Przebywanie w samotności – jak przyzwyczaić psa

24 lipca 2018
Psy są niesamowicie towarzyskimi zwierzętami i potrzebują kontaktu z innymi. Nie oznacza to, że nie powinny nigdy przebywać w samotności a jedynie, żebyśmy dołożyli wszelkich starań, by nie odczuwały stresu lub smutku w przypadku gdy tak się zdarzy.

Przebywanie psów w samotności to tylko jedna z tych kwestii, których ludzie obawiają się przed adopcją nowego zwierzaka. Co pies będzie robił w trakcie, gdy właściciele idą do pracy lub na zakupy?

Bardzo dużo ludzi w tym przypadku ostatecznie nie decyduje się na posiadanie psa, bojąc się, że zwierze będzie cierpiało lub niszczyło dom. W tym artykule postaramy się dać Wam kilka wskazówek mogących sprawić, że przybywanie psa w samotności nie będzie takie straszne.

Przebywanie psa w samotności – najlepsze wskazówki

Niektóre zwierzęta spędzają wiele godzin w domu samotnie, co może skutkować wystąpieniem syndromu znanemu jako niepokój lub lęk separacyjny. W przypadku, gdy psy nie mają żadnego towarzystwa, mogą zacząć płakać, wyć, załatwiać się w domu albo niszczyć cokolwiek co stanie na ich drodze.

Pamiętaj: psy są zwierzętami towarzyskimi i posiadają silną potrzebę przebywania z innymi istotami. Nie oznacza to, że musisz siedzieć całymi dniami w domu, żeby zapobiegać smutkowi u Twojego zwierzaka. Zamiast tego, wystarczy zastosować kilka środków ostrożności i zmienić parę nawyków:

1. Zacznij w momencie, gdy pies jest jeszcze szczeniakiem

W chwili, gdy pies wkroczy do Twojego domu należy niezwłocznie nauczyć i przyzwyczaić go do tego, że przebywanie w samotności jest czymś normalnym.

Na początku powinny to być krótkie okresy, a z czasem okresy systematycznie wydłużane – siedem lub nawet osiem godzin. W konsekwencji z upływem czasu pies zacznie odbierać to jako coś całkowicie naturalnego.

Bardzo dużo ludzi adoptuje zwierzęta w okresie wakacyjnym. Robią to, żeby wykorzystać ten czas na wypoczynek, a także na systematyczne i powolne przyzwyczajanie psa, że ich właściciele nie zawsze będą w pobliżu.

2. Upewnij się, że pies ma wystarczająco dużo ruchu

Niewystarczająca aktywność fizyczna może zdecydowanie wpływać na humor Twojego psa. W przypadku, gdy zabierzesz go na spacer przed pójściem do pracy,  Twój pies będzie miał okazję na odpoczynek w czasie, gdy nie ma Cię w domu.

Wstawaj pół godziny wcześniej i wyprowadzaj psa na spacer do parku albo w okolicach domu.

Pies sam w domu

Ważne, żeby pies miał możliwość wykorzystania choć części energii, którą odzyskał przez całą noc odpoczynku. W tym przypadku pies będzie się zachowywać spokojnie przez kilka pierwszych godzin po porannym spacerze.

3. Nie żyj w pośpiechu

Inną metodą jest zadbanie o swoje własne nawyki. Jeżeli wstajesz 10 minut przed czasem, w którym musisz opuścić dom to prawdopodobnie będziesz w stanie nerwowego pośpiechu. Jeśli będziesz mieć więcej czasu na przygotowanie się do wyjścia, będziesz się zachowywać zdecydowanie bardziej spokojnie, a Twój pies skojarzy Twoje wyjście z czymś przyjemnym.

Poza tym nie zalecamy większego kontaktu z psem 15 minut przed naszym wyjściem.Twój pies zachowa wtedy większy spokój i będzie bardziej przygotowany na przebywanie w samotności. Jeżeli w tym czasie zaczniesz się z nim bawić, to możesz go jedynie rozbudzić.

Postaraj się do niego nie mówić, nie głaskać, bo może to sprawić, że Twoje wyjście będzie dla niego cięższe do zaakceptowania.

Dodatkowo nigdy nie żegnaj się z psem w przesadny sposób. Przykładowo w taki jakbyś miał już go nigdy więcej nie zobaczyć. Zwierzęta odbierają takie sytuacje jako coś negatywnego i działa to na nie niezwykle emocjonalnie. Nie miej wyrzutów sumienia w przypadku, gdy nie powiesz mu „do widzenia” przed zamknięciem drzwi na klucz.

4. Zostawiaj psu jedzenie i zabawki

Kiedy wychodzisz z domu, nie zapomnij zostawić swojemu psu jedzenia w celu zapewnienia mu rozrywki i przyjemności. Psy po posiłku  zazwyczaj kładą się do legowiska i odpoczywają, jednocześnie trawiąc zjedzony posiłek.

Idealnym pomysłem jest zostawienie mu również jego zabawek i przedmiotów, które darzy sympatią. Może się nimi bawić i gryźć przez kilka godzin.

5. Posprzątaj dom i zostaw włączoną muzykę

Upewnij się, że nie zostawiłeś żadnych rzeczy w zasięgu jego oczu, bo mogą zostać przypadkowo zniszczone pod Twoją nieobecność. Unikaj zostawiania otwartych drzwi na balkon i do innych pomieszczeń.

Jeśli posiadasz na podwórku basen – upewnij się, że pies nie będzie miał do niego dostępu. Postępuj podobnie w przypadku wszystkich miejsc jakie mogą być uważane za potencjalnie niebezpieczne.Pies robiący bałagan

Aby zapobiegać poczuciu samotności i smutkowi odczuwanemu przez zwierzę można zostawić włączone radio lub telewizor. Oczywiście pies nie będzie w stanie zrozumieć przekazu, ale przynajmniej nie będzie musiał przebywać w całkowitej ciszy.

6. Wybierz specjalne pomieszczenie

Ostatnią wskazówką jaką zaproponujemy jest wybór specjalnego pomieszczenia dla zwierzaka, bez dostępu do innych przestrzeni domu. Przykładowo może to być kuchnia. Pies powinien mieć przy sobie wszystkie jego rzeczy osobiste takie jak legowisko, zabawki, miski na wodę i jedzenie.

Pod żadnym pozorem nigdy go nie przywiązuj, gdy jest sam w domu. Pozwól psu na swobodny ruch. Ewentualnie pozamykaj miejsca, w których nie życzysz sobie, żeby przebywał pod Twoją nieobecność. Wszystkie te zabiegi powinny sprawić, że przebywanie w samotności nie będzie już większym problemem.