Czy psy odczuwają emocje? kilka faktów

01 Listopad, 2018
 

Każdy, kto kiedykolwiek miał psa wie, że psy odczuwają emocje. Potrafią kochać szczerą, bezinteresowną miłością. Wiele osób uważa, że uczucia zwierząt to coś, co można między bajki włożyć.

Z drugiej strony inni twierdzą, że zdolność odczuwania emocji to pewien „ubytek”, które zwierzęta wykształciły przez tysiące lat życia z człowiekiem. Uważają oni, że uczucia są zachowaniem wyuczonym, by uzyskać dzięki nim pożywienie i opiekę.

Badania naukowe trwają

W przeszłości naukowcy twierdzili zgodnie, że psy nie są w stanie odczuwać emocji, a ich zachowanie nie ma z nimi nic wspólnego. Jednak wraz z powstaniem etologii (nauki o zachowaniu zwierząt) w XX wieku, zaczęto głębiej badać to zagadnienie.

Wyniki badań naukowych potwierdziły, że psy odczuwają miłość, choć wiele osób nie do końca akceptuje wioski badaczy. Psy okazują również inne uczucia takie jak radość czy smutek. Ponadto, są one w stanie odczytać je u innych psów a także u ludzi.

psy odczuwają emocje na przykład miłość

Mózg psa jest bardzo rozbudowany i potrafi znacznie więcej niż tylko reagować na pozytywne lub negatywne bodźce. Co bardziej zdumiewające, przetwarzanie emocji przez mózg psa jest równie kompleksowe jak w mózgu człowieka.

 

Oksytocyna: hormon miłości

Jednym z najbardziej znaczących odkryć naukowych w tej dziedzinie było udowodnienie, że psy  (i koty) produkują oksytocynę. Hormon ten bierze udział w uruchamianiu połączeń neuronowych odczuwania przyjemnych doznań, na przykład uczucia miłości.

Obecność tego związku chemicznego w mózgu, zarówno u zwierząt jak i u ludzi, odgrywa ważną rolę w tworzeniu silnych więzi pomiędzy matką i jej potomstwem. U zwierząt domowych, oksytocyna ma duże znaczenie w kształtowaniu uroczej, towarzyskiej osobowości i ma wpływ na ich formowanie więzi z właścicielami.

Psy kochają tylko tych, którzy na tę miłość zasługują

Etolodzy, neurobiolodzy i specjaliści z innych dziedzin potwierdzają, że miłość psa jest uczuciem dyskrecjonalnym. Oznacza to, że niektóre z nich są bardziej uczuciowe niż inne. Nie są one tak samo uczuciowe w stosunku do każdej osoby.

Właściciele, którzy uciekają się do przemocy by „wytrenować” swoje psy, lub też źle je traktują, wyzwalają w nich uczucia lęku i strachu. Nie będą one raczej kochać swoich właścicieli.

Rodzina w oczach psa jest stadem

Poza nielicznymi, niefortunnymi wyjątkami, ogromna większość rodzin, które przyjmują psa pod swój dach, traktuje go jako pełnoprawnego członka rodziny. Zdarza się niekiedy, że psy mają w nich nawet większe przywileje, niż pozostali ich członkowie.

Psy darzą swoich właścicieli wielkim szacunkiem i traktują ich jako członków stada. Dlatego też tworzą one tak silne, długotrwałe więzi z członkami swojej rodziny. Wiele psów bez wahania oddałoby życie za swojego właściciela.

 

Psy odczuwają miłość, radość, smutek i zazdrość

Etolodzy próbują ustalić, w jaki sposób psy odczuwają emocje. Co kryje się za ich miłością i oddaniem? Badania wykazały, że psy potrafią odczuwać radość lub smutek, zależnie od bodźców ze środowiska zewnętrznego. Są one również w stanie zidentyfikować podobne odczucia u ludzi.

Naturalnym odruchem psa jest próba pocieszenia i pomocy kiedy widzą, że ktoś jest zdenerwowany. Próbują one nawet pocieszać osoby, których nie znają.

Uczucia właściciela mogą wpłynąć na uczucia jego psa. Kiedy ludzie wokół niego są szczęśliwi, pies również będzie zadowolony i wyglądał na uśmiechniętego. Podobnie jak u ludzi, jednym z uczuć których trudno nie zauważyć  u psów jest zazdrość.

pies kocha swojego właściciela

Jak psy okazują miłość

Wiele psów potrafi okazywać swoją miłość i inne uczucia w sposób bardzo sugestywny. Jednym z bardziej oczywistych oznak, że psy odczuwają miłość do swoich właścicieli jest szalone machanie ogonem przy powitaniu. Innym typowym znakiem jest lizanie rąk i twarzy, a także uparte zachęcanie do zabawy.

Kiedy ktoś z rodziny zachoruje, pies będzie tkwił przy jego łóżku. Chce być obecny przy chorym, pocieszać go i wspierać.