Jak wyegzekwować szacunek od swojego psa

1 czerwca 2018
Psy są zwierzętami stadnymi. Musisz więc grać swoją rolę, jeśli chcesz, aby Twój pies Cię szanował.

Szacunek jest niezwykle ważnym aspektem relacji człowieka z psem. W tym artykule podzielimy się z Wami tym, jak możesz sprawić, by Twój pies Cię szanował.

Dlaczego Twój pies musi okazywać Ci szacunek

Psy pochodzą od wilków, które zawsze żyły w stadach. Są takie same i tak jak w każdym stadzie, potrzebują przywódcy. Jeśli im go brakuje, instynkt przetrwania prowadzi ich do niezależnego życia i zdominują każdego, kto stanie na ich drodze.

Psy potrzebują przywódcy. Będzie to ktoś, kto im pokaże, kto rządzi i jaką ścieżką ma podążać. Pamiętaj, że zwierzęta działają instynktownie, więc zawsze będą działać zgodnie z instynktem przetrwania.

Ten instynkt poprowadzi ich do zdominowania kogokolwiek, łącznie z Tobą, jeśli nie sprawisz, że Twój pies zacznie Cię szanować.

Pies okazujący szacunek

Co się stanie, jeśli Twój pies Cię nie szanuje?

Zachowanie Twojego zwierzęcia będzie nieodpowiednie i przełoży się na nieposłuszeństwo i agresję (nawet wobec Ciebie). Będzie próbował zwrócić na siebie Twoją uwagę.

Może tego dokonać na przykład poprzez niszczenie rzeczy, atakowanie członków rodziny lub nieustanne szczekanie, które będzie przeszkadzać sąsiadom i innym osobom w pobliżu. Szacunek jest kluczowy, aby zwierzę Cię słuchało i zachowywało odpowiednio.

Jak sprawić, aby Twój pies Cię szanował?

Zapomnij o karach, besztaniu, krzykach i biciu, bo to nie pomoże Ci w osiągnięciu zamierzonego celu. Na szacunek trzeba odpowiednio zasłużyć.

Pozytywne wzmocnienie jest najlepszym rozwiązaniem na uczenie psa czegokolwiek. Dlatego zalecamy kilka kroków, pozwalających zdobyć szacunek Twojego psa.

  • Nie pozwól swojemu psu spać na meblach w domu takich jak sofa czy łóżko. Nie pozwól mu mieć swojego legowiska w obszarach kluczowych dla życia w domu, takich jak przejścia czy drzwi. Jeśli to zrobisz, pies uwierzy, że jest liderem i ma prawo kontrolować to miejsce oraz przechodzące tamtędy osoby.
  • Nie pozwól psu być tym, kto decyduje o tym, kiedy się bawić. Najlepiej ustalić harmonogram jasno wskazujący, kiedy zabawa się zaczyna i kończy. Nawet w grach nie pozwalaj mu się ugryźć ani popchnąć.
  • Nigdy nie idź tam, gdzie jest, aby go pogłaskać i okazać uczucie, nawet jeśli wystawia brzuch i sprawia, że się uśmiechasz. Pamiętaj, że to Ty wydajesz polecenia. Jeśli Twój pies chce się pobawić lub przytulić, może do Ciebie przyjść sam lub wtedy gdy go zawołasz.
Spacer z psem

Inne przydatne wskazówki pomagające zdobyć szacunek psa

  • Pies powinien zawsze jeść po pozostałych członkach rodziny. To pomoże mu zrozumieć, że podlega normom, które ustanowiłeś.
  • Dodatkowo, nasz pupil nie powinien wchodzić przed nas podczas przechodzenia przez drzwi. To my prowadzimy i powinien o tym wiedzieć.
  • Zwierzę musi przestrzegać zasad obowiązujących w domu. Musi wiedzieć, gdzie może przebywać, a gdzie nie. Należy mu wyznaczyć stałe miejsce na legowisko i jedzenie.
  • Socjalizuj psa ze swoimi przyjaciółmi i sąsiadami. Nie można mu pozwolić uwierzyć, że jest przywódcą innych ludzi, ponieważ mogłoby to sprawić, że chciałby również przyjąć taką postawę w domu, a wtedy stracisz jego szacunek.
  • Naucz go podstawowych poleceń. Jeśli chcesz by, Twój pies okazywał Ci szacunek, ważne jest, abyś pokazał mu, czego chcesz. W związku z tym musisz nauczyć go podstawowych poleceń, których musi przestrzegać.
  • Zapewnij zwierzęciu odpowiednią ilość ruchu. Pies, który nie jest aktywny fizycznie i rzadko jest wyprowadzany na spacer, będzie nerwowy i zestresowany. Wtedy będzie znacznie trudniej zdobyć jego szacunek.
  • Jeśli po przybyciu do domu pies skacze na Ciebie i jest zbyt podekscytowany, nie zwracaj na niego uwagi. Musi zrozumieć, że zanim zostanie pogłaskany, musi się uspokoić.

Jeśli chcesz zdobyć szacunek swojego futrzanego przyjaciela, postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami. Jednak pamiętaj, aby nie przestawać okazywać mu miłości i uczuć, na które zasługuje. Dzięki temu jakość życia wszystkich domowników ulegnie znacznej poprawie.