Psy ras północnych – charakterystyka

22 Sierpień, 2018
Dzięki grubej sierści, psy te potrafią wytrzymać niskie temperatury i pracują, ciągnąć sanie w zimnych krajach, z których pochodzą.
 

Psy ras północnych są łatwe do rozpoznania, ponieważ mają gęste futro, które pozwala im na chodzenie po śniegu i przebywanie w niskich temperaturach. Z poniższego artykułu dowiesz się co nieco o niektórych psach ras północnych.

Czym są psy ras północnych?

Chociaż obecnie można je znaleźć prawie wszędzie, psy ras północnych i zaprzęgowych były kiedyś hodowane w środowiskach, które praktycznie zawsze są zimne.

Dlatego też psy te mają grubą sierść i nadają się do ciągnięcia zaprzęgu. Oto niektóre rasy, które znajdują się w tej grupie:

1. Husky syberyjski

Lista psów ras północnych nie może się obyć bez najsłynniejszego ze wszystkich psów. Husky syberyjski – którego zdjęcie znajduje się na początku tego artykułu – został stworzony przez plemię, aby zapewniać ludziom towarzystwo, wypasać jelenie, ciągnąć sanie i ogrzewać dzieci.

Przypominający wilka pies, jest średniego rozmiaru, ma bardzo grubą białą sierść z czarnymi lub brązowymi łatami oraz, najczęściej, jasnoniebieskie oczy.

Rasa ta jest inteligentna, wyje zamiast szczekać i uwielbia życie w stadzie. Dodatkowo psy te są w stanie wytrzymać duży wysiłek fizyczny.

2. Samojed

Czy wiesz, że rasa ta znana jest też jako „uśmiechający się samojed”? Otrzymała taki przydomek ze względu na wyjątkowy wygląd pyska. 

Jest to rasa wywodząca się z północnej Rosji. Koczownicy hodowali samojedy, aby pomagały w wypasaniu zwierząt, ciągnięciu sań, a także, podobnie jak husky, ogrzewały nocą właścicieli.

 
samojed

Samojed ma podwójną warstwę sierści i jest całkowicie biały, wyjątek stanowią tylko oczy i nos, które są czarne. Jego kolejną cechą charakterystyczną jest ogon, który wygląda jak „haczyk” i zawija się na grzbiecie psa.

Samojedy to niezwykle energiczne i szczęśliwe psy, nawet w starszym wieku. Z tego względu nie nadają się na bycie psami obronnymi.

3. Alaskan Malamute

To jeden z najstarszych psów zaprzęgowych. Z wyglądu przypomina wilka i jest w stanie ciągnąć duże ładunki nawet przez kilka kilometrów. Pies ten ma gęste futro w odcieniach szarości, czerni i bieli. Jego ogon także zawija się na grzbiecie, a jego uszy są spiczaste.

alaskan malamute

Alaskan malamute ma dosyć figlarną osobowość. Jest wierny swojemu właścicielowi i chroni dzieci. Lubi także otwarte przestrzenie i przebywanie na dworze. Rasa ta jest nieustraszona, bardzo energiczna i woli żyć z innymi psami w stadzie.

 

4. Elkhund

Ten pies rasy północnej narodził się w Europie, a dokładnie rzecz biorąc w Norwegii, gdzie był uznawany za psa narodowego. Po norwesku, elkhund oznacza „łowca łosi”, ponieważ właśnie do tego celu były początkowo wykorzystywane.

elkhund

Obecnie rasa ta jest też wykorzystywana do polowań, zaganiania stada i pełni rolę psów obronnych. Psy tej rasy potrafią wytrzymać długie ćwiczenia i niskie temperatury.

Są znane ze swojej odwagi, nie boją się zwierząt, które są od nich większe. Sierść tego psa jest połączeniem szarości, czerni i bieli, a jego ciało jest zbite i silne.

5. Karelski pies na niedźwiedzie

Ostatni pies z ras północnych na tej liście pochodzi z Karelii w Finlandii i początkowo był psem myśliwskim (szczególnie wykorzystywanym do polowania na niedźwiedzie, skąd wywodzi się jego nazwa).

Jego gruba, czarna sierść z białymi plamami pozwala mu na przebywanie w surowym klimacie skandynawskim.

karelski pies na niedźwiedzie
 

Rasa ta jest bardzo stara. Psy karelskie są średniego rozmiaru, mają krzepkie i silne ciała, spiczaste uszy i gruby, wygięty w łuk ogon. Ponadto, psy te są odważne, zwinne i bardzo wytrwałe. Wszystkie zmysły tej rasy są dobrze rozwinięte, a w szczególności wzrok i węch.

Jeśli chcesz zostać właścicielem psa rasy północnej, musisz zwrócić szczególną uwagę na jego potrzeby, ponieważ psy te nie są w stanie wytrzymać wysokich temperatur i potrzebują dużo ruchu każdego dnia.