Przywoływanie psa – najskuteczniejsze sposoby

23 sierpnia 2018

Czasem starasz się zawołać swojego psa, aby do Ciebie przyszedł, a on całkowicie Cię ignoruje? Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to niezwykle frustrujące. Możliwe, że wypróbowałeś już wszystkiego, aby Twój przyjaciel słuchał wydawanych przez Ciebie komend, ale nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Dzisiaj podzielimy się z Wami najskuteczniejszymi sposobami na przywoływanie psa.

Istnieje naprawdę wiele różnych metod i taktyk. Nie jest łatwą rzeczą nauczenie zwierzęcia, aby reagowało na nasze polecenia. Jeżeli jednak uzbroimy się w cierpliwość, a przy tym zdobędziemy wiedzę na ten temat – to możemy to osiągnąć! My Wam w tym pomożemy!

Przywoływanie psa – krok po kroku

Twój pies zazwyczaj reaguje na przywoływanie jedynie nieśmiałym spojrzeniem i niczym poza tym? Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to bardzo irytujące i nieznośne. Oto jak to zmienić krok po kroku:

Przywoływanie psa – ćwiczenia ze smyczą

W tym ćwiczeniu polecamy wykorzystanie smyczy, która jest wyciągana. Będzie ona pozwalała Twojemu psu na swobodne poruszanie się na niewielki dystans między wami. Pomoże to w nauce komend.

Niezwykle istotne jest to, aby mieć właściwe podejście do zwierzaka: miej świadomość, że pies nie będzie Ci posłuszny od razu i będzie potrzebował troszkę czasu, aby zrozumieć to czego od niego oczekujesz.

trening psa

Uzbrój się w dużą ilość cierpliwości. Twój pies jest w stanie odczuwać, gdy jesteś na niego zły lub nim zawiedziony. W ten sposób możesz przypadkowo osiągnąć rezultaty wręcz przeciwne do oczekiwanych.

Zacznij od bardzo krótkich ćwiczeń na smyczy, ponieważ zwierzęta mają ograniczony czas, w którym są w stanie utrzymać koncentrację na wysokim poziomie. Nigdy nie podnoś głosu na psa, jeżeli nie stosuje się do Twoich poleceń, bo możesz go przestraszyć i zrazić, co może skutkować tym, że nie będzie chciał współpracować w przyszłości.

Pociągaj delikatnie smycz, mówiąc do zwierzaka „chodź”– co ma celu pomoc w przekazaniu mu tego, czego od niego oczekujesz.

Poszukaj odpowiedniego miejsca

Środowisko, w którym trenujesz ze swoim psem powinno być dla niego znajome i posiadać jak najmniej elementów, które mogą was rozpraszać. W ten sposób pies będzie mógł się w pełni skoncentrować na nauce. Nie zapomnij poinformować swojej rodziny, że odbywacie z psem trening – w przeciwnym razie mogą oni również rozpraszać zwierzaka.

Pracuj razem z psem

Nigdy nie wydawaj komendy będąc nieruchomy. Postarać się być aktywny i używać mowy ciała, która sprawi, że pies będzie Cię lepiej rozumiał. Na przykład powiedz: „Chodź”, a następnie zrób kilka szybkich kroków wstecz.

W ten sposób pies instynktownie będzie chciał podejść bliżej w Twoją stronę. Powtarzaj tę czynność wiele razy, dając psu możliwość połączenia Twoich zachowań i słów z tym, jak ma się zachowywać.

Używaj swoich rąk

Gestykulacja jest czymś co psy bardzo często rozumieją lepiej niż słowa. Jest ona bardzo pomocna przy wykonywaniu komend. Przy poleceniu „Chodź” postaraj się pokazać rękoma siebie samego.

Wykonaj gest przywitania, trzymając obie ręce przed sobą. Za każdym razem, gdy to robisz – używaj jednocześnie komend słownych. Pomoże to psu połączyć wszystkie elementy w jedną całość, sprawiając, że będzie się szybciej uczył.

Oglądaj się za siebie

Jednym ze sposobów na przywoływanie psa jest oddalanie się od niego na kilka kroków i oglądanie się wstecz. Pies zazwyczaj będzie za Tobą podążać. Mów do niego „Chodź tutaj” i pozwól mu się dogonić.

Zawsze używaj wsparcia pozytywnego

W momencie, gdy Twój przyjaciel Cię nie słucha, to krzyk nie okaże się w żaden sposób pomocny. Jednakże jeżeli będziesz psa wynagradzać w jakiś sposób za każdy mały sukces, to zwierzę będzie utożsamiać trening z czymś przyjemnym, co z pewnością będzie skutkowało tym, że stanie się bardziej posłuszny.

Zwiększaj odległości i natężenie czynników rozpraszających uwagę

Domyślnym celem naszego treningu będzie to, aby pies do nas podbiegał za każdym razem, gdy go przywołujemy. Aby to osiągnąć, musimy dodawać elementy rozpraszające jego uwagę. Możesz trenować np. w parku, gdzie uwaga psa może być skupiona na wielu otaczających rzeczach.

pies zabawa

Gdy już tam jesteście, zacznij naukę z wykorzystaniem smyczy i postaraj się być na początku bardziej statyczny. W chwili, gdy nasz czworonożny przyjaciel wykonuje wyuczone komendy, zdejmij smycz i zobacz jak reaguje bez niej. Pamiętaj, aby nie odchodzić zbyt daleko na początku.

Co myślicie na temat dzisiejszych wskazówek? Czy przywoływanie psa stało się bardziej efektywne?