Jak uspokoić psa, gdy się złości? Klika porad

13 lipca 2018
Niektóre psy mają tendencje do zachowań agresywnych bardziej niż inne

Temperament każdego psa zależy od jego charakteru. Czy można uspokoić psa, który się złości i jest agresywny? Istnieje kilka metod, które możesz wypróbować.

Istotną rolę odgrywają tu oczywiście czynniki genetyczne. Jednak zachowanie właściciela w znacznym stopniu wpływa na jego usposobienie. Psy z tendencją do zachowań agresywnych, potrzebują właściciela, który jest dla niego autorytetem i przed którym czuje respekt.

Oznacza to, że właściciel jest osobą dominującą nad psem i jest on w stanie zapanować nad nim w każdej sytuacji.Można zmienić zachowanie psa, który ma skłonności do zachowań agresywnych. Należy w tym przypadku zastosować właściwe metody. Jeżeli zwierzę jest traktowane źle, jego agresja wzrasta. Z drugiej strony, jeżeli jest traktowane z czułością i szacunkiem, zazwyczaj pokaże się ze swojej lepszej strony.

Kilka wskazówek jak uspokoić psa

1. Zachowaj spokój. Gdy starasz się uspokoić psa, najważniejszą rzeczą jest, by samemu zachować zimną krew. Jeżeli w tej sytuacji Twój pupil wyczuje strach, złość czy zdenerwowanie, dodatkowo spotęguje to jego agresję.

Gdy starasz się uspokoić psa, mów do niego spokojnym i łagodnym tonem. Zwróć uwagę na mowę Twojego ciała –  postawę i gesty, by dać mu znać, że zdecydowanie panujesz nad sytuacją.

pies na smyczy ciągnie, jak uspokoić psa

2. Cokolwiek robisz nigdy nie okazuj zachowania, które mogłoby być odczytane jako zagrożenie. Kiedy pies wpada w złość, może zacząć skakać czy biegać w sposób zupełnie nieprzewidywalny.

Gdy próbujemy go wtedy go złapać lub gonić, zazwyczaj pogarszamy jeszcze sytuację. Najlepiej jest pozostać nieruchomo, a kiedy musimy się ruszać, powinniśmy to robić spokojnie i powoli.

Należy pamiętać również, by nie stać przodem do psa czy wpatrywać się w niego. Pies może odczytać takie zachowanie jako zagrożenie. Jeżeli nie znasz psa, który zachowuje się w ten sposób w Twojej obecności, najlepiej jest po prostu powoli wycofać się i odejść.

Staraj się panować nad odruchem ucieczki biegiem, gdyż może to przestraszyć psa i sprowokować atak.

Klarowne polecenia oraz system wzmacniania zachowań pozytywnych

3. Dawaj psu jasne i klarowne polecenia. Pies, który się złości potrzebuje jasnych i spójnych poleceń. Błędem powszechnie popełnianym przez właścicieli psów jest wydawanie kilku poleceń jednocześnie.

„Przestań, cicho bądź, uspokój się ”, takie słowa często można usłyszeć, gdy właściciel stara się uspokoić psa – jednak wszystkie te polecenia wydawane jednocześnie jedynie pogłębiają jego niepokój.

Zamiast tego, daj psu jasne i stanowcze polecenia. Najpierw zawołaj go po imieniu, by przyciągnąć jego uwagę. Na przykład  „Brutus, cicho bądź ”. Następnie powtarzaj to samo polecenie, używając dokładnie tych samych słów do momentu, aż pies usłucha.

4. Nie strofuj psa. Jeżeli jest już po wszystkim, nie należy dawać psu reprymendy. Z drugiej strony, warto zastanowić się, co doprowadziło do takiej sytuacji. Należy również pamiętać o tym, że w szkoleniu psów najskuteczniejszą metodą jest wzmacnianie zachowań pozytywnych.

Jeżeli to obecność innego psa wywołuje agresję, może to być spowodowane chęcią dominacji na danym terenie.

Jest to zachowanie zupełnie naturalne i karcenie psa za to nie ma sensu, a jeżeli to zrobisz pies nie będzie umiał prawidłowo nawiązywać kontaktów z innymi zwierzętami w przyszłości.

Jak wychować psa ze skłonnościami do agresywnych zachowań

Tendencje do zachowań agresywnych mają wiele wspólnego z rasą i niektóre z nich są bardziej impulsywne. Takie rasy to na przykład rottweiler, doberman czy wilczur.  Nie oznacza to jednak, że pies będzie agresywny, gdyż jest tej czy innej rasy.

Zachowanie psa może również zmieniać się na różnych etapach jego życia. Warto jest zastosować metody, które złagodzą jego charakter:

1. Zachowaj ustalony porządek dnia. Przyzwyczajenie i stały rytm dnia jest bardzo ważny dla każdego psa. Jest to szczególnie istotne w przypadku psów agresywnych, gdyż codzienny ustalony rytm dnia pozwala ustalać granice i w ten sposób rozwijać samokontrolę.

bulterier na trawie

2. Daj psu do zrozumienia kto jest szefem. Pies ze skłonnościami do zachowań agresywnych musi znać swoje miejsce i wiedzieć, kto jest przewodnikiem stada. Potrzebuje on jasnych i spójnych wskazówek i sygnałów – na przykład pamiętaj  właściwej mowie ciała.

Najlepszym sposobem by złagodzić temperament psa jest zbudowanie wzajemnych relacji opartych na zaufaniu, gdyż porozumienie między psem i jego właścicielem pomaga mu poczuć się pewnie i bezpiecznie.

3. Codzienne spacery. Psy z silnym charakterem mają zazwyczaj bardzo dużo energii i potrzebują codziennej porcji ruchu na świeżym powietrzu.

Można wybrać długie spacery lub krótsze szybkie biegi po parku – najważniejsza jest codzienna dawka ruchu w ilości odpowiedniej dla danego psa.

4. Dieta. Niedożywienie lub nadmierna ilość jedzenia mogą spowodować zachowania agresywne, zwracaj więc uwagę na ilość i jakość psiej karmy. Baczna obserwacja zachowania Twojego psa pomoże ci ustalić wzorce jego zachowań.