Ostry ból brzucha u psa - przyczyny i objawy

15 Lipiec, 2019
 

Ostry ból brzucha u psów zwykle jest powodem cierpienia i może być związany z chorobami, takimi jak psie zapalenie otrzewnej. Wczesna diagnoza jest decydująca dla wprowadzenia skutecznego i natychmiastowego leczenia wymaganego w takich przypadkach.

Dlatego zapraszamy Cię do przeczytania tego artykułu i do zapoznania się z objawami i przyczynami ostrego bólu brzucha u psów.

Ostry ból brzucha u psów: czym jest i jak się rozwija

Ból brzucha jest częściej uważany za złożony objaw niż za patologię samą w sobie. Obejmuje objawy kliniczne, takie jak ostry ból, biegunka, wzdęcie brzucha, wymioty, niedożywienie, osłabienie, depresja itd.

Jak widać, ostry ból brzucha u psów jest prawie zawsze związany z patologiami, które zagrażają zdrowiu jamy brzusznej. Wśród nich najczęściej pojawiająca się patologia to psie zapalenie otrzewnej.

chory pies

Ale w niektórych przypadkach ból brzucha pojawia się w wyniku nasilenia pewnych przewlekłych patologii narządów jamy brzusznej.

Czym jest psie zapalenie otrzewnej?

Zapalenie otrzewnej jest ostrym i nagłym stanem zapalnym, który wpływa na tkanki tworzące jamę brzuszną (lub otrzewną). W rezultacie organizm gromadzi ogromną ilość płynu w okolicy otrzewnej, co powoduje obrzęk.

 

Ta intensywne zatrzymanie płynu często prowadzi do poważnego odwodnienia i zaburzeń równowagi elektrolitowej. Potwierdza to potrzebę bycia świadomym objawów i natychmiastowego udania się do weterynarza, aby pomógł Twojemu zwierzakowi.

Zazwyczaj psie zapalenie otrzewnej postępuje bardzo szybko. Wiele zwierząt ląduje w klinice weterynaryjnej będąc już w szoku lub w śpiączce. W takich przypadkach przed przystąpieniem do postawienia diagnozy prawdopodobnie specjalista natychmiast rozpocznie terapię przeciwszokową.

Objawy ostrego bólu brzucha u psów

Pierwsze objawy ostrego bólu brzucha u psów zazwyczaj nie są bardzo konkretne, ale łatwe do rozpoznania. Na początku zwierzę jest ciągle zmęczone, ciężko oddycha i ma mniejszy apetyt. Następnie pojawiają się drgawki, łzy lub jęki z powodu bólu, który odczuwa w brzuchu.

Następujące objawy są związane z postępem zapalenia otrzewnej w organizmie zwierzęcia:

 • Letarg
 • Zmiany w postawie i sposobie leżenia: psy często próbują znaleźć pozycję, w której ból mniej im przeszkadza.
 • Obrzęk brzucha i/lub twardy w dotyku brzuch.
 • Ostry ból: wiele psów może płakać z bólu przez zwykły dotyk lub tylko pocierając brzuch.
 • Biegunka: normalnie czarna.

Gdy stan zapalny przechodzi na jelita i żołądek często powoduje wymioty. Ponadto u wielu psów pojawia się też gorączka.

Podobnie jak w większości stanów patologicznych, objawy psiego zapalenia otrzewnej pogarszają się wraz z postępem choroby. W wielu przypadkach zwierzęta trafiają do lekarza już w stanie szoku.

 

W związku z tym wczesna diagnoza jest bardzo ważna, aby umożliwić skuteczne leczenie i uniknąć poważnych powikłań. Dlatego ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii, jeśli zaobserwujesz którykolwiek z opisanych powyżej objawów.

Przyczyny bólu brzucha

Większość rozpoznań ostrego bólu brzucha u psów jest związana z przyczynami endogennymi i zakaźnymi, takimi jak:

 • Wirusy, które wpływają na żołądek i/lub jelita.
 • „Grypa żołądkowa” (lub wirusowe zapalenie żołądka i jelit).
 • Zapalenie otrzewnej u psów.
 • Endopasożyty jelitowe lub żołądkowe.
 • Zakażenie macicy (zazwyczaj bakteryjne).
 • Dziury w żołądku lub jelitach.
 • Ropnie w śledzionie, wątrobie, trzustce lub jelitach.

Nieinfekcyjne przyczyny ostrego brzucha u psów

Wiele psów może cierpieć na ostry ból brzuch z powodu czynników niezakaźnych lub egzogennych, takich jak:

 • Zatrucie.
 • Guzy.
 • Choroby lub wrodzone deformacje.
 • Urazy w okolicy brzucha.
 • Przepuklina brzuszna.
 • Powiększenie żołądka.
 • Kamienie nerkowe lub w woreczku żółciowym.
pies u weterynarza a ból brzucha

Leczenie bólu brzucha u psów

Leczenie powinno zostać dobrane przez lekarza weterynarii po zdiagnozowaniu przyczyn ostrego bólu brzucha u zwierzęcia. Leki i procedury będą skoncentrowane na zwalczeniu lub kontrolowaniu choroby, która prowadzi do wspomnianych objawów.

 

Zasadniczo stosuje się terapie dożylne w celu walki z odwodnieniem i niedożywieniem. Można również podawać leki przeciwbólowe, aby złagodzić intensywny ból, który odczuwa pies.

Ponieważ powiązane z tą chorobą patologie mają tendencję do szybkiego postępu, interwencja chirurgiczna staje się konieczna w wielu przypadkach.

Galezowski, A. M., Snead, E. C. R., Kidney, B. A., & Jackson, M. L. (2010). C-reactive protein as a prognostic indicator in dogs with acute abdomen syndrome. Journal of Veterinary Diagnostic Investigation. https://doi.org/10.1177/104063871002200308

Ruaux, C. G. (2003). Diagnostic approaches to acute pancreatitis. Clinical Techniques in Small Animal Practice. https://doi.org/10.1016/S1096-2867(03)00072-0