Znaleziono psa zamarzającego na szczycie góry

27 czerwca 2018

Na szczycie góry Elbrus w Rosji, której wierzchołek znajduje się na wysokości 5642 metrów znaleziono psa. Kiedy suczka została znaleziona przez alpinistów była na skraju zamarznięcia i trzęsła się z zimna.

Wspinacze prawie ją przeoczyli, ale kiedy tylko ją dostrzegli, zawiązali linę wokół jej szyi, aby zabrać ją ze sobą na dół. Wszystko wskazywało na to, że psiak się zgubił, ale do końca nie wiadomo w jaki sposób znalazła się na szczycie góry w tak niebezpiecznej sytuacji.

Dobre wieści: Znaleziono psa zamarzającego na szczycie góry

Jeden z alpinistów, Andrey Orlovski, został z nią w mieście Kislovodsk w Rosji. Zabrał suczkę do weterynarza, który potwierdził, że mimo dużego wychłodzenia wszystko dobrze się skończy. Orlovski wyraził chęć zaadoptowania psiaka, ale niestety nie było to możliwe.

Znalezienie nowej rodziny dla zwierzaka nie zajęło jednak dużo czasu. Teraz suczka nosi imię Bonnie. Dzięki uprzejmości alpinisty, który rozpoczął na social mediach akcję pomocy dla suczki, udało jej się znaleźć kochający dom. Bonnie mieszka teraz daleko od gór. Ona i jej właścicielka, Margarita Shovaeva, żyją szczęśliwym i spokojnym życiem.

Na szczycie góry

Jest powód dla którego na szczycie góry jest zimniej niż poniżej, mimo tego, że szczyt jest przecież bliżej słońca. Dzieje się tak z powodu różnicy promieniowania, które jest na szczycie, a teg, które odczuwamy u podnóża góry.

Wpływa na to wiele czynników: ogrzewanie powierzchni Ziemi, ciśnienie atmosferyczne i efekt cieplarniany. Kiedy promienie słoneczne docierają do powierzchni naszej planety, nagrzewa się ona i oddaje promieniowanie kosmiczne w postaci promieni podczerwonych.

Niektóre gazy atmosferyczne, takie jak dwutlenek węgla, para wodna i metan – gazy cieplarniane – przepuszczają światło widzialne. Absorbują jednak promieniowanie podczerwone, zapobiegając w ten sposób uciekaniu ciepła. W rezultacie temperatura na powierzchni Ziemi jest wyższa, niż powinna.

Pierwsza pomoc w przypadku odmrożeń, udaru słonecznego i hipotermii

Jeśli Twój pies przebywał przez dłuższy czas w bardzo niskich temperaturach, mogło dojść u niego do odmrożeń lub hipotermii. Będziesz musiał zbadać jego uszy, kończyny i ogon, aby sprawdzić stan potencjalnego odmrożenia.

Objawy to między innymi blada skóra, ból w uszach, pomarszczona i zimna skóra i tym podobne. W przypadku hipotermii możesz zaobserwować dreszcze, dezorientację, zmęczenie, a nawet drgawki czy śpiączkę.

Psy z podwójną warstwą futra, takie jak rasy nordyckie – są lepiej chronione przed zimnem. Dlatego też to raczej nietypowe, aby miały problemy ze zdrowiem spowodowane niskimi temperaturami.

Jednak smukłe psy o krótkich włosach, szczenięta czy starsze psy są dużo bardziej zagrożone. Niektóre rasy, takie jak boksery, dobermany i Yorkshire terriery, mają bardzo niewielki stopień ochrony przez zimnem.

Hipotermia

Aby wyleczyć psa z hipotermii, należy owinąć go w gorące ręczniki, podać coś ciepłego do picia i położyć mu na brzuchu plastikową torbę lub butelkę z ciepłą wodą (owiniętą najpierw w ręcznik). Nie pozwól, aby torba lub butelka dotknęła jego skóry, ponieważ mógłby się on poparzyć.

znaleziono psa na szczycie góry

Mierz temperaturę Twojego psiaka co 10 minut i natychmiast udaj się do kliniki weterynaryjnej. Hipotermia to obniżenie temperatury ciała poniżej 35 ° C (95 ° F), spowodowane zbyt długą ekspozycją na niskie temperatury.

Wskazówki dotyczące zimowych spacerów z psem

W zależności od futra Twojego psiaka, być może strzyżenie go w taki sposób, jak robisz to latem, nie jest najlepszym pomysłem.

Jeśli będziecie przebywać w miejscach, gdzie będą niskie temperatury i dużo śniegu, najlepiej byłoby założyć Twojemu psu płaszcz – szczególnie, jeśli jesteś posiadaczem zwierzaka rasy szczególnie wrażliwej na zimno, takiej jak hiszpański Galgo czy innej krótkowłosej rasy.

Jeśli planujesz długi spacer, pies powinien mieć na sobie również coś, co ochroni jego łapy. Na rynku można dostać ochraniacze, które wyglądają w zasadzie jak cienkie nakładki.

Kolejnym dobrym pomysłem jest korzystanie z ręcznika, aby co jakiś czas wyczyścić psu łapy. Upewnij się, żeby ich sobie nie oblizywał, ponieważ sól która znajduje się na chodnikach jest dla niego szkodliwa.

Jeśli Twój pies dużo biega, sprawdzaj jego poduszeczki, aby upewnić się, że nie przykleiły się do nich małe kawałki twardego śniegu. Jeśli zauważysz zmiany w kolorze lub pewne obszary staną się bolesne w dotyku, skonsultuj się z weterynarzem i zapytaj o maści, których mógłbyś używać.