Poznaj 5 najposłuszniejszych ras psów

16 sierpnia 2018
Chociaż cecha ta powiązana jest z inteligencją, jeśli chcesz, aby Twój pies był posłuszny, musisz nauczyć go tego w młodym wieku.

Posłuszeństwo psa zależy od tego jak był tresowany od lat szczenięcych. Jednakże prawdą jest też, iż niektóre z ras psów są posłuszniejsze, niż inne. Z tego artykułu dowiesz się, które rasy są najposłuszniejsze.

Które z ras psów są najposłuszniejsze?

Posłuszeństwo zazwyczaj powiązane jest z inteligencją, ponieważ wszystkie z wymienionych poniżej ras są również uznawane za inteligentne. Jednak, aby Twój pupil wykonywał Twoje polecenia – musisz wcześnie zacząć go tresować oraz stosować system nagród i kar.

Jeśli nie masz zbyt dużo czasu lub cierpliwości, aby tresować czworonoga, najlepiej abyś wybrał jednego z naturalnie posłusznych psów z poniższej listy.

1. Border Collie

Psy tej rasy nie tylko są uznawane za najinteligentniejsze, ale też za najposłuszniejsze. Według niektórych badań i dowodów, rasa ta posiada umiejętność rozumienia nowych poleceń już za piątym razem. Za pierwszym razem słucha też 95% otrzymywanych poleceń.

Border Collie – jak widać na zdjęciu na górze artykułu – jest jedną z ras, które wygrywają najwięcej konkursów zręcznościowych. Konkursy te obejmują przeprowadzania psów przez trudne tory przeszkód, co pokazuje inteligencję, posłuszeństwo, skupienie, zręczność oraz towarzyskość psów.

2. Pudel

Rasa ta nazywana również Caniche należy do grupy retrieverów, która od samego początku powiązana była z arystokracją i szlachtą. To niezwykle radosne, aktywne i figlarne zwierzęta. Trudno je rozproszyć, więc łatwiej nauczyć je posłuszeństwa i zręczności.

Pudle są energiczne, metodyczne i nigdy się nie poddają. Dlatego były wykorzystywane przy polowaniach, ale też jako psy obronne i ratownicze.

jedna z ras psów

3. Owczarek niemiecki

Jeśli chodzi o owczarki niemieckie to zapewne wyobrażasz sobie psy policyjne, ponieważ policja preferuje tę rasę ze względu na jej inteligencję, posłuszeństwo oraz czujność. Owczarki pracują też jako psy ratownicze, obronne oraz pełnią rolę psów przewodników dla osób niewidomych.

Nie ma wątpliwości, że jest to jedna z najposłuszniejszych ras psów zwłaszcza, jeśli ich tresura zaczyna się już od lat szczenięcych. Istnieje nawet specjalny sport tylko dla owczarków niemieckich, który ma na celu zachowanie cech i umiejętności charakterystycznych dla tej rasy.

owczarek niemiecki

4. Golden Retriever

Rasa ta jest obecnie najpopularniejsza na świecie. Rodziny z małymi dziećmi głównie wybierają te łagodne i przyjazne psy. Golden retrievery są niezwykle radosne, uczuciowe, pewne siebie i spokojne, dzięki czemu idealnie się nadają do bycia pupilami!

Golden Retriever jest bardzo inteligentny i musi być tresowany od najmłodszych lat, aby uwolnić jego energię. Psy te pełnią też role psów przewodników, opiekunów lub ratowników.

Ponadto golden retrievery potrafią długo być cicho i pozostawać w pozycji siedzącej, jeśli otrzymają od właściciela taką komendę – co świdczy o ich cierpliwości.

golden retriever

5. Doberman

Oto Kolejny pies, który kojarzony jest z policją i pochodzi z tego samego kraju co owczarek niemiecki. Jednakże dobermany uważane są za bardziej agresywne i niebezpieczne, szczególnie ze względu na swój wygląd – spiczaste uszy i długi pysk.

doberman

Dobermany są niezwykle posłuszne, towarzyskie i wierne. Psy te bez problemu wypełniają komendy dawane im przez właścicieli. Oczywiście ma to miejsce tylko, jeśli są tresowane od małego.

Jedną z wad tej rasy jest jej wrażliwość: dobermany mogą zaatakować każdego, kogo uznają za zagrożenie dla swojej rodziny.

Gdybyśmy mieli stworzyć listę 10 najposłuszniejszych psów, następne na liście byłyby owczarki szetlandzkie, labrador retrievery, papillon, rottweilery oraz owczarki australijskie.