyscy wiemy wylewne szczekanie może stać się poprostu denerwujące.

Co zrobić, aby pies zaprzestał szczekania w każdej sytuacji, nie koniecznie – konieczniej!

Pierwszą rzeczą jaką należy zrozumieć podczas procesu oduczenia psa nawyku nadmiernego szczekania jest powód, dla którego to robi.

Sytuacje, które powodują nadmierne szczekanie psa

Tego typu nawyki, jeśli są głęboko zakorzenione w zachowaniu psa, nie zawsze jest łatwo zmienić. Do problemu należy podejść z dużą dozą cierpliwości. Powinieneś również spróbować zrozumieć przyczyny, które mogą prowadzić do takiego zachowania.

Stres

Psy mają podstawowe potrzeby, które wykraczają daleko poza zakres pożywienia. Chodzi o: towarzystwo, codzienne spacery, wystarczającą ilość miejsca w domu i wiele innych aspektów.

Jeśli te podstawowe potrzeby nie zostaną spełnione, pies może nadmiernie szczekać. Jest to jego sposób na wyładowanie nagromadzonego stresu.

W sytuacjach skrajnie stresujących, przemocy, nadmiernej samotności, niewielkiej przestrzeni lub ogólnej frustracji – szczekanie może być jedynym sposobem na wyrażenie swoich potrzeb i emocji i pozbycie się napięcia.

Samotność

Psy podobnie jak ich właściciele są istotami bardzo społecznymi. Czują potrzebę codziennej interakcji z otoczeniem – szczególnie dotyczy to bardzo aktywnych psów.

Jeśli pies byłby zwierzęciem żyjącym na wolności, w naturze przebywałby ze swoją watahą przez 24 godziny na dobę – nawet w momencie odpoczynku, gdzieś w pobliżu znajdowałby się inny pies do obserwacji otoczenia, zabawy i spędzania wspólnego czasu.

Szczekający pies co zrobić, aby pies przestał szczekać

Dlatego też, jeśli planujesz zostawić psa samego na dłuższy czas – najlepszym rozwiązaniem byłoby prawdopodobnie znalezienie kogoś  lub rówieśnika, który dotrzymywałby mu towarzystwa.

Lęk separacyjny

Ten problem jest ściśle związany z poprzednim – samotnością. Jeśli nasz zwierzak zostaje sam w domu bez kontroli lub nadzoru – lęk separacyjny może przełożyć się na jego zachowanie, takie jak: gryzienie mebli lub szczekanie.

Jeśli tak właśnie dzieje się w przypadku Twojego psa najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie źródła problemu i próba wyleczenia lęku separacyjnego poprzez zapewnienie psu dobrego samopoczucia, spokoju i komfortu.

Problemy społeczne

Nawet psy, które są nieustannie zabawiane i mają rozrywkę mogą czasami szczekać na przedmioty, pojazdy lub ludzi. Może się tak zdarzyć, jeśli pies nie rozwinął w normalny sposób zdolności społecznych, gdy był jeszcze szczeniakiem.

W rezultacie obawia się on codziennych bodźców, takich jak: hałas, dzieci, rowery i rowerzyści itp. Jeśli szczekanie psa jest bardzo przesadne być może konieczne będzie skonsultowanie się z wykwalifikowanym specjalistą.

Nadmierna stymulacja

Istnieją psy bardzo wesołe i żywiołowe, szczególnie jeśli są jeszcze szczeniętami, które oddają się pokusie szczekania przy najmniejszym wpływającym na nie bodźcu. Zwykle dzieje się tak, gdy pies bawi się z innymi zwierzętami, odkrywa nowe rzeczy, robi coś co sprawia mu przyjemność lub jest pobudzony w inny sposób.

Czasami odczuwane przez niego emocje są na tyle silne, że szczeniak się nie kontroluje i może nawet oddać mocz!

W takich przypadkach sztuczka polega na nagradzaniu spokojnego zachowania ze strony psa i unikaniu karania go za tego typu zachowania, które tak naprawdę są mimowolne.

Unikaj sytuacji, które sprawiają, że Twój pies jest sfrustrowany

Są sytuacje i zabawy, które mogą sprawiać, że Twój pies jest sfrustrowany. Zabawa z laserowymi światłami, których pies tak naprawdę nie może złapać, może wydawać się zabawna. W rzeczywistości powoduje u psa wielką frustrację, co oczywiście będzie miało później wpływ na jego zachowanie.

Zdrowie, podeszły wiek, a nawet głuchota

Niektóre psy wraz z upływem wieku zaczynają tracić słuch lub wzrok – nieoczekiwaną konsekwencją takiej sytuacji może być fakt, że pies zacznie dużo więcej szczekać.

Zwierzęta, które cierpią na tego typu schorzenia wymagają specjalnej uwagi i komfortu ze względu na swój stan. Jeśli mieszkasz ze starszym psem lub opiekujesz się nim ważne jest, abyś był wyrozumiały i pełen szacunku. Pamiętaj, że to tylko żywa, poczciwa istota, która osiągneła sędziwy wiek.

Strach

Wszelkie trudne i traumatyczne przeżycia, przez które przeszedł Twój pies w ciągu swojego życia mogą generować fobie związane z konkretnymi sytuacjami, ludźmi lub przedmiotami.

Weź ten fakt pod uwagę i zrozum, że być może jego szczekanie jest swego rodzaju obroną przed czymś co w jego oczach jest niebezpieczeństwem.

Kilka przydatnych sztuczek, które mogą powtrzymać psa przed szczekaniem

Jeśli masz do czynienia z psem, który szczeka na każdy mały drobiazg w jego otoczeniu, dobrze jest zapoznać się z poniższymi wskazówkami:

  • Najważniejszą rzeczą jest stworzenie atmosfery relaksu i spokoju dla Twojego zwierzaka. Zrób to zarówno w domu, jak i poza nim. Głaskanie, masowanie i nagradzanie są doskonałym sposobem na zmotywowanie psa do lepszego zachowania.
  • Nie ma potrzeby krzyczenia na psa, jeśli szczeka na wszelkie, nawet niewielkie bodźce, a tymbardziej nie powinieneś stosować kar cielesnych. Traktowanie psa w ten sposób może jedynie pogorszyć problem.
Pies ujada co zrobić, aby pies przestał szczekać

  • Psy, które mają skłonność do nadmiernego szczekania często wymagają odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Nie musisz poddawać go rygorystycznemu reżimowi treningowemu. Upewnij się jednak, że otrzymuje  odpowiednią dawkę codziennych, spójnych i umiarkowanych spacerów.
  • Jeśli Twój pies nadmiernie szczeka na ulicy kiedy napotka swoich czworonożnych przyjaciół, spróbuj oprzeć się pokusie pociągnięcia za smycz. Zwiększy to jedynie poczucie napięcia lub stresu u Twojego psa. Postaraj się kontynuować spacer jakby nic się nie stało.
  • Jeśli chcesz, aby Twój pies miał spokojne podejście do życia, ważne jest, abyś Ty również tak postępował – o ile jest to możliwe i nie zagraża jego bezpieczeństwu.