Pozwalasz psu wchodzić na sofę?

· 2 lipca 2018
Powinniśmy zawsze mieć na uwadze, że psy należą do innego gatunku, mają inne potrzeby i inny sposób kojarzenia rzeczy. Mówiąc o kwestii zezwalania psu wchodzenia na sofę, należy szczególnie o tym pamiętać.

Pozwalasz psu wchodzić na sofę? Dla naszych zwierząt domowych niezwykle ważne jest miejsce na odpoczynek i fakt, by fizycznie być blisko właściciela. Ale uważaj! To przywilej, który powinien być dozowany w małych dawkach.

Jeśli nie skupimy na tym dostatecznej uwagi, skończymy uczłowieczając psiaka. Zanim zezwolisz swojemu psu wchodzić na sofę, upewnij się, że zdajesz sobie sprawę, jaki to może mieć wpływ na jego emocjonalne i psychiczne zdrowie.

Zwróć uwagę na charakter Twojego psa

Niektórzy z nas mają psy, które cierpią na zaburzenia lękowe. Być może są one zbyt związane ze swoimi właścicielami. Może wykazują agresywne zachowania lub inne problemy.

Jeśli Twój pies przejawia cechy osobnika dominującego, wówczas pozwolenie mu na obejmowanie wysokiej pozycji w obrębie domostwa, może pogorszyć istniejący model zachowania. Czasami możesz nawet tego nie zauważyć.

Z drugiej strony, Twój pies może wykazywać zaburzenia związane ze zbytnim przywiązaniem. Być może Twój pies jest niespokojny, gdy nie ma Ciebie w pobliżu. Zatem pozwolenie, aby wchodził na sofę, by być blisko Ciebie, może te lęki pogorszyć.

Bokser na sofie

A być może Twój pies nie wykazuje żadnych problemów behawioralnych. Dlaczego zatem nie pozwolić mu wejść na sofę i uciąć sobie wspólną drzemkę? Jeśli nie ma żadnego ryzyka, może to być bardzo przyjemna i przytulna forma spędzania wspólnie czasu.

Niektóre zwyczaje, jak na przykład niewystarczające ćwiczenia fizyczne lub psychiczne, a także zbyt wiele przywilejów, może powodować u psów problemy behawioralne. Istnieje kilka bardzo prostych sposobów, jak nie pogarszać tego stanu. Co więcej, możemy im zapobiec. I jednym z nich jest niepozwalanie psu wchodzenia na sofę.

Miej na uwadze: zezwalanie psu wchodzenia na sofę, wcale nie musi prowadzić do problemów z zachowaniem. Jednakże ma ogromny wpływ na psie maniery, dlatego powinno to być rozważone szczególnie ostrożnie.

Tworzenie dobrych zwyczajów

Jest dobry powód, by zachować ostrożność. Pomyśl o tym: psy nie są w stanie zrozumieć, dlaczego raz na coś im się zezwala a raz nie (jak na przykład wchodzenie na sofę). Brak jasnego objaśnienia, może wywołać frustrację, a nawet agresję.

Psy, tak jak ludzie – mają swoje przyzwyczajenia i dobrą pamięć emocjonalnąKiedy są szczeniakami, głaszczemy i przytulamy je na sofie, a niekiedy nawet w łóżku. Więc dlaczego mają tego nie oczekiwać, gdy dorosną. Szczególnie jeśli do tej pory sofa była dla nich odpowiednim miejscem.

Aby zapobiec późniejszym problemom, najlepiej okazywać im swoją miłość i przywiązanie na podłodze. To odnosi się również do okresu, gdy są jeszcze szczeniakami. To oznacza, że nie mają żadnego skojarzenia z sofą lub łóżkiem w późniejszym życiu.

Czasami, może się tak zdarzyć, że psy wskakują na sofę, ponieważ czują na niej nasz zapach. Chcą być blisko czegoś, co przypomina im o nas,  gdy nie ma nas w pobliżu.

Najlepszy sposób karcenia psów

Przypuśćmy, że przyłapaliśmy naszego futrzaka leżącego na sofie lub innym meblu w domu. Powinniśmy natychmiast skarcić psiaka i nakłonić go do zejścia. Jednakże nie powinniśmy być zbyt surowi.

Zamiast tego poprośmy psa łagodnie, ale stanowczo, by zszedł na dół. Zwykle komenda „nie” jest wystarczająca. To najlepszy sposób, by pies zrozumiał, że wchodzenie przez niego na sofę jest zachowaniem, którego nie akceptujemy.

Prawdopodobnie będzie trzeba powtórzyć to wiele razy. Pamiętaj : cierpliwość i konsekwencja to klucz do sukcesu. Ważne jest również chwalenie psa, gdy pozostaje na podłodze. Pozwoli mu to zrozumieć, że jego zachowanie jest prawidłowe.

Jeśli naszym zamiarem jest niezezwalanie zwierzęciu wchodzenia na sofę, warto, zamykać pokój pod naszą nieobecność. Jeśli to jest z jakichś powodów niemożliwe, należy zastosować bardziej surowe środki.

Przykrycie na sofę

Jednym z potencjalnie najprostszych i skutecznych rozwiązań jest przykrycie sofy kocem lub kapą i pokrycie jej odświeżaczem do powietrza, wodą kolońską lub specjalnie przeznaczonym do tego środkiem odstraszającym psy.

Pies wszedł na sofę

Zwierzę będzie próbowało uniknąć kontaktu z nieprzyjemnym dla niego zapachem. Jeśli nawet wejdzie na sofę, prawdopodobnie zaprzestanie po kilku razach, gdy zapach, który zostawia będzie eliminowany przez detergenty.

Możesz też próbować przykrywać brzegi sofy folią aluminiową lub pustymi puszkami. Gdy pies spróbuje wspiąć się na sofę, napotka nieprzyjemny hałas, który powstrzyma go od dalszych prób.

Gdy tylko zaczniemy przekonywać psa o niewchodzeniu na meble, musimy być konsekwentni i systematyczni. Każda zmiana w naszym zachowaniu, zdezorientuje psa i nasz trening spełznie na niczym.

Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziała, warto zasięgnąć porady profesjonalnego trenera psów.