Pies próbował cię ugryźć? Dowiedz się dlaczego!

22 czerwca 2018

Właściciel psa nigdy nie spodziewa się, żeby jego własny pies mógł stracić kontrolę nad sobą i go ugryźć. Najprawdopodobniej widziałeś jak psy złoszczą się na inne psy lub nawet na ludzi, ale na pewno nigdy nie wyobrażałeś sobie, że twój pies może cię ugryźć.

Czy spotkała cię podobna sytuacja? Nie martw się, to nie jest nic wielkiego ani bardzo poważnego i na pewno sobie z tym poradzisz.

Ten artykuł zawiera informacje na temat potencjalnych przyczyn i podpowiada możliwe rozwiązania. Jednak nawet jeśli istnieje rozsądne uzasadnienie i rozwiązanie, tego typu zachowanie u psa nie powinno ono być ignorowane. Musisz działać szybko i stawić czoła sytuacji.

Dlaczego twój pies chciałby cię ugryźć?

Psy i ludzie żyli razem od wielu lat. Jednak psy przyjęły i zaadoptowały normy ludzkiego bytowania. Fakt ten dowodzi, że psy nie są agresywne. Jeśli twój zwierzak chciał cię ugryźć, nie oznacza to, że taka jest jego natura i nic nie możesz na to poradzić.

Mimo, że psy były w stanie dobrze dostosować się do ludzkich norm i zachowań – ich instynkty, wychowanie i wszystko, co przekazali ich przodkowie – nie może być tak po prostu wymazane z ich osobowości. Pomimo to niektóre zachowania mogą być kontrolowane.

co robić by twój pies cię nie gryźć

Powszechnie wiadomo, że wilki są przodkami psów. Chociaż wilki nadal są dzikimi zwierzętami, mają wiele wspólnych cech z psami. Na przykład są przyzwyczajone do życia w stadzie i na wolności. Czasami dostosowanie się do przysłowiowego życia w czterech ścianach dla psa nie jest łatwe, ponieważ nie jest to naturalne.

Jeśli od samego początku nie zostaną podjęte odpowiednie kroki związane z wychowaniem psa – w przyszłości może to skutkować problemami zachowawczymi. Ta „praca u podstaw” jest dobra do budowania miłości, uczucia, cierpliwości i co najważniejsze dobrych relacji społecznych.

Sens przynależności

Z drugiej strony należy pamiętać, że psy mają poczucie przynależności do stada. Zanim psy zostały udomowione, podobnie jak wilki, żyły w stadach i miały przywódcę. Chociaż psy nadal łatwo podporządkowują się przywódcy, jeśli odczują, że l „alfa”. Jeśli zwierzę poczuje, że nie nadajesz się do tej roli, będzie chciało zająć twoje miejsce. Jak on to robi? Walcząc za pomocą gryzienia.

Jak możesz nieświadomie sprawiać wrażenie, że nie jesteś dobrym przywódcą? Być może jesteś zbyt pobłażliwy wobec swojego psa. Jeśli pies wierzy, że może wszystko, stracisz nad nim kontrolę. A on stanie się nowym liderem alfa.

Co zrobić jeśli twój pies będzie próbował cię ugryźć

Jak wspomniano powyżej, jeśli twój pies próbuje cię ugryźć, jest to spowodowane brakiem autorytetu. Aby temu zapobiec lub zapobiec wystąpieniu ponownej sytuacji, musisz ustalić jasne reguły i je egzekwować.

Pies musi zrozumieć, że jesteś szefem w domu i musi robić to co mówisz. Równie ważne jest aby inni członkowie rodziny byli świadomi obowiązujących zasad mając na uwadze ciszę nocną, posiłki, gry i odpowiednie zachowanie.

Na przykład niektóre zasady muszą być ustalone tylko i wyłącznie dla psa; takie jak miejsce, gdzie może siedzieć, pokoje do których może wchodzić lub wszystko inne co uznasz za niezbędne dla poprawnego funkcjonowania twojego domostwa.

kara dla psa

Z drugiej strony, jeśli twój dorosły pies zachowuje się agresywnie może to być spowodowane brakiem socjalizacji. Mimo, że twój dorosły pies powinien obcować z innymi od maleńkości, nie oznacza to, że nie może zacząć doskonalić swoich umiejętności towarzyskich jako dorosły.

Na tym blogu znajdziesz wiele wskazówek dotyczących socjalizacji. W tym samym czasie możesz poprosić o poradę weterynarza, trenera psów lub psychologa zwierząt.

Ważne jest, aby nie szukać żadnych wymówek jeżeli chodzi o zachowanie psa. Od pierwszego razu, gdy twój pies spróbuje cię ugryźć, musisz natychmiast zająć odpowiednie stanowisko i zapobiec, aby podobna sytuacja nie miała miejsca w przyszłości.